Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Sabunun, deterjanın, çamaşır veya bulaşık makinesinin icadı temizliğin evrimini nasıl etkilemiştir?

Sorum, yeni temizlik ürünlerinin insanın çağlar boyunca dini, kültürel anlam yüklediği temizlik olgusu üzerine. Temizlik ürünlerinin çeşitliliği, bu alanda üretilen beyaz eşyaların gittikçe daha fazla geliştirilmesi, insanda "çarpık, aşırı" olarak nitelendirebileceğimiz bir temizlik anlayışına sebep olmuş mudur?

1
Anonim 2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tür olarak doğadan izole, dış faktörlere yabancı bir geçmişimiz söz konusu değil. Yaşam dizayn etme açısından konu sadece temizlik alışkanları ile sınırlı değil. Kendimizi doğadan koparma - ayrıma oranında sorunlarla yüzleşmek durumunda kalıyoruz.

Doğadan kopma izole olma ile, olumsuz doğa koşullarına maruz kalma arasında denge kuramadık henüz. Özellikle çocukların immün sistem gelişimi için toprağa yakın oldukları zaman dilimlerine ihtiyaçları var. Tür olarak apartman dairesinde izole yaşamaya uygun evrimleşmedik. Aşırı korunmacı bakım tarzı da bize uygun değil. Çocuk pislik içinde kalsın değil, toprak bitki hayvan la temasını kaybetmesin burada konunun bilimsel kısmı. Çünkü hayatı boyunca oluşturacağı savunma sistemini bu sayede oluşturacak ve otoimmün sorunlarla karşılaşma riski azalacak.

Antibakteriyel diye satılan temizlik malzemelerinin eldeki iyi bakterileri de öldürmesi, temizlik malzemesinin mutlak temizleyici değil, gerçek temizlikçilerin elde zaten bulunan doğal bakteriler olmasını sabote etmeye başlaması over hyigene e neden olmakta. Abartılı temizlik - takıntı düzeyinde temizlik.

Genel anlamda çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi çözümler temizliğin kalitesini artırmakla birlikte temizlik maliyetini düşürmüştür. Sabun doğal haliyle iyi bir temizleyici iken, günümüzde kimyasallarla oluşturulan sıvı sabunların olumsuz etkileri yaptıkları temizlikle yarışmaya başlamıştır.

Temizlik takıntısı ürünlerle değil, zihinlerle daha yakından alakalı. Takıntı düzeyinde temizlik, ileri düzeyde temizlikten tamamen uzaklaşmaya neden olmakta. Bir çok terapide fazla pis yaşayan insanlarla temizlik takıntılı olanlar geçici bir süre aynı ortamda tutulur. Etkileşimleri, hem kendilerin daha net görebilmesi, hem de bir davranışın norm olarak kabul edilebilecek sınırlarını algılamalarını sağlamakta. Yani bu süreç ürünlerden çok zihinlerle alakalı. Makul düzeyde temizlik (abartısız), yaşam için gerekli ve yeterlidir.

Kimyasal içeriklerinden dolayı marketteki şampuan, duş jeli, sıvı sabun lardan kaçmak, onlara karşı takıntılı olmak bizim için daha faydalı olacaktır.

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın