Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Artun KANIT
Artun KANIT
1,823 UP
Üye
2

"Hormonlu Tavuk" kavramındaki hormonlar ne tür hormonlardır ve tavuklarda ne gibi bir gelişime sebep olur ?

Bu hormonlar gerçekten basında lanse edildiği gibi sağlığa oldukça zararlı mı ve yaygın mı ? Eğer böyle ise bu hormonların yaptıklarını çeşitli seçilim baskıları ile elde edilmesi mümkün değil midir ?
4,772 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Tavukların öncülleri Malezya ve Hindistan dolaylarında ormanlarda evcilleştirilmemiş sülüngillerden bazı uçucu kuşlar. Yerel halk bunları tutsak edip çiftleştirerek ilk tavuk ırklarını elde ediyor. Zamanla gemi ticareti vasıtasıyla Dünya'nın çeşitli bölgelerine yayılıyorlar. Insanlar iyi yumurta verenleri iyi yumurta verenlerle, ya da iyi et yapanları iyi et yapanlarla çiftleştirerek bunların verim yönünden seçilimini sağlıyor. 2. Dünya savaşı sonrasında azalan nüfus ve işgücüne karşı, ihtiyaç olan proteini efektif üretme yolu olarak bu endüstriyel tavukçuluk doğmaya başlıyor. 1960'ı yıllarda Amerika'da az sayıda kişiyle döndürülebilen, çok sayıda tavuğun yetiştirilebileceği, fazla hastalık bulaşmasın, kayıp olmasın diye kapalı sistemler oluşturuluyor. O zamanlarda hayvan refahı ile ilgili kanunlar veya bir talep de henüz yok zaten. Iş bir fabrika gibi işlemeye başlıyor ve nasıl daha çok yumurta, nasıl daha çok et üretebilirim mantığıyla et verimi veya yumurta yönünde çaprazlamalarla yeni yeni hatlar seçiliyor. Bunların genetiğiyle oynanmış diyemeyiz, bir gen mühendisliği yok ama sürekli yapay seçilim ve çaprazlamalar yoluyla normalde doğada olmayan sadece bu özel yaşam koşullarına adapte olmuş tavuklar yetiştiriliyor.

Günümüzde ortalama 40 gün içinde kesim yaşına gelen etlik piliçler bu 50 yılı aşkın nesiller boyu süren çalışmanın ürünü. Bunu hormonlu diye özetliyorlar ama ilk adım çaprazlamayla yapay seçilim.

Tüm Reklamları Kapat

Endüstriyel tavuk yetiştiriciliğinde yan sanayi olarak yem gelişiyor. Buğday ve mısırla başlayan ve bugün daha çok soyaya dönen yem hammadesine işleri hızlandırmak için vitamin, mineral katkısı, bazı amino asitler zamanla da artan sayıda supplement denilen maddeler ekleniyor. Bunların en başında gelen fitaz. Fitaz geviş getirenlerin işkembesinde yer alan bakterilerin ürettiği bir enzim. Bu enzim tavuklarda veya biz insanlar gibi tek midelilerde üretilmiyor. Ama endüstriyel tavuk yetiştiriciliğinde tavuk yemlerine bu enzim supplement yani ilave olarak ekleniyor ki tavuklar verilen yemden maksimum faydalanabilsin. Kendi biyolojilerinde olmayan bu ek enzimle yemlenen tavuklar da normal yemlemeden kat be kat fazla beslenmiş oluyor.

Sorun şu ki ABD'de bu işleri düzenleyen FDA (Food and Drug Administration) antibiyotiğin içinde bulunduğu ilaç ve etkin maddeler için yasa ve düzenlemeler getirirken bu supplementler için bir test, regülasyon vs. aramıyor. Bugün ABD'de meyva suyu, sodanın içinde dahi vitamin ve supplement var, insan veya hayvan farketmiyor. Bu supplementlerin de tavukların hızlı gelişimi ve hormonal mekanizmalarında etkisi var.

Tüm Reklamları Kapat

Antibiyotik/ilaç uygulaması ise kanunlara tabi. Bunu veteriner hekim reçete yazabilir ve hekim üzerinden tedarik edilir. Yani ya hastalık tanısı veya salgın riski olduğunda veteriner antibiyotik verebilir bu yasal olarak böyle, yasa dışı uygulamaları da olabiliyor tabi.

Yani yetiştiricinin hormon, antibiyotik verdim dediği aslında o supplement. Antibiyotik ancak salgın durumunda veterinerin vereceği şey. Veterinerler de bunu sık uygulamak zorunda kalabiliyor. 1000, 5000 veya 10000 hayvanın aynı çatı altında olduğu durumlarda salgın hastalık riskini almak çok zor. Ekonomik kayıp çok yüksek olur ve baskı yüksek. Bu yüzden antibiyotik tercihi sık olabiuor. yoğun antibiyotik kullanımı da bakterilerin antibiyotiğe direncini arttırıyor ve biz insanlar için büyük bir tehlike oluşturuyor.

702 görüntülenme

Kaynaklar

  1. C. Haris. Tavuk Beslenmedinde Fitazın Yem Ilavesi Olarak Etkisi. (15 Şubat 2008). Alındığı Tarih: 27 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close