Sorulara Dön
2
Etoloji & Zooloji

Primatların kimilerinde görülen kırmızı poponun evrimsel açıklaması nedir?

Neden kırmızı renktedir, avantajı nedir, neden biz insanlarda bulunmaz?

1
554 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu dişi primatlarda bir çok defa araştırılmıştır. Genel tahmin, erkek primatların dikkatini çekerek çiftleşebilmektir. Ancak sadece bu değil aynı zamanda yapılan araştırmalarda bir çok farklı neden gözlemlenmiştir. Aslında, bilim adamları, bir erkek babunun (Papio cynocephalus) bir dişi ile çiftleşme motivasyonunun, derriere(kalça) büyüklüğünden çok, son hamileliğinden bu yana geçen sürenin uzunluğuna dayandığını keşfetmiştir.

Yani aslında dikkat çekilicikten daha çok doğum sonrası şişen babun popoları çiftleşmeye uygunluk olduğunu belirttiği için erkek primatlar açısından önemlidir. Bu elbette erkek babunların çiftleşebileceği anlamına gelir.

Duke Üniversitesi Ulusal Evrimsel Sentez Merkezi'nde postdoctoral(doktora sonrası, doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra profesyonel olarak araştırma yapan kişi.) araştırmacılarının yaptığı açıklama:

"Dişi babunun meşhur kırmızı poposu cinsel hazırlığın bir işaretidir; dişi babunlar doğurduğunda, popoları şişer ve mevcut erkeklere doğurgan olduklarını açıkça gösterir. "

Evrimsel psikologlar, erkeklerin, primat kuzenlerimizi harekete geçiren kırmızı sevgisinin bir kısmını paylaştıklarını, kırmızı ruj ve giysinin kırmızı bir babun poposunun işlevini taklit ettiğini öne sürmüşlerdir.

İnsanlara gelirsek, insan kalçalarının olağanüstü boyutunun anatomik temeli, hem büyük miktarda yağ hem de büyük miktarda kastan kaynaklanmaktadır.

Popo kaslarımızın büyüklüğünü açıklamak, New South Wales Üniversitesi'nden Doçent Doktor Darren Curnoe gibi evrimsel antropologlar için oldukça basittir. "İnsanlar ve diğer maymunlar arasındaki en büyük farklar, iki ayaklı veya iki ayaklı maymunlar olarak evrimimizin sonucudur. Maymunlarla ortak yönümüz olan kaslar, aslında insanlarda oldukça farklı işlev görüyor ve vücudumuzu dört yerine iki ayak üzerinde hareket ettiriyor." Büyük, kalın gluteal kaslar dik yürürken sabit kalmamıza yardımcı olur ve pelvislerimiz, iki ayak üzerinde hareket etmeye geçişi kolaylaştırmak için evrimle (yan yana daha geniş, ancak önden arkaya sığ) biçimlendirilmiştir. posteriorumuza belirgin bir eğri oluşturmak için birleşir ve bize çok daha geniş kalçalar verir. Renkli popolar ise muhtemelen zaman içerisinde köreldi ancak yine de hala onlara ait içgüdülere sahibiz(Şuanki popo ve kırmızı renginin çekiciliğinden bahsetmemize gerek yok zaten. :) ).

593 görüntülenme
2
Teşekkür (4)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın