Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Saç dökülmesi neden gerçekleşir? Saç geni nedir?

Bildiğim kadarıyla saç geni x kromozomuyla taşınıyor yani anneden geçiyor. Soruma gelecek olursak, 24 yaşındayım(erkek) saçlarım şakaklardan açılmaya başladı fakat genel durumu iyi. Babamın saçları fırça gibi, fakat dayımın saçları onu erken terk etmiş. Acaba beni nasıl bir senaryo bekliyor? :)

1
223 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya ilaçlar sonucu saç dökülmesi olabilir. Herkes saç dökülmesini yaşayabilir, ancak erkeklerde daha yaygındır.

Kellik tipik olarak kafa derisinden aşırı saç dökülmesi anlamına gelir. Kalıtsal saç dökülmesi, yaşla birlikte en sık görülen kellik nedenidir. Bazı insanlar saç dökülmelerinin seyrini, tedavi edilmemiş ve yasaklanmamış olarak geçirmelerini tercih ederler. Diğerleri saç stilleri, makyaj malzemeleri, şapkalar veya eşarplarla örtebilir. Ve yine diğerleri daha fazla saç dökülmesini önlemek ve büyümeyi yeniden sağlamak için mevcut tedavilerden birini seçer.

Saç dökülmesi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde görünebilir. Birdenbire veya kademeli olarak ortaya çıkabilir ve sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri geçici, bazıları kalıcıdır.

Saç dökülmesi belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

  1. Başın üzerinde kademeli incelme: Bu hem erkekleri hem de kadınları yaşlandıkça etkileyen en yaygın saç dökülmesi türüdür. Erkeklerde saçlar genellikle alından M harfine benzer bir çizgide çekilmeye başlar. Kadınlar tipik olarak saç çizgisini alında tutar ancak saç ayrımı kısmı genişler, saç alın çizgisinin arkası azalmaya başlar.
  2. Dairesel veya düzensiz kel lekeler: Bazı insanlar pürüzsüz, bozuk para büyüklüğünde kel lekeler yaşar. Bu tip saç dökülmesi genellikle sadece saç derisini etkiler, ancak bazen sakallarda veya kaşlarda da görülür. Bazı durumlarda, saç dökülmeden önce cildiniz kaşıntılı veya ağrılı olabilir.
  1. Ani saç dökülmesi: Fiziksel veya duygusal bir şok, saçın gevşemesine neden olabilir. Saçlarınızı tararken veya yıkarken ya da hafifçe çekiştirmeden sonra bile bir avuç saç çıkar. Bu tip saç dökülmesi genellikle saç dökülmesine neden olur.

Kanser için kemoterapi gibi tıbbi tedaviler, saç dökülmesine neden olabilir. Sonradan saçlar genellikle uzar.

Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren altta yatan tıbbi durumu işaret edebilir. Mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

İnsanlar genellikle günde yaklaşık 120 saç kaybederler. Bu genellikle saç derisinin belirgin şekilde incelmesine neden olmaz, çünkü aynı anda yeni saçlar büyür. Saç dökülmesi ve saç dökülmesi bu döngü bozulduğunda veya saç folikülü tahrip edildiğinde ve skar dokusu ile değiştirildiğinde saç dökülmesi meydana gelir. Saç dökülmesi tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilidir:

Aile öyküsü (kalıtım): Saç dökülmesinin en sık nedeni erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denilen kalıtsal bir durumdur. Genellikle yavaş yavaş yaşlanmaya ve öngörülebilir şekillerde ortaya çıkar. Erkeklerde ön saç çizgisi çekilmesi ve yama; kadınlarda ise saç incelmesi şeklinde.

Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar: Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid problemleri gibi hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar kalıcı veya geçici saç kaybına neden olabilir.

İlaçlar ve takviyeler: Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, gut ve yüksek tansiyon gibi bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

Başa radyasyon tedavisi: Saçlar eskiden olduğu gibi geri gelmeyebilir.

Çok stresli bir olay: Birçok insan fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç incelmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir.

Bazı saç stilleri ve tedavileri: Saç örgüsü veya mısır püskülü gibi saçınızı sıkıca çeken aşırı saç şekillendirme veya saç stilleri, traksiyon alopesi adı verilen saç dökülmesine neden olabilir. Sıcak yağ ile saç bakımı ve kalıcı saç dökülmesine neden olan saç köklerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Skar oluşması durumunda saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Çoğu kellik genetikten kaynaklanır (erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik). Bu tip saç dökülmesi önlenebilir değildir, ancak ertelenebilir. Bunun dışında bazı tavsiyeler önlenebilir saç dökülmelerini önlemenize yardımcı olabilir: Örgü, topuz veya at kuyruğu gibi sıkı saç şekillerinden kaçının. Saçınızı zorla bükmekten, ovalamaktan veya çekmekten kaçının. Yıkarken ve fırçalarken saçınıza nazik davranın. Geniş dişli bir tarak saçın çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Maşa, fön gibi sıcak yağ uygulamaları ve kalıcı maddeler gibi sert işlemlerden kaçının. Saç dökülmesine neden olabilecek ilaç ve takviyelerden kaçının. Saçınızı güneş ışığından ve diğer ultraviyole ışık kaynaklarından koruyun. Sigara içmeyi bırakın. Bazı çalışmalar erkeklerde sigara kullanımı ile kellik arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Tanı koymadan önce doktorunuz size fizik muayene yapacak ve tıbbi geçmişinizi ve aile geçmişinizi soracaktır. Ayrıca bazı testler yapabilir: Kan testi, saç dökülmesiyle ilgili tıbbi durumların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Saç köklerini incelemek için deriden veya kafa derisinden birkaç tel örnekleri alınır. Bu, bir enfeksiyonun saç dökülmesine neden olup olmayacağının belirlenmesine yardımcı olabilir. Kesilmiş tüyleri incelemek için özel ışık mikroskobu kullanabilir. Mikroskop saç kıllarının olası bozukluklarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.

201 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarıyla paylaşılmayan bir düşünce solmaya mahkumdur. Düşünceler, paylaşıldıkça büyür.”
Lowell Fillmore
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku