Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Sapiens, neandertal ve denisovalıların karışımı bir tür müyüz? Karışım veya yerine geçme teorilerinden her hangi biri yanlışlandı mı?

Merhabalar, yuval noah harari'nin hayvanlardan tanrılara - sapiens adlı kitabını okurken ilginç bir konuya denk geldim. İki farklı teoriden bahsediyordu, karışım ve yerine geçme. Kitabı okumaya bir süre ara vermek zorunda kalacağımdan merakıma yenik düşüp sizlere sormak istedim.

1
168 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba!Karışım bir tür demek doğru olur mu emin değilim, çünkü küçük miktarlarda Neandertal ve Denisovan genlerine sahibiz ve Homo sapiens türünün herbir bireyi Neandertal veya Denisovan genine sahip değil. Bu da topluca tür olarak belirli türlerin karışımı olmamızı imkansız hale getiriyor.Sahra altı Afrikalılar, her iki türün genlerine de sahip değilken (ya da Avrasyalılarla olan karışım nedeniyle çok küçük miktarda), geri kalan bütün modern insanlar Neandertal genlerine sahip. Bunun yanında bir çalışma da Afrikalıların henüz tanımlanmamış bir tür ile gen alışverişi yapmış olabileceğini gösteriyor.Denisovan genleri ise sadece Okyanusya popülasyonlarında önemli miktarda görünüyor. Ayrıca Asya'da da bir miktar bulunuyor. Belki karışım tür terimini, p oranında kır kurdu (Canis latrans) ve 0 oranında boz kurt (Canis lupus) genlerini taşıyan kızıl kurt (Canis rufus) türü için kullanabiliriz. Ama modern insanlar için bu terim uygun olmayabilir. Yani "Başka insan türlerinden de gen katkısına sahip olan bir türüz." demek daha doğru olabilir.Yerine geçme teorileri ise hala geçerliliğini koruyor, fakat tam olarak nasıl yaşandığı pek belli değil. Ayrıca uzun dönem aynı bölgelerde eş zamanlı yaşayan Neandertal ve modern insanlara dair kanıtlar da var.

Her ne kadar modern insanlar, Neandertallerin yaşadığı yerlerde yaşıyor olsa da (bir çeşit yerine geçme diyebiliriz), bu önceden düşünülenin aksine Afrika'dan çıkıp direkt olarak Neandertallerin yerini almak şeklinde yaşanmamış gibi görünüyor. Çünkü elimizde erken Afrika'dan çıkış "denemeleri"ne ve günümüz Afrika dışında yaşayan insanların atalarının Afrika'dan çıkışından önceki dönemlerde yaşanan modern insan-Neandertal çiftleşmelerine dair kanıtlar mevcut. Umarım faydalı olmuştur!

126 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Archaic Hominin Introgression in Africa Contributes to Functional Salivary MUC7 Genetic Variation Afrikalılara başka bir türden gen katısı
  2. Excavating Neandertal and Denisovan DNA from the genomes of Melanesian individuals Modern insanlarda Denisovan genleriyle ilgili
  3. https://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1007745 Kızıl kurtun genetik yapısı
  4. The earliest modern humans outside Africa Afrika dışındaki en erken modern insan fosili
  5. Ancient gene flow from early modern humans into Eastern Neanderthals 100 bin yıl önce yaşanmış olan Neandertal-modern insan çiftleşmesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilmediğim şeyler konusunda cahil olduğumu itiraf etmekten hiçbir utanç duymuyorum.”
Marcus Tullius Cicero