Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
12

Reenkarnasyon mümkün mü?

24,672 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap

Soru bu şekilde sorulduğunda, cevap, "Tabii ki, her şey mümkün. Önemli olan, reenkarnasyon gerçek mi?" olacaktır. Makul şüphenin ötesinde, reenkarnasyonun gerçek olduğunu düşünmek için bir gerekçe gözükmüyor; zira bunu savunanların ne bir mekanizma önerebildiği var, ne deneysel bir yaklaşıma açık (yani ne test edilebilir), ne de yanlışlanabilir bir iddia. Bu bakımdan, bilimsel olarak araştırılabilir, dolayısıyla gerçekliğine genel geçer kanaat getirilebilir bir argüman olarak gözükmüyor.

Reenkarnasyonun gerçek olabilmesi için:

Tüm Reklamları Kapat

 1. Bedenden ayrı ve transfer edilebilir bir ruh olmalı (fiziksel ya da değil),
 2. Bu ruhun aktarımı sonucunda gerçekten kişinin bilinci yer/beden değiştirebilmeli,
 3. Bu aktarım öncesi ile sonrası arasında belirgin bir ilişki/nedensellik kurulabilmeli,
 4. Bu aktarımın bir mekanizması olmalı (mümkünse, tespit edilebilir bir mekanizması olmalı).

Bu, kısaltılmış bir liste. Yani reenkarnasyonun gerçek olması için yeterli değil; ama geçerli bir liste. Şu anda bu listedeki 4 öncül de en iyi ihtimalle tartışmalı, en kötü ihtimalle düpedüz yanlış.

Bunlar çözülmeden, reenkarnasyon var mı yok mu diye düşünmek bile anlamsız olacaktır. Ne var ki bunların neredeyse hiçbiri yanlışlanabilir veya test edilebilir argümanlar bile değil (hele ki daha 1. öncülde doğaüstü işin içine dahil edilecekse).

Bu nedenle reenkarnasyon, savunucularının bariz veri noksanlığı, argüman muğlaklığı ve genel sistemsizliği dolayısıyla bir sahtebilim (veya dayanaksız bir inanç) olarak görülmektedir.

3,247 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
25
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.
Orijinal Soru: Reenkarnasyon bilimsel olarak açıklanabilir mi?

Reenkarnasyon, ruh taşınımı ya da göçü olarak tanımlanır. Bir kişiye ait olan bir ruhun, birden çok bedende var olabildiği ve hayatiyetini sürdürdüğü iddiasıdır.

Bu tanıma göre bırakın Reenkarnasyonu, ruh bile bilimsel bir olgu değildir, varlığına dair hiç bir bilimsel bilgi ya da kanıt yoktur. Buna göre Reenkarnasyon'un varlığına dair hiç bir bilgi, gösterge ya da kanıt söz konusu değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunlar tamamen dini metinlerde anılır. Var olduğuna inanmamız için bir gerekçeden söz edilemez, edilmemiştir. Reenkarnasyon olgusu binlerce yıllık tarihi olan bir iddia. Eğer varlığına dair en küçük bir şüphe olsaydı üzerine onlarca araştırma yapılmış ve var olsaydı da çoktan kanıtlanmış ya da hakkında bilgi edinilmiş olurdu.

2,117 görüntülenme
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Celestial Blues
Bilim Heveslisi
Orijinal Soru: Reankarnasyon gerçekten var mı?

Merhaba,

Reenkarnasyonun gerçek olduğuna dair bilimsel hiçbir kanıt yoktur. Dolayısıyla nasıl olabileceğine dair her şey spekülasyondur ve bilimsel değer taşımaz.

Tüm Reklamları Kapat

1,511 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Chaotic Order
Felsefe ve metafizik

Reenkarnasyon sahte bilimden ziyade felsefi ve dini bir konsep, metafizik bir fenomendir. Dolayısıyla, fizik biliminin ötesinde olan olgular (varlık, varoluş, ruh, tanrı) ya da iddialar bilimsel bir metodla kanıtlanamaz ve doğrulanamaz diye düşünüyorum.

Bilimsel olarak bu mümkün mü sorusuna şuanki teknoloji ve yöntemlerimizle hayır yanıtını verebiliriz. Şayet ileride "ruh" gibi bir fizikötesi form kanıtlanabilirse o zaman ruh göçü de araştırılmaya elverişli hale gelecek demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Reenkarnasyon tecrübesine sahip olan insanların hikayelerin çok meşhurdur. Bizi bu fenomen hakkında düşünmeye iten şeyler bu hikayeler genelde. Ancak bunlar da daha çok psikiyatrist ve nörobilimcilerin konusu gibi duruyor. Bununla ilgili birçok araştırma yapılıyor ama tahmin edeceğiniz gibi tatmin edici sonuçlara ulaşmak güç. Örnek bir çalışmayı ekliyorum

Saygılar,

Tüm Reklamları Kapat

https://med.virginia.edu › sitesPDF

Children Who Claim to Remember Previous Lives: Past, Present, and ...

1,041 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Sıradan Vatandaş
Orijinal Soru: Reenkarnasyon gerçekten var mı?

Psikoloji uzmanı birisi cevaplasa daha doğru olur. Böyle birisi gelene kadar ben sadece söz hakkımı kullanarak bir kaç laf etmek isterim :D

Birincisi bu gibi rastlantılar epey akılda kalıyor. Yanlış bir düşünce yapısıyla da birleşince garip şeyler olduğu hissine insan kapılabiliyor. Aklımızda devamlı bir şeyler dönüyor tutmayan kaç tahmini hatırlıyor veya ciddiye alıyoruz? Düşündüğün kaç şeyi arkadaşın sordu? Aklından türlü türlü ihtimallerle türlü olasılıkları düşünebilir gerçekleşeni hafızanda tutabilirsin. Sabah o gün karşılaşmayı beklediğin olağan dışı şeyler bir kağıda yazıp test etsen sonuç ne olurdu?

Tüm Reklamları Kapat

Birde tesadüflerin insanlara dağılımı mecburen değişiklik gösteriyor. Bazılarında daha yoğun :D Ben de insanlar hakkında sadece fotoğraflarına bakarak sezgisel bir şekilde yaşadıkları olaylar veyahut karakteristik özellikleri ile ilgili doğru tahminlerde bulunabiliyor medyum gibi geziyordum :D. Çayı şekersiz içtiğini hiç görmediğim duymadığım biriyle nasıl şekeri bıraktın diye muhabbete girebiliyordum. Sebebini düşününce aslında insanların bir birinden o kadar da farklı olmadığını fark etmiştim. İkinci çocuklar, tek çocuklar, aldatılmışlar, başarılılar, başarısızlar, depresifler... bir birleri ile belli başlı ortak yanları paylaşıyorlar. Bu ortak nokraların tanımını sınıflandırmasını yapmasam bile en azından ortak noktaları olduğunu bir şekilde anlıyorum. Bu kişilerin benzer şeyler yaşamış olmaları da bayağı olası oluyor. Benzer şeyleri yaşamış başka bir kişi ile bağ kurabiliyorum. Yanıldığım noktaları da görmezden gelince yanlış düşünceler ortaya çıkabiliyor.

Yani bence yanlış metotlarla düşünmek bunlar gibi doğaüstü fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tıpkı komplo teorilerin ortaya çıkışı gibi. Böyle bir fikri edinen kendi fikrini de alınan hazdan dolayı(sıradan bir hayatı düşünmektense biraz fantastik sosu serpilmiş fikirler herkes taktir eder ki daha tatlı:) yanlışlamaya çalışmıyor. Gene de bir psikolog daha doğru bir cevap verir.

1,669 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Bu Cisim Nasıl YUKARI Düşüyor?
Bu Cisim Nasıl YUKARI Düşüyor?
Zifiri Karanlıkta Nasıl Görebiliyoruz?
Zifiri Karanlıkta Nasıl Görebiliyoruz?
Depremin Ne Kadar Sürdüğü Neden Açıklanmıyor?
Depremin Ne Kadar Sürdüğü Neden Açıklanmıyor?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close