Puan Ver
0
Puan Ver

Π(pi) sayısının içinde herhangi bir insanın doğum günü veya herhangi bir şiirin kodlanmış olduğunu düşünmek doğru mudur?

Bildiğiniz gibi π sayısı sonsuz olduğundan tam olarak bilmiyoruz ve tam olarak bilmediğimiz bir sayının içinde herhangi bir doğum tarihi veya şiir olduğunu söylemek yanlış olur mu?

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Her harfe karşılık bir rakam düşünelim. A:1 olsun Z:29 olsun.. Vikipedi'deki bütün makalelerin harfi harfine, kelimesi kelimesine sırasıyla yazıldığı bir alan pi sayısı içinde kesinlikle yer alıyor. Abarttığımı düşünüyorsan sonsuzluk kavramını anlamamışsın demektir...

Teşekkür Et
0

önce pi sayısı nedir ondan bahsediyim

bi çember düşün çapı R olsun bu çemberin çevresi de A olsun bu çemberin çevresinin çapına oranı yani A/R bize değeri yaklaşık 3,1415926... olan pi sayısını verir. bu sayı irrasyoneldir. yani payı ve paydası birer tam sayı olan kesir şeklinde ifade edilemeyen bir sayıdır (tıpkı e sayısı ve 2 nin kare kökü gibi) pi sayısının basamakları teknik olarak sonsuzdur 0.9999 devreden sayısı nasıl sonsuz ise pi de sonsuzdur (biz bunu lisede bi formülle yuvarlarız o tamamen kolaylık olsun diye yoksa bu sayı hem bire eşit hemde birden küçüktür) neticede bir sayı sonsuza kadar bölünebilir.(pire paradoksu)

şimdi bu sayıda bir şeler kodlanmışmıdır diye soruyordun bi kere şuna kodlanmış dersek yanlış olur kodlanma yok insan yapımı birşey değil bu bunu denk gelmiş midir diye algılıyorum ve devam ediyorum öncelikle tabiki denk gelebilir bu günkü bilgisayarlarla pi sayısının yüz milyonlarca basamağını bulabiliyoruz bu karmaşık sayı dizilerinin içinde telefon numaranı bulman bile olası ama olası

(burda olasılığa girmek zorundayım hilesiz bir paranın yazı ya da tura gelme olasılığı teknik olarak 1/2 dir ama bu demek değil ki iki atıştan biri yazı biri tura. bi oyun oynadığını farz et yazı gelirse oyun biter tura gelirse oyun devam eder şimdi kendine bi sor bu oyunun birinci atışta bitme olasılığı nedir yada oyunun hiç bitmeme olasılığı varmıdır ?

şöyle söyliyim oyun sen ölene kadar bitmeyede bilir ilk atışta da bitebilir bunun asla bi tanımını yapamayız bu arada bi paranın asla hileli olup olmadığını deneme yoluyla anlayamayız çünkü aynı şeyler hilesiz paradada olabilir dedik ya hep yazı gelebilir işte olasılık üstten anlatımıyla bu şekilde )

şimdi o zaman bu sayı satırlarında senin adının harflerinin alfabedeki sıra sayıları dizilmiş olabilir atıyorum 43857342 sayısı olabilir ama olabilir anlatmaya çalıştığım bu olabilir ama olmayada bilir sonuçta 43857342 sayısı olmadanda sonsuz bi dizi elde edebilirsin ve şiiri nasıl kodloyacak bunu belirtmelisin

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deha ile aptallık arasındaki fark, dehanın sınırları olmasıdır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder