Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

"Hormonlu Tavuk" kavramındaki hormonlar ne tür hormonlardır ve tavuklarda ne gibi bir gelişime sebep olur ?

Bu hormonlar gerçekten basında lanse edildiği gibi sağlığa oldukça zararlı mı ve yaygın mı ? Eğer böyle ise bu hormonların yaptıklarını çeşitli seçilim baskıları ile elde edilmesi mümkün değil midir ?
570 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Tavukların öncülleri Malezya ve Hindistan dolaylarında ormanlarda evcilleştirilmemiş sülüngillerden bazı uçucu kuşlar. Yerel halk bunları tutsak edip çiftleştirerek ilk tavuk ırklarını elde ediyor. Zamanla gemi ticareti vasıtasıyla Dünya'nın çeşitli bölgelerine yayılıyorlar. Insanlar iyi yumurta verenleri iyi yumurta verenlerle, ya da iyi et yapanları iyi et yapanlarla çiftleştirerek bunların verim yönünden seçilimini sağlıyor. 2. Dünya savaşı sonrasında azalan nüfus ve işgücüne karşı, ihtiyaç olan proteini efektif üretme yolu olarak bu endüstriyel tavukçuluk doğmaya başlıyor. 1960'ı yıllarda Amerika'da az sayıda kişiyle döndürülebilen, çok sayıda tavuğun yetiştirilebileceği, fazla hastalık bulaşmasın, kayıp olmasın diye kapalı sistemler oluşturuluyor. O zamanlarda hayvan refahı ile ilgili kanunlar veya bir talep de henüz yok zaten. Iş bir fabrika gibi işlemeye başlıyor ve nasıl daha çok yumurta, nasıl daha çok et üretebilirim mantığıyla et verimi veya yumurta yönünde çaprazlamalarla yeni yeni hatlar seçiliyor. Bunların genetiğiyle oynanmış diyemeyiz, bir gen mühendisliği yok ama sürekli yapay seçilim ve çaprazlamalar yoluyla normalde doğada olmayan sadece bu özel yaşam koşullarına adapte olmuş tavuklar yetiştiriliyor.

Günümüzde ortalama 40 gün içinde kesim yaşına gelen etlik piliçler bu 50 yılı aşkın nesiller boyu süren çalışmanın ürünü. Bunu hormonlu diye özetliyorlar ama ilk adım çaprazlamayla yapay seçilim.

Bu Reklamı Kapat

Endüstriyel tavuk yetiştiriciliğinde yan sanayi olarak yem gelişiyor. Buğday ve mısırla başlayan ve bugün daha çok soyaya dönen yem hammadesine işleri hızlandırmak için vitamin, mineral katkısı, bazı amino asitler zamanla da artan sayıda supplement denilen maddeler ekleniyor. Bunların en başında gelen fitaz. Fitaz geviş getirenlerin işkembesinde yer alan bakterilerin ürettiği bir enzim. Bu enzim tavuklarda veya biz insanlar gibi tek midelilerde üretilmiyor. Ama endüstriyel tavuk yetiştiriciliğinde tavuk yemlerine bu enzim supplement yani ilave olarak ekleniyor ki tavuklar verilen yemden maksimum faydalanabilsin. Kendi biyolojilerinde olmayan bu ek enzimle yemlenen tavuklar da normal yemlemeden kat be kat fazla beslenmiş oluyor.

Sorun şu ki ABD'de bu işleri düzenleyen FDA (Food and Drug Administration) antibiyotiğin içinde bulunduğu ilaç ve etkin maddeler için yasa ve düzenlemeler getirirken bu supplementler için bir test, regülasyon vs. aramıyor. Bugün ABD'de meyva suyu, sodanın içinde dahi vitamin ve supplement var, insan veya hayvan farketmiyor. Bu supplementlerin de tavukların hızlı gelişimi ve hormonal mekanizmalarında etkisi var.

Bu Reklamı Kapat

Antibiyotik/ilaç uygulaması ise kanunlara tabi. Bunu veteriner hekim reçete yazabilir ve hekim üzerinden tedarik edilir. Yani ya hastalık tanısı veya salgın riski olduğunda veteriner antibiyotik verebilir bu yasal olarak böyle, yasa dışı uygulamaları da olabiliyor tabi.

Yani yetiştiricinin hormon, antibiyotik verdim dediği aslında o supplement. Antibiyotik ancak salgın durumunda veterinerin vereceği şey. Veterinerler de bunu sık uygulamak zorunda kalabiliyor. 1000, 5000 veya 10000 hayvanın aynı çatı altında olduğu durumlarda salgın hastalık riskini almak çok zor. Ekonomik kayıp çok yüksek olur ve baskı yüksek. Bu yüzden antibiyotik tercihi sık olabiuor. yoğun antibiyotik kullanımı da bakterilerin antibiyotiğe direncini arttırıyor ve biz insanlar için büyük bir tehlike oluşturuyor.

447 görüntülenme

Kaynaklar

  1. C. Haris. Tavuk Beslenmedinde Fitazın Yem Ilavesi Olarak Etkisi. (15 Şubat 2008). Alındığı Tarih: 27 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et