Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Reenkarnasyon gerçekten var mı?
4
Sahtebilim & Şüphecilik

Reenkarnasyon mümkün mü?

4
1,090 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Soru bu şekilde sorulduğunda, cevap, "Tabii ki, her şey mümkün. Önemli olan, reenkarnasyon gerçek mi?" olacaktır. Makul şüphenin ötesinde, reenkarnasyonun gerçek olduğunu düşünmek için bir gerekçe gözükmüyor; zira bunu savunanların ne bir mekanizma önerebildiği var, ne deneysel bir yaklaşıma açık (yani ne test edilebilir), ne de yanlışlanabilir bir iddia. Bu bakımdan, bilimsel olarak araştırılabilir, dolayısıyla gerçekliğine genel geçer kanaat getirilebilir bir argüman olarak gözükmüyor.

Reenkarnasyonun gerçek olabilmesi için:

  1. Bedenden ayrı ve transfer edilebilir bir ruh olmalı (fiziksel ya da değil),
  2. Bu ruhun aktarımı sonucunda gerçekten kişinin bilinci yer/beden değiştirebilmeli,
  3. Bu aktarım öncesi ile sonrası arasında belirgin bir ilişki/nedensellik kurulabilmeli,
  4. Bu aktarımın bir mekanizması olmalı (mümkünse, tespit edilebilir bir mekanizması olmalı).

Bu, kısaltılmış bir liste. Yani reenkarnasyonun gerçek olması için yeterli değil; ama geçerli bir liste. Şu anda bu listedeki 4 öncül de en iyi ihtimalle tartışmalı, en kötü ihtimalle düpedüz yanlış.

Bunlar çözülmeden, reenkarnasyon var mı yok mu diye düşünmek bile anlamsız olacaktır. Ne var ki bunların neredeyse hiçbiri yanlışlanabilir veya test edilebilir argümanlar bile değil (hele ki daha 1. öncülde doğaüstü işin içine dahil edilecekse).

Bu nedenle reenkarnasyon, savunucularının bariz veri noksanlığı, argüman muğlaklığı ve genel sistemsizliği dolayısıyla bir sahtebilim (veya dayanaksız bir inanç) olarak görülmektedir.

1,430 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
14
Paylaş
14
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Orijinal Soru: Reenkarnasyon gerçekten var mı?

Psikoloji uzmanı birisi cevaplasa daha doğru olur. Böyle birisi gelene kadar ben sadece söz hakkımı kullanarak bir kaç laf etmek isterim :D

Birincisi bu gibi rastlantılar epey akılda kalıyor. Yanlış bir düşünce yapısıyla da birleşince garip şeyler olduğu hissine insan kapılabiliyor. Aklımızda devamlı bir şeyler dönüyor tutmayan kaç tahmini hatırlıyor veya ciddiye alıyoruz? Düşündüğün kaç şeyi arkadaşın sordu? Aklından türlü türlü ihtimallerle türlü olasılıkları düşünebilir gerçekleşeni hafızanda tutabilirsin. Sabah o gün karşılaşmayı beklediğin olağan dışı şeyler bir kağıda yazıp test etsen sonuç ne olurdu?

Birde tesadüflerin insanlara dağılımı mecburen değişiklik gösteriyor. Bazılarında daha yoğun :D Ben de insanlar hakkında sadece fotoğraflarına bakarak sezgisel bir şekilde yaşadıkları olaylar veyahut karakteristik özellikleri ile ilgili doğru tahminlerde bulunabiliyor medyum gibi geziyordum :D. Çayı şekersiz içtiğini hiç görmediğim duymadığım biriyle nasıl şekeri bıraktın diye muhabbete girebiliyordum. Sebebini düşününce aslında insanların bir birinden o kadar da farklı olmadığını fark etmiştim. İkinci çocuklar, tek çocuklar, aldatılmışlar, başarılılar, başarısızlar, depresifler... bir birleri ile belli başlı ortak yanları paylaşıyorlar. Bu ortak nokraların tanımını sınıflandırmasını yapmasam bile en azından ortak noktaları olduğunu bir şekilde anlıyorum. Bu kişilerin benzer şeyler yaşamış olmaları da bayağı olası oluyor. Benzer şeyleri yaşamış başka bir kişi ile bağ kurabiliyorum. Yanıldığım noktaları da görmezden gelince yanlış düşünceler ortaya çıkabiliyor.

Yani bence yanlış metotlarla düşünmek bunlar gibi doğaüstü fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tıpkı komplo teorilerin ortaya çıkışı gibi. Böyle bir fikri edinen kendi fikrini de alınan hazdan dolayı(sıradan bir hayatı düşünmektense biraz fantastik sosu serpilmiş fikirler herkes taktir eder ki daha tatlı:) yanlışlamaya çalışmıyor. Gene de bir psikolog daha doğru bir cevap verir.

575 görüntülenme
1
Paylaş
1

Reenkarnasyon sahte bilimden ziyade felsefi ve dini bir konsep, metafizik bir fenomendir. Dolayısıyla, fizik biliminin ötesinde olan olgular (varlık, varoluş, ruh, tanrı) ya da iddialar bilimsel bir metodla kanıtlanamaz ve doğrulanamaz diye düşünüyorum.

Bilimsel olarak bu mümkün mü sorusuna şuanki teknoloji ve yöntemlerimizle hayır yanıtını verebiliriz. Şayet ileride "ruh" gibi bir fizikötesi form kanıtlanabilirse o zaman ruh göçü de araştırılmaya elverişli hale gelecek demektir.

Reenkarnasyon tecrübesine sahip olan insanların hikayelerin çok meşhurdur. Bizi bu fenomen hakkında düşünmeye iten şeyler bu hikayeler genelde. Ancak bunlar da daha çok psikiyatrist ve nörobilimcilerin konusu gibi duruyor. Bununla ilgili birçok araştırma yapılıyor ama tahmin edeceğiniz gibi tatmin edici sonuçlara ulaşmak güç. Örnek bir çalışmayı ekliyorum

Saygılar,

https://med.virginia.edu › sitesPDF

Children Who Claim to Remember Previous Lives: Past, Present, and ...

0
Paylaş
0
Orijinal Soru: Reenkarnasyon bilimsel olarak açıklanabilir mi?

Reenkarnasyon, ruh taşınımı ya da göçü olarak tanımlanır. Bir kişiye ait olan bir ruhun, birden çok bedende var olabildiği ve hayatiyetini sürdürdüğü iddiasıdır.

Bu tanıma göre bırakın Reenkarnasyonu, ruh bile bilimsel bir olgu değildir, varlığına dair hiç bir bilimsel bilgi ya da kanıt yoktur. Buna göre Reenkarnasyon'un varlığına dair hiç bir bilgi, gösterge ya da kanıt söz konusu değildir.

Bunlar tamamen dini metinlerde anılır. Var olduğuna inanmamız için bir gerekçeden söz edilemez, edilmemiştir. Reenkarnasyon olgusu binlerce yıllık tarihi olan bir iddia. Eğer varlığına dair en küçük bir şüphe olsaydı üzerine onlarca araştırma yapılmış ve var olsaydı da çoktan kanıtlanmış ya da hakkında bilgi edinilmiş olurdu.

746 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et