Sorulara Dön
-1
Felsefe

Ruh (eğer var ise) epifiz ile bağlantısı var mıdır?

Ruh kavramı elbette felsefidir ve bilimsel bir yanı yoktur ancak son zamanlarda ruh ve dmt popülerliğini böylesine bir bilim oluşumu ile çözmek gerektiğine inanıyorum

1
425 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ruhun epifiz bezi aracılığıyla bedenle etkileşime geçtiği tezinin mimarı Fransız filozof Rene Descartes idi. Böyle düşünmesinin ana nedeni diğer bölgelerin aksine epifiz bezinin beynin yaklaşık olarak ortada bulunması ve bir tane olması. Diğer bölgeler her iki beyin lobunda da simetrik bir şekilde bulunuyor gibi göründüğü için ve Descartes ruhun tek ve bölünmez bir töz olduğunu düşündüğü için beyinle ruhun etkileştiği yer olarak beynin merkezi denebilecek yerde bir tane bulunan bezi seçti. Descartes ruhun 'hayvan ruhları' (animal spirits) dediği şeyler aracılığıyla epifiz bezini itip çekerek hareket ettirdiğini ve bunun da bedenin hareketine yol açtığını düşünüyordu. Bu bize tuhaf gelebilir. Ama Descartes mekanik bir doğa anlayışına sahipti. Doğadaki etkileşimlerin tamamen itme/çekme cinsinden olduğunu düşünmek anlamında Newton öncesi olsa da Newtonvari bir evren anlayışına sahipti. Bu yüzden ruhun edeni hareket ettirmesini de itme çekme cinsinden açıklıyordu. Ama o zamanın mekanik nedensellik anlayışı yer kaplamayan ruhun bedeni nasıl hareket ettirdiğini açıklamıyordu. Sonuçta mekanik nedensellik anlayışı uzayda hareket eden cisimlerin birbirleriyle etkileşimine dayanmaktaydı. Ruh böyle bir cisim olmadığından ruhun epifiz bezini nasıl hareket ettirdiği de Descartes'ın sisteminde muallakta kalır. Etkileşim problemi olarak bilinen bu problem Descartes'ın felsefesine belki de en öldürücü darbeyi vurmuştu ve modern felsefede ilk olarak onun ders verdiği Bohemya prensesi Elizabeth tarafından ortaya atılmıştı.

Ancak günümüzde ruhun varlığını savunan Richard Swinburne ve J.P. Moreland gibi filozoflar ruh ve beden arasındaki nedensel ilişkinin Descartes'ın bahsettiği türden itme-çekme gibi etkileşimlerden kaynaklandığını kabul etmemekte. Bu fikir Descartes'ın beyinle ilgili bilgilerinin ve kendi felsefi sisteminin sonucunda vardığı, günümüzde geçerliliği olmayan bir fikir. Epifiz bezi özel olarak bedenin hareket ettirilmesiyle ilgili olmadığı gibi, ruhla ilişkilendirilen akıllı/bilinçli süreçlerle de diğer beyin bölgelerine kıyasla daha fazla ilgisi yok. Dolayısıyla ruh varsa özel olarak epifiz beziyle bağlantısı olduğunu kabul etmemiz için hiçbir nedenimiz yok.

366 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın