Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

"Kütlesi olan bir varlık ışık hızına çıkamaz" bu cümleye göre gidersek ve evrenin bir kütlesi varsa, evren nasıl ışıktan daha hızlı genişleyebiliyor ?

Evrenin kütlesi baktığım kadarıyla 10 üzeri 50 ton diye geçiyor. Kütlesi olan bir şey ışık hızına çıkamaz ise, evren nasıl ışıktan daha hızlı bir şekilde genişleyebiliyor.
540 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mutlu Çatık
Mutlu Çatık
32K UP
1. Nesil Yazar

İlk olarak şunu belirtmemde fayda var: Genişleyen şey evrenin kendisi değil, genişleyen şey uzay-zaman dokusu.

Şu anda evren, 1 megaparsek (3.26 milyon ışık yılı) mesafe başına saniyede 68 km hızla genişliyor. Yani bizden 3.26 milyon ışık yılı uzaktaki bir nesne, saniyede 68 km hızla uzaklaşıyor. Mesafe arttıkça, genişleme hızı (uzaktaki cisimlerin bizden uzaklaşma hızı) da doğru orantılı bir şekilde artıyor:

Tüm Reklamları Kapat

 • 3 260 000 ışık yılı mesafe için saniyede: 68 km,
 • 6 520 000 ışık yılı mesafe için saniyede: 136 km,
 • 9 780 000 ışık yılı mesafe için saniyede: 204 km hızla cisimler bizden uzaklaşıyor.

Evrenin "gözleyebildiğimiz" kısmında, görebildiğimiz en uzak mesafe bizden 13.820.000.000 ışık yılıdır. Genişleme hızını, bu mesafe için hesaplayacak olursanız bulacağınız sonuç: saniyede 288 270 km olacaktır. Ki bu hız, ışık hızının %96,28'ine karşılık geliyor. Yani en uzak yerlerde bile evren, ışık hızından daha hızlı genişlemiyor. Fakat şu gerçek unutulmamalıdır: evren ivmelenerek (giderek artan bir hızda) genişliyor.

Şimdi, esnek bir kumaş parçasının kenarlarında duran ve o kumaşı çeken bir grup insan düşünün. Geriye doğru yürüyebildiklerini ve aynı hızda çekilebildiklerini varsayalım. Siz, ortada dururken, "evreninizin" genişlediğini doğru bir şekilde gözlemlersiniz: bu kumaş üzerine yerleştirilen herhangi bir nesne yavaşça sizden uzaklaşacaktır. Esnek şeyler esnek olduğundan, size en yakın kumaş üzerindeki nesneler bir miktar hızla uzaklaşıyor gibi görünecek, ancak daha uzaktaki nesneler daha hızlı hareket ediyor gibi görünecektir. Çekme işlemini yapan insanlar sabit bit hızda hareket etseler de, görünen gerilme, mesafe ile değişir. Evren de buna benzer bir şekilde genişliyor.

Özel görelilikte hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceği doğrudur. Ancak özel görelilik, yerel bir fizik yasası. Zaten adı üstünde; "özel". Başta söylediğim genişleyen şeyin evrenin kendisi değil de uzay-zamanın dokusu olmasını anlamak için gözleyebildiğimiz evrenin uç sınırlarını düşünmeliyiz. Ki bu alan, özel göreliliğin değil, genel göreliliğin alanı. Genel göreliliğe göre, evrenin aşırı uzak bölgeleri bizden ışık hızından daha yavaş bir hızda uzaklaşmak zorunda değil, o cisimler çok uzakta kaldığı sürece bizden istediği hızda uzaklaşabilir.

270 görüntülenme

Kaynaklar

 1. P. Sutter. How Can The Universe Expand Faster Than The Speed Of Light?. (2 Temmuz 2016). Alındığı Tarih: 5 Mart 2022. Alındığı Yer: Space.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close