Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5

Savaş nasıl kazanılır?

Bir devlet diğer devlete savaş ilan ettiğinde ne olursa devlet diğer devlete karşı galip olur?
117 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Rauf Ercan
Rauf Ercan Yüksek Lisans Öğrencisi & Okur bir birey.

Savaşlar, savaş stratejileri ile kazanılır. Sadece dengeleri etkileyebilecek şeyler vardır. Bunlar; Güç, kaynaklar ve faktörler önemli bir yere sahiptir. "Savaşın koşullarınının değerlendirilmesinde göz alınması gerek beş faktörün etkisi altındadır. Bu faktörler:

 1. Uyum ( A h l a k ) Faktörü,
 2. Hava Faktörü,
 3. Arazi Faktörü,
 4. Liderlik Faktörü,
 5. Disiplin Faktörü'dür.[1]"

Savaşın tüm parametrelerini en iyi şekilde analiz etmiş ve doğru adımları atmış lider ve komutanların stratejik olarak uyguladığı taktikler savaşın tüm gidişatını etkilemektedir. İnsanlık tarihinin de en eski kaynaklarından biri olarak "Savaş Sanatı" eserinin, Sun Tzu tarafından MÖ 6. yüzyılın ortalarında yazıldığı düşünülmektedir. Kitap 13 bölümden ve yaklaşık olarak 2700 Çince ‘im’den oluşan eser, 384 savaş teorisinden oluşmaktadır. Yapıt 13 bölümden oluşur ve bu bölümler ise; "Planlama, savaşın maliyeti, savaşta strateji, taktik, enerji, gücün kullanımı, savaşta manevra, taktik değiştirme, ordunun ilerlemesi, arazi faktörü, arazide dokuz konum, ateşle saldırı, casusluk Ve istihbarat"[1] bölümleri bulunmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Bir savaşta askeri sayının azlığı veya çokluğunun önemli olmadığından, asıl önemli olan savaşa uygun olarak hareket etmektir. Asıl önemli olan savaşın uygunluğuna göre hareket etmek ve düşman askerin zaaf ve zayıf yerlerini bulabilmek, buna göre hareket etmektir. Sun Tzu şu şekilde ifade etmektedir;

Sonuçta, düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa bile girseniz sonuçtan emin olabilirsiniz. Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz. Ne kendinizi ne de düşmanı biliyorsanız, sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır.[1]

Sun Tzu'ya göre eserdeki taktiklerin uygulanmasıyla zaferin kaçınılmaz olacağı açıktır.

280 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Tzu. (2000). Savaş Sanatı. ISBN: 9756544368. Yayınevi: Kastaş Yayınları.
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

20. yy. dan itibaren savaşların hiçbirinin asılında tam manasıyla kazananı olmamıştır.

Sadece taraflardan biri pes etmiştir.

Bu Reklamı Kapat

Pes etmesinin pek çok nedeni olabilir.

Savaş sırasında rakibi zor duruma düşürmede en etkili taktik her zaman coğrafyayı doğru ve etkili kullanmak olmuştur. Ayrıca bu duruma rakibin lojistik desteğini keserseniz rakibi al aşağı etmeniz adeta kaçınılmaz olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Bu yüzden bir çok devlet, jeopolitik ve jeostratejik durumlar oluştururlar genellikle savunma konusunda.

Ancak dediğim gibi savaşın kazananı olmaz. Bunun en güzel örneğini İngiltere'dir. Britanya, 2 tane dünya savaşının da sözde kazanan kısmında yer almışlardır. Ancak Btiranya iki dünya savaşını da kazanmasına rağmen bütün sömürgelerini kaybetmesine engel olamamıştır.

Anadolu İhtilalinin ardından orta doğu, Hindistan, afrikada bir çok sömürge halk isyan etmiş ve 2. Dünya savaşından sonra hemen hepsi manda olmaktan kurtulmuştur.

Hatta Osmanlı'nın ve Roma'nın çöküş nedenlerinden en büyüğü de bitmek bilmeyen savaşlar silsilesidir. Osmanlı tarihine bakın, 18. yy dan sonra bir savaş silsilesi başlar ve ta 20. Yy. ın ilk çeyreğini geçebe kadar devam eder. Halk bitmiş, ekonomi mahfolmuş haldedir. Ve ya Roma, kavimler göçünden sonra avrupadaki bitmek tükenmeyen barbar akınlarına Roma bir süre sonra dayanamamış ve ciddi buhranlar yaşamış ve ikiye bölünmüştür...

Ve son olarak belirtmek isterim ki, savaşı liderler hariç hiç kimse çıkarmak istemez. Buna silah sanayisi dahil. Savaş demek her zaman kaos demek olmuştur. Ve şirketler hiç bir zaman kaosu sevmezler. Savaşı çıkaranlar sadece liderlerdir. Ölen ise her zaman garibanlar.

Savaşın ne denli bir kaos olduğunu şu an en iyi bizim coğrafya anlar. Ancak bozulan ekonomiler, toplumları radikalleştirir. Radikal toplumlar, ya deli ya cahil ya da radikal liderleri başa getirir. O liderler de savaştan korkmazlar ve faciaları da peşinden getirirler.

1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et