Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Radyoaktif maddelerin organik maddelere verdiği zararda yarılanma süresi ve yaptığı ışımalar dışında doğrudan maddenin kendisi ile ilgili başka etkenler var mıdır?

4,5 milyar yıl yarılanma ömrü olan ve alfa ışıması yapan u-238 i birkaç dk çıplak elle tutsam önemli bir zarar verir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Ab = Absorbsiyon = Dalga boyu

h = Planck sabiti tk = Doku kalınlığı

Z = Atom numarası d = Doku yoğunluğu

Yukarıdaki absorbsiyon formülünde görüldüğü gibi bir dokunun radyasyonu absorbe edebilme yetisinde dalga boyu kadar dokuyu oluşturan atom numarası da önemlidir. Basit bir örnekle açıklayacak olursak;

Bir akciğer röntgeni
Bir akciğer röntgeni
Google Görseller

Bir röntgen filminde kemiklerin daha beyaz, akciğer gibi organların siyah olarak görünmesinin temel nedeni kemiklerimizde bulunan kalsiyum (Ca) atomunun atom numarasının 20, akciğerimizde bulunan havanın temel bileşiminde yer alan oksijenin (O) 8 ve azotun (N) 7 atom numarasına sahip olmasıdır. X ışınları akciğerden geçerden daha az absorbe olurken kemik gibi dokularda çok daha fazla absorbe olarak röntgen filminde kontrast yaratmaktadır. Böylece farklı doku ve organlar birbirinden ayırt edilebilmektedir.

U-238'e gelecek olursak, alfa ışıması yapan kararsız atomlar çok kısa mesafeye çok yüksek radyasyon yayarlar. Bu yüzden U-238'i çıplak elle tutmak pek mantıklı değildir. :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tam şu anda hayatın bence en üzücü tarafı, bilimin bilgiyi biriktirme hızının, toplumun bilgelik edinme hızından daha fazla olmasıdır.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder