Puan Ver
0
Puan Ver

Renklerin ısıyı farklı oranda tutması konusunda siyah renk ve beyaz renk’in tuttuğu sıcaklık arasındaki fark ne kadardır? Kaç derecedir?

Soruyu ilgilendiren bilim dalının ve sorunun soruluş şeklinin doğruluğundan emin değilim. Yanlışsam düzeltin lütfen.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Isı tutma diye bir kavram fizikte yoktur. Sıcaklık artış hızından söz ediyorsak başka. Çünkü ısı, alınan veya verilen enerjinin adıdır ve cisimlerde depolanamaz. Depolanan enerjiye termal enerji diyoruz. Termal enerjideki değişim renklerin dalga boyu ile ilgili. Dalga boyu yüksek olan ışık, daha çok ısıl enerji taşır. her renk, kendi renği ve yakınındaki renkleri yansıtıp diğerlerini soğurur. Siyah ve beyaz cisimlerde ise siyah tümünü soğururken, beyaz tümünü yansıtır. Bu yüzden siyah daha hızlı sıcaklık artışı yaşar.

Favorilerime Ekle
0

Önce bu ısıyı tutma olayının nasıl çalıştığını anlatırsam daha iyi olur. 

Beyaz ışık tüm renklerin karışımından oluşur. Bir cisim eğer kırmızıysa bunu kırmızı algılamamızın sebebi, cisme gelen ışığın kırmızı ışığı soğurmayıp, yansıtmasından kaynaklanır. Örneğin kırmızı ışığın dalga boyu 635-700 nm civarıdır. Kırmızı cisme gelen ışık bu dalga boyundaki ışığı geri yansıtır ve bunun dışındakileri soğurur, bu yüzden de enerji kazanır ve bu ısıya dönüşür. 

Fakat siyah cisimler bu ışığın -nerdeyse- hepsini soğurur, beyaz cisimler ise - nerdeyse- hepsini yansıtır. Bu yüzden siyah cisimler beyazlara kıyasla çok daha hızlı enerji alır. 

Bu cisimlerin tutabileceği sıcaklık sorusu biraz saçma bir sorudur. Çünkü bu gibi şeyler madde cinsine ve miktarına bağlıdır. Ayrıca bu siyah beyaz kıyaslamaları da aynı maddedenin aynı miktarına göre kıyaslanarak söylenir. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünceler aklıma birdenbire ve önseziyle gelir. Halbuki önsezi, daha önceden yaşanan entelektüel deneyimlerin sonucundan başka bir şey değildir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder