Sorulara Dön
0
Felsefe

Paylaşmalı mıyız yoksa bencil mi olmalıyız? Bencil olmak doğallık mıdır? Bilimsel olarak hangisi doğru?

Belgeseller de sürü halinde gezen zebraları, antilopları aslanlar avlarken izlediğimizde 'neden diğerleri yardım etmiyor, halbuki yardım etseler kurtarabilirler' diye düşünüyoruz. Hayvana akıl veriyoruz ama insanlar da açlıktan ölüyor. Umursamıyoruz, yardım etmiyoruz.

1
281 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Şimdi bu soru aslında üç soruyu içeriyor:

a) Ahlaki soru: Ahlaken bencil olmak mı yoksa paylaşımcı olmak mı doğru?

Bu soruya direkt bencil olmak doğru ya da paylaşımcı olmak doğru diye yanıt vermek makul değil. Dahası, bencillikle neyin kastedildiği de çok önemli. Mesela kişi kendi çıkarını düşünmekle beraber diğerlerine zarar vermeden de bencil olabilir. Yani bencillik mutlaka kişinin karşısındakine zarar vermesini gerektirmiyor. Dahası, bencillik kişinin karşısındakinin kötülüğünü düşünmesini de gerektirmiyor. Bencillik ve paylaşımcılığın arasında bir spektrum var ve her ikisinin de aşırısı kötü gibi görünüyor. Mesela bencilliğin aşırısı diğer insanları manipüle etmeye, onları önemsememeye götürüyor gibi. Öte yandan paylaşımcılığın aşırısı da kişinin kendisine saygısını yitirmesi anlamına gelebilir. Mesela sürekli saf bir biçimde çevresindeki insanlar tarafından kullanılan kişinin paylaşımcılığı kötü olabilir. Kişinin öz saygısını koruyacak ve kendisini diğerlerine kullandırmayacak kadar bencil olması arzulanır bir şey gibi görünüyor. Öte yandan paylaşımcı olmak ve diğer insanları umursamak da iyi bir şey gibi görünüyor. İkisinin arasında bir yerde bulunmak en iyisi gibi görünüyor. Ahlaki sezgilerimiz ikisinin içinden paylaşımcılığa daha yakın olmamızın daha iyi olduğunu söylüyor gibi ama yine de diğerlerini manipüle etmeyen, diğer insanların zararını istemeyen, onları umursayan ancak genel olarak kendi çıkarını gözeten birine de 'kötü' diyemeyiz bence. Ben çoğu insanın hayatlarının büyük kısmını kendi çıkarlarını gerçekleştirmek için yaşadıklarını düşünüyorum. Çoğu insan paylaşımcılıktan ziyade bencilliğe yakın gibi görünüyor. Ama bu çoğu insanın kötü olduğu anlamına mı geliyor? Sanmıyorum. Bencillik-paylaşımcılık skalasının bulunmamızın ahlaken izin verilebilir olan oldukça geniş bir aralığı olduğunu, ancak çoğumuzun hali hazırda olduğumuzdan daha paylaşımcı olmasının da ahlaken daha iyi olacağını söyleyebiliriz bence.

b) Bilimsel soru: Ne yapmamız gerektiğinden bağımsız olarak insanlar doğuştan paylaşımcı mıdır bencil midir?

Klişe bir yanıt ama ne tam anlamıyla benciliz ne de tam anlamıyla fedakarız. Ancak ciddi oranda bencil olduğumuzu ve dolayısıyla bencilliğe yakın olduğümuzu ima eder görünen araştırmalar var. Mesela yakınımızdaki kişileri uzaktakilere kıyasla çok daha fazla umursuyoruz. Uzakta yaşanan bir açlığa ya da savaşa cidden üzülememek, sokaktaki bir dilenciye 1 lira para vermektense kendimiz için bir çikolata almak çoğumuzun günlük hayatta yaptığı şeyler gibi. Bir trajedi bizden uzakta ve tanımadıklarımızın, 'yabancıların' başına geliyorsa bunu umursamamız oldukça zor. Bunun nedeni de basit. İnsan tribalist bir tür. Yani oldukça küçük bir gruba gerçekten 'bağlılık' hissediyoruz. Bu yüzden de bu grubun dışındakilere karşı paylaşımcılığımız son derece sınırlı. Diğerlerinin dertleriyle empati kurma yeteneğimiz de yakın çevremizdekilere kıyasla oldukça düşük. Bunun dışında ahlaki nedenlerden ziyade ekonomik/kişisel çıkara dayanan nedenlere daha hızlı yanıt veriyoruz. Ama yine de aynı zamanda ciddi şekilde paylaşımcı da olduğumuzu göz önünde bulundurmamız lazım. Sanırım psikolojideki konsensus bencilliğe daha fazla eğilim olduğu ancak ne tam bencil ne de tam paylaşımcı olduğumuz yönünde. Burası felsefe başlığı olduğu için deneysel çalışmaları özetlemeyeyim zaten cevap yeterince uzun oldu. Kaynaklara konuyla ilgili deneylerden kısaca bahseden bir link atacağım.

c) Son soru: Bu soruyu anlamamızın iki yolu var. Ya ahlaki soruya bilimin ne yanıt verdiğini soruyorsunuz ya da bilimsel soruya bilimin ne yanıt verdiğini soruyorsunuz. Eğer ilkini kastediyorsanız, yani "bilim ahlaken doğru olanın bencillik mi olduğunu yoksa paylaşımcılık mı olduğunu söylüyor?" diye soruyorsanız bu sorunun yanıtı bilimin ikisini de söylemediği. Çünkü bilim ahlaki problemlere yanıt vermez. Bu bilimsel verilerin ahlaken doğru olanın ne olduğu hakkında hiçbir şey söyleyemediği anlamına gelmiyor. Sadece ahlaken doğru ya da yanlış olmayla ilgili soruların bilimin alanına girmediği anlamına geliyor. Öte yandan ikincisini kastediyorsanız, yani insan doğasının doğuştan bencil mi yoksa paylaşımcı mı olduğunu soruyorsanız yukarıda b'ye verdiğim cevaba bakın.

242 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Christian Jarrett - What Are We Like: 10 Psychology Findings That Reveal The Worse Of Human Nature . (31 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et