Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sahte bilimci insanlarla nasıl başa çıkılır?

Son zamanlarda çevremde gerek numeroloji gerek "aya gidilmedi" vs. Çok fazla komplo teorisi ve sahte bilim türedi. Bu konu hakkında konuşan insanların çoğu da benden otoriter olarak daha üst konumda olduğu için podcastinizdeki yöntemi uygulayamıyorum. Sizlerin önerileriniz ve bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir teşekkür ederim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tartışmak için, öncelikle özgür bir ortama , demokrasiye ve daha da önemlisi öğrenmek için hevesli insanlara ihtiyaç vardır.

Çok tanrılı politeist dinlerin,doğrudan katılımlı meclis yönetiminin var olduğu mutlak otoritenin tanınmadığı Antik Yunan Şehir devletlerinde İnsanlık Tarihinde ilk kez Demokrasi Felsefe ve Özgür düşüncenin ortaya çıkması, Fakat mutlak otoritenin ve katı bir hiyerarşinin yer bulduğu orta çağda bütün bu değerlerin kaybedilmesi bunun en güzel örneğidir.

Yani özetle , sizin amiriniz-üstünüz olan insanlar ile (üstelikle belirli bir yaşın üstündeyse bu kişiler) bunu tartışmak cidden zaman kaybı olabilir.

Öğrenmeye hevesi olmayan bağnaz bir kişiyi ikna etmek yerine aynı efor ve enerji ile 10 tane öğrenmeye hevesli, genç insan pek çok şey öğretilebilir.

Ne kadar inkar ederlerse etsinler, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar gerçek ile başa çıkamayacaklar garanti ederim.

Galileonun kendisinden dünyanın döndüğünü inkar etmesini isteyen Engizisyon Yargıçlarına zevkle dünya dönmüyor dedikten sonra mahkeme çıkışında NASILSA DÜNYA DÖNÜYOR demesi gibi,sözler gerçekleri değiştirmez

Ne İskenderiye Kütüphanesini yıkmak işe yaradı,Ne Filozofları yakmak,Ne Bilgeleri Asmak

Gerçek her zaman galip geldi er ya da geç.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir iş, yeterince küçük parçalara bölünebilirse, zor değildir.”
Henry Ford
Geri Bildirim Gönder