Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay Görür
Üye
0

"Mars'taki kapı" başlığı ile paylaşılan görüntünün açıklaması nedir?

son zamanlarda haberlerde sıkça gördüğümüz ''marstaki kapı'' nedir? bu konuda bir detay bilgiye sahip miyiz?
210 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Bu bir "pareidolia" örneği olarak yorumlanabilir. En basit tanımıyla pareidolia (ya da "hatalı anlam yükleme") bir şeyi, aslında olmadığı bir diğer şeye benzetmektir. Daha teknik tanımıyla pareidolia; bir gözlemcinin, belirsiz uyaranlar aracılığıyla haberdar olduğu bir şeyi, aşina olduğu diğer şeye benzetmesi durumudur. Burada "belirsiz uyaranlar"dan kasıt, benzetilen şeyin aşina olunan diğer şeye sadece yüzeysel olarak benziyor olmasıdır.

Söz konusu fotoğraf, NASA’nın 6 Ağustos 2012 günü Mars’a inen Curiosity gezgininin Mast kamerasıyla (Mastcam) “Greenheugh Pediment” adı verilen konumda kaydedilmiş.

Fotoğraftaki yarık, sanılanın aksine olağan bir kapı büyüklüğünde değil. Bu algıda perspektif önemli rol oynamış. Küçük bir çatlak, oldukça yakınlaştırılmış görüntü nedeniyle olduğundan daha büyük sanılmış.

Tüm Reklamları Kapat

NASA, internet sitesinde görüntünün siyah-beyaz orijinalini 7 Mayıs 2022 tarihinde kaydedildiği notuyla paylaşmıştı.

NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory’den (JPL) bir sözcü, Snopes‘a yaptığı açıklamada görülen yarığın kabaca 30 santimetre genişliğinde ve 45 santimetre genişliğinde (11’e 17 inç) büyüklüğünde olduğunu belirtmişti.

Görüntünün şaşırtıcı olmadığını belirten bilim insanları, kapı sanılan yapının Mars yüzeyindeki olağan jeolojik süreçler sonucu oluşmuş olabileceği görüşünde.

JPL sözcüsü, kapı şeklindeki oyuğun bulunduğu mostra boyunca lineer kırıkların bulunduğunu, birkaç lineer kırığın kesiştiği konumda yer aldığını söylemiş.

Tüm Reklamları Kapat

Imperial College London’dan Profesör Sanjeev Gupta, Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada kapı gibi görünen dikdörtgen şeklindeki boşluğun “normal jeolojik süreçler” yoluyla oluştuğuna dair kanıt olduğunu belirtmiş ve “çatlaktan Mars ve Dünya’da bol miktarda var, onları üretmek için deprem benzeri sallantılara ihtiyaç yok“, “görüntüde garip bir şey yok, bunlar sadece normal jeolojik süreçler” ifadelerini kullanmış.

İngiliz jeolog Neil Hodgkins, söz konusu oyuğun erozyondan kaynaklanmış olabileceğini görüşünde olduğunu aktarmış.

Nantes Üniversitesi’nden gezegen jeologu Nicholas Mangold ve Bremen’deki Jacobs Üniversitesi’nden Angelo Pio Rossi de oyuğun Marsquake olarak adlandırılan depremler yerine zaman içerisinde jeolojik deformasyonla oluştuğu değerlendirmesini paylaşmıştı.

Kapı benzer oyuğun etrafındaki yarıkların sıklıkla meydana gelen kaya çatlamasını işaret ettiği, ön tarafında yerde bulunan kayanın da benzer bir aktivite nedeniyle düşmüş olabileceği de aktarılıyor.

Kaynaklar

 1. www.facebook.com/malumatfurusorg. Nasa'nın Mars'ta Bir Kapı Keşfettiği İddiası - Malumatfuruş. (13 Mayıs 2022). Alındığı Yer: Malumatfuruş | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. Pareidolia Nedir? Bize Bir Şeyler Fısıldadığını Sandığımız Şekiller!. (16 Haziran 2019). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close