Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Planck sabiti nedir?
5
Fizik & Kuantum

Planck sabiti neyi ifade eder?

Fotonlar en küçük enerji birimi midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

3
340 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Planck sabiti evrenin kesikliliğinin en küçük birimidir. Değeri = 6.62607015×10−34 Joule/saniyedir. Yani evrendeki en küçük uzunluk, zaman veya enerji ölçüsüdür diyebiliriz (aslında tam değil ama onları ölçmek için kullanabiliyoruz)

örneğin enerji açısından ele alalım:

Biz doğadaki her parçacığın hem dalga hem parçacık gibi davrandığını biliyoruz. bir dalganın saniyediki titreşim sayısı frekanstır(v) ve birimi Hertz'dir.. Elimizde bir hayi A parçacağı olsun. Bu parçacığın enerjisini şöyle buluyoruz.

Enerji(E) = Frekans(v) * planck sabiti(h) (kullandığım harfler uluslararsı kısatmalar)

şimdi elimizdeki A parçacığın frekansı hayalen 1 olsun. o durumda bu parçacığın enerjisi 1*planck sabiti = planck sabiti olur. Demek ki evrendeki herhangi bir parçacığın en küçük enerjisi planck sabiti kadar olabilir.

biz herhangi bir parçacığın(ve tabi aynı zamanda dalganın) frekansını biliyorsak onu plank sabiti ile bulup enerjisini hesaplayabiliriz.

bunu uzunluk, zaman gibi değerler için de kullanmak mümkün. Mesela kafanızda yerleşmesi açısından söyleyeyim planck sabitinden daha kısa zaman fizik açısından yok kabul edilir. Yani bir anlamda(sadece benzetme açısından) "an" kelimesini temsil eder.

Gelelim foton sorunuza. Foton bir parçacık olduğu için onu birim kabul edemeyiz. Ancak gluonlar ile birlikte durgun kütleleri yok kabul edildiğinden (bu enerjileri olmadığı anlamına gelmez çünkü harektlerinden kaynaklanan kinetik enerjileri var) evrendeki en hafif parçacıklardır.

364 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Orijinal Soru: Plank Sabiti Nedir ?

Merhabalar. Bu sabitin Max Planck tarafından ortaya atılmasının temelinde Siyah Cisim Işıması vardır. Klasik fizikçiler bir maddeye sürekli enerji verildikçe bu maddenin yapacağı ışınımın enerjisinin de devamlı artacağını düşünüyorlardı ancak deneysel verilen bunun bu şekilde gerçekleşmediğini ortaya koydu. (Aşağıya bırakacağım bağlantıdan klasik fiziğin öngördüğü ve deneysel çalışmaların sonuçlarının grafiğini görebilirsin.)

Bu durum sonucunda Max Planck enerjinin değişiminin sürekli olmadığını, kesikli şekilde olması gerektiğini ileri sürdü. Bunu kesikli olma durumunun kuanta adı verilen enerji paketçikleri sayesinde gerçekleştiğini belirtti.

Matematiksel olarak oluşturduğu denklemdeki Planck Sabiti'ni, bir fotonun dalga frekansına bağıl olarak taşıyabileceği enerji miktarı olarak tanımladı. E = hf şeklinde bildiğimiz denklemde h, Planck Sabiti ve f ise frekansı temsil eder.

Kuantum Fiziği'nin doğmasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu açıklamalar Max Planck'e Nobel ödülünü kazandırmıştır.

368 görüntülenme
6
Teşekkür (4)
Paylaş
6

Kaynaklar

Orijinal Soru: Planck sabiti nedir?

1900 yılında Alman termodinamikçi Max Planck, kara cisim ışımasında ortaya çıkan grafiğin çözümünü bazı varsayımlara dayandırdı.

Bu yaklaşıma göre ışık dalga değil parçacıklardan oluşmaktaydı. Ona göre ışık, her bir parçacığının enerjisi h.v olan enerji paketleri halinde yayılmaktaydı.

Planck bağımsız dalga paketlerinden oluşan ışığın her birimine foton ya da kuantum adını verdi. Işığın yayılması ya da soğrulması ancak belirli enerji değerlerine sahip iki farklı enerji seviyesindeki geçiş sonucu olmalıydı.

Planck formülü

Her ışığın (rengin) kendine özgü fotonları vardır ve fotonlar en küçük enerji birimleridir. Mavi ışığın fotonunun enerjisi yeşilden, yeşilinki de kırmızıdan büyüktür. Burada enerjiyle dalga boyu arasında bir ilişkiden söz edilir. Yayılma ya da soğurulma miktarının en küçük değeri hv kadar enerji gerektirir.

Planck formülü, bir fotonun enerjisi ile ona eşlik eden elektromanyetik dalganın frekansı arasındaki bağıntıdır.

E = h X V

E fotonun enerjisi (kuantum enerjisi)

h Planck sabiti

V ışımanın frekansı

Planck sabiti kuantum mekaniğinde etki edilen en küçük birimi temsil eder, diğer bir deyişle süreksizliğin birimidir. Planck formülü, frekansı bilinen bir taneciğin enerjisinin hesaplanmasında kullanılır. Planck, bu buluşuyla 1918 Nobel Fizik Ödülünü kazanmıştır. Planck bu buluşu ile kuantum fiziğinin kapılarını aralamıştır ve Bohr'un atom modeline öncülük etmiştir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Ali Alpar. Planck Sabiti Nedir? Klasik Fiziğin Çıkmazları Kuantum Fiziğiyle Nasıl Çözüldü?. (02 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: sarkac.org/ | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın