Puan Ver
1
Puan Ver

Samanyolu ile andromeda galaksileri arasında çok büyük bir mesafe var peki burası sadece boşlukmu oralardada gök cisimleri varmı farkları nedir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Galaksiler arası boşluklar yıldız oluşumuna pek elverişli olmamasına rağmen oldukça fazla sayıda yıldız olduğu söyleniyor. Bu yıldızların nasıl oluştuğunu bilmiyoruz. Bu yıldızlar herhangi bir şekilde galaksilerinin dışına atılmış olmaları gerekiyor. Ya da yakınlarındaki kara delikler sayesinde süper hızlı bir ivmelenme ile yer değiştirmiş olabilirler.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Popular Science

Galaksiler arası boşluk bir yana yıldızlar arası mesafelerde bile çok az gök cismi, çok çok çok daha az madde bulunur. Yıldızlar arası boşluğun, Dünyamızda laboratuvar ortamında yaratılan vakum ortamından bile -evrenin her yerinde böyle olmasa da genellikle- daha az yoğunlukta olduğu bilinmektedir. [1]

Işık yılı mesafelerin yetmeyip parsek birimli mesafelerden söz edebileceğimiz galaksiler arası boşluk da benzer yapıdadır. Bu, aradaki boşluğu ve evrenin büyüklüğünü tahayyül etmemizde bizi biraz daha zora sokuyor. Örneğin milyonlarca galaksiden oluşan süper kümelerin arasında da çok büyük boşluklar bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olarak bilineni Boötes Boşluğu'dur. Çapı yaklaşık 300 milyon ışık yılıdır. Bu boşlukta -neredeyse- hiçbir şey bulunmamaktadır.[2]

Gözlemlenebilir evrendeki bazı boşluklar
Gözlemlenebilir evrendeki bazı boşluklar
Vikipedi
Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Tübitak
  2. Ekşi Şeyler Boötes Void
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şu ana kadar Evrim Kuramı'nı çürütebilen bir argüman var olmadı. Ancak eğer ki bir gün olursa, bunu keşfeden bir bilim insanı olacaktır, bir aptal değil.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder