Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Popüler bilim asıl bilime engel olur mu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Disiplinler, evreni açıklamada birden bütünsel bir bakış açısına ulaşacak kadar gelişemediğimiz için, önce birimlere ayırarak uzmanlaşmayı merkeze koyarak kurguladığımız bir anlama biçimi. Özellikle birey olarak uzmanlaşabileceğimiz konu sayısı genel anlamda sınırlı olacağı için, disiplinler üzerinden belli konularda uzmanlaşarak bilgileri birleşitiriyoruz.

İşte tam da burada, bireyin uzmanlaşmadığı konuya ait bilgilere, uzmanlaşan kişi kadar derinlemesine ulaşması, anlaması mümkün olmamakta. Aynı eğitim - deneyim sürecinden geçmeden her bireyin bilgiye ulaşması için, bilginin asıl kaynağı ile diğer insanlar arasında bir köprüye-aracıya-kolay anlaşılır biçimde bir anlatıcıya ihtiyaç vardır. Bilim için bu aracı, popüler bilim oluşturmakta. Bilim gibi önemli bir konunun insanlar tarafından anlaşılması inanılmaz önemli bir konu olduğu için bilim okur yazarlığı çok önemli bir görev. Bilimsel argüman zenginliği, bireyin yaşam standardını artırdığı gibi, yaşam biçiminin yaptıklarının nedenlerini bilmek, yaşamla kurduğu etkileşimi iyileştirir en basit haliyle.

Asıl bilim - bilimsel literatür, genellikle uzman kişiler tarafından takip edildiği için, bu takibi yapamayan kişilere teknik terminolojisiz, yalın, anlaşılır biçimde aktarmak gereklidir. Bu durum sanki literatürü sulandırmak, içini boşaltmak gibi gelmemeli, çünkü literatür bilgisini olduğu haliyle kişiye aktarmanız mümkün olmadığını düşünerek, onun anlaması gereken kısmı sunmak, kişinin gerçek bilime merakını da tetikleyebilir. Gerçek bilimsel kaynaklar, bilimin aslı, böyle aktarımla ilgili nedenlerden dolayı zarar görmez. Aksine talep oluşur. Bir kişi yüzeysel olarak öğrendiği popüler bilime ait bir konuyu derinlemesine anlamak isteyecektir merakını uyandırdığında. (Genellikle böyle oluyor)

Sadece bilim değil, özellikle sanatın bilinirliğinin artırılması için de bir aracılık, anlatıcılık, sanat okuryazarlığı gerekli aslında. Sanat tarihi, insan algısının gelişim sürecini izlemek anlamak özellikle bilimle ilgilenen kişileri besleyecektir. Bir kişinin ekspresyonizmin sanatçının duyguyla olan bağını basit anlamda öğrenmesi, gerçek anlamda bir sanat döneminin dinamiklerini bilmiyor olması sanatı olumsuz etkilemez. Aynı şekilde bilimsel anlamda sürüngen beyin - limbik sistemden gelen dürtüden haberi olan bir kişinin tıbbi anlamda bu süreci bilmiyor olması, bir sorun değildir. Sadece bir konuda uzmanlaşmak zorunda olduğunu daha iyi anlar. Detaylı tıbbi bilgiyi dilerse öğrenebilir, bilmiyor olması gerçek tıbbi bilgi için sorun teşkil etmez.

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın