Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
10

Pisi pisi kalıbı kediler için ne ifade ediyor?

kedilere neden "pisi pisi" dediğimizde sese tepki gösteriyor? " hey, kedi! " ya da bunun gibi hitaplara değil de pisi pisi?
2,743 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Açar
Fizik Öğrencisi

Merhabalar,

aslında bu tekrar edilen seslerle hayvanı koşullayarak evcilleştirme durumudur.

Fakat şaşırtan tarafı bu değil, buna benzer "oha", "çüşş", "hurraa" gibi evcilleştirme/koşullandırma seslerinin çok daha uzak coğrafyalara ve olduğu gibi yayılması. Anadolu'nun her tarafında bu ve benzeri sesler kullanılır zaten.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin bir Kırgız'ın, Uygur'un, Afgan'ın ve hatta Moğol'un da bu kelimeleri kullandığını duyarsak şaşırmamalıyız. Bir Kırgız'ın, atını durdurmaya çalışırken "çüşş" dediğini bilinmektedir. Aynı kelimeleri Afganların, Moğolların ve Uygurların da kullandığını bilinmektedir. Sadece vurgular ve ses tonları değişiyor ama kelimeler kesinlikle aynı.

Mesela Jean Paul Roux'un Türklerin Tarihi kitabında "hurra" kelimesinin kökenini farklı bir anlamda da olsa hunlara kadar dayandırdığını yazmaktadır.

Öte yandan, kedi kelimesinin Tatarca da karşılığı "pisi", Türkmen ve Azeri Türkçesinde "pişik", kazakçada "mısık", Kırgızcada "mışık", Özbekçede "müşük", Uygur dilinde "möşük" dür.

Bilimsel olarak ise, İvan Pavlov'un deneylerle ortaya koyduğu canlılarda klasik koşullanmanın bir sonucudur. Zira bilindiği gibi Pavlov'un köpeği deneyinde Pavlov köpeğine mama vermeden hemen önce bir zil çalar ve öyle mama verirdi. Bu eylemi bir süre tekrarladı. Artık zili çaldığında karnı acıkan köpeğin ağzı sulanıyor, kafeste dört dönüp sevinç hareketleri yapıyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durum gösteriyor ki, yavru kedinize sürekli kuçu kuçu diyerek mama verirseniz bir süre sonra kuçu kuçu diye çağırdığınızda size geldiğini göreceksiniz.

Sosyal toplumca cevabı ise, sokakta tanımadığınız bir insanın bize abi/abla/amca/dayı/teyze/yenge vs şekilde hitap edip de bizim dönüp bakmamızdan çok da farklı değildir. Sokakta yaşayan hayvanlara küçüklüğünden beri gel pisi pisi, gel kuçu kuçu giye seslenilirse hayvanlar da bunun kendilerine söylendiğini algılıyorlar ve dönüp bakıyorlar.

İyi çalışmalar dilerim.

899 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close