Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
hilal şen
hilal şen
2,357 UP
Üye
0

Plazmidlerin antibiyotik olarak verilip hücrelerin bu genetik özelliği özümsemesi nasıl sağlanıyor?

Yani her bir antibiyotik alındığında belirli bir miktarda hücreye bu plazmid dağıtılıyor ve bu hücrelerin o hastalığa karşı direnci mi değişiyor.Her antibiyotikte biraz daha hücre değişiyor şeklinde midir? Çok cahilim ama çok merak ettim.
250 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Burda iki ayrı durum sözkonusu:

1) antibiyotik üretmek için plazmidlerin antibiyotik üreten bakterilere verilerek kullanılması

Tüm Reklamları Kapat

2) antimikrobiyel direnç geni taşıyan plazmidlerin hastalık oluşturan bakterilerde bulunması hali

Ilk basamakta antibiyotik üretimi: antibiyotik dediğimiz aslında bazı bakterilerin doğal olarak ürettiği enzimler ve bu enzimler patojen yani hastalık yapıcı bakterileri öldürebiliyor. Bu enzimleri hazırlamak için bunu üreten doğal bakteriler laboratuarda çoğaltılıp enzimleri toplanıyor ve ilaç formuna getiriliyor. Ama bu konvansiyonel yöntemde verimlilik ve standart sorunu var. Yani büyük hacimde üretmek istediğinizde ilk bakterinin mutasyona uğrayıp değişmesine hizmet etmiş oluyorsunuz ve elinizde standart (hepsi birbirinin aynı) ürün olmuyor. Bunu engelleme yöntemlerinden birisi plazmid uygulaması. Plazmidlere istenen enzimi kodlayan geni ekleyip ana bakterinin içine yerleştirerek tek bir bakteriden çok daha fazla enzim üretmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu enzimler toplanıp ilaç formuna getiriliyor. Sonuçta antibiyotik olarak aldığınız ürün bu kimyasal yapıdaki enzimler. Hatta sentetik olarak da üretilebiliyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

2.si yani direnç ise patojen bakterinin bu enzimlere karşı geliştirdiği bir cevap. Burada ya patojen bakteri kendisi antibiyotiğe dirençli bir genetik dizilime sahip -o şekilde seçilmiş- ya da plazmidlerin yatay gen aktarımı özelliği sayesinde antimikrobiyel direnç geni taşıyan bir plazmid bu patojen bakteriye eklenmiş. Çünkü plazmidler doğada bu şekilde hayatta kalıyor. Makalede de anlatıldığı gibi bakteriden bakteriye piluslar aracılığıyla geçebiliyor ve antibiyotik direnç geni taşıdığı için de konağı olan bakterinin faydasına oluyor ve elenmiyor. bu plazmidler yukarda bahsedilen, laboratuarda antibiyotik üretmek için kullandığımız plazmidler değil, yani antibiyotikten gelmiyor.

Her antibiyotik aldığınızda vücudunuzdaki bakterileri büyük oranda öldürüyorsunuz (patojen olanlar ve bağırsak mikrofloranızdaki iyi bakteriler de dahil). Tavsiye edildiği gibi antibiyotiğinizi iyi kullanmazsanız antibiyotiklerin öldüremediği bakterilerin seçilip çoğalmasına olanak sağlıyorsunuz. Ayrıca antibiyotik rezidü (kalıntısı) olan hayvansal gıdalar tüketildiğinde ya da antibiyotik dirençli plazmidler taşıyan hayvansal ürünler ile temas da sizin bağarsak mikrofloranızdaki bakterilere (geçici bir süre de olsa) bu plazmidlerin geçmesine ve antibiyotik dirençli patojen bakterilerin yaygınlaşmasına ortam hazırlıyor olabilir.

Bu yüzden insanlarda ve hayvan yetiştiriciliğinde antibiyotik kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konu.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close