Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Primatların kimilerinde görülen kırmızı poponun evrimsel açıklaması nedir?

Neden kırmızı renktedir, avantajı nedir, neden biz insanlarda bulunmaz?
5,981 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soldawn .
Soldawn .
2,517 UP
Evrimsel Biyoloji Meraklısı

Bu dişi primatlarda bir çok defa araştırılmıştır. Genel tahmin, erkek primatların dikkatini çekerek çiftleşebilmektir. Ancak sadece bu değil aynı zamanda yapılan araştırmalarda bir çok farklı neden gözlemlenmiştir. Aslında, bilim adamları, bir erkek babunun (Papio cynocephalus) bir dişi ile çiftleşme motivasyonunun, derriere(kalça) büyüklüğünden çok, son hamileliğinden bu yana geçen sürenin uzunluğuna dayandığını keşfetmiştir.

Yani aslında dikkat çekilicikten daha çok doğum sonrası şişen babun popoları çiftleşmeye uygunluk olduğunu belirttiği için erkek primatlar açısından önemlidir. Bu elbette erkek babunların çiftleşebileceği anlamına gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Duke Üniversitesi Ulusal Evrimsel Sentez Merkezi'nde postdoctoral(doktora sonrası, doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra profesyonel olarak araştırma yapan kişi.) araştırmacılarının yaptığı açıklama:

"Dişi babunun meşhur kırmızı poposu cinsel hazırlığın bir işaretidir; dişi babunlar doğurduğunda, popoları şişer ve mevcut erkeklere doğurgan olduklarını açıkça gösterir. "

Tüm Reklamları Kapat

Evrimsel psikologlar, erkeklerin, primat kuzenlerimizi harekete geçiren kırmızı sevgisinin bir kısmını paylaştıklarını, kırmızı ruj ve giysinin kırmızı bir babun poposunun işlevini taklit ettiğini öne sürmüşlerdir.

İnsanlara gelirsek, insan kalçalarının olağanüstü boyutunun anatomik temeli, hem büyük miktarda yağ hem de büyük miktarda kastan kaynaklanmaktadır.

Popo kaslarımızın büyüklüğünü açıklamak, New South Wales Üniversitesi'nden Doçent Doktor Darren Curnoe gibi evrimsel antropologlar için oldukça basittir. "İnsanlar ve diğer maymunlar arasındaki en büyük farklar, iki ayaklı veya iki ayaklı maymunlar olarak evrimimizin sonucudur. Maymunlarla ortak yönümüz olan kaslar, aslında insanlarda oldukça farklı işlev görüyor ve vücudumuzu dört yerine iki ayak üzerinde hareket ettiriyor." Büyük, kalın gluteal kaslar dik yürürken sabit kalmamıza yardımcı olur ve pelvislerimiz, iki ayak üzerinde hareket etmeye geçişi kolaylaştırmak için evrimle (yan yana daha geniş, ancak önden arkaya sığ) biçimlendirilmiştir. posteriorumuza belirgin bir eğri oluşturmak için birleşir ve bize çok daha geniş kalçalar verir. Renkli popolar ise muhtemelen zaman içerisinde köreldi ancak yine de hala onlara ait içgüdülere sahibiz(Şuanki popo ve kırmızı renginin çekiciliğinden bahsetmemize gerek yok zaten. :) ).

1,037 görüntülenme

Kaynaklar

  1. S. Pappas. Big Butts Can Lie. (23 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 18 Mart 2021. Alındığı Yer: livescience.com | Arşiv Bağlantısı
  2. J. Scanlan. Why Do We Have Butt Cheeks?. (8 Temmuz 2016). Alındığı Tarih: 18 Mart 2021. Alındığı Yer: sbs.com.au | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close