Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Pasteur, cansızlıktan canlılığın oluşmasını çürüttü mü? İlk hücre nasıl oluşmuştur?

"cansız maddelerin hayat oluşturabileceği iddiası artık kesin olarak tarihe gömülmüştür" diyor fransız biyolog louis pasteur. Peki evrimcilere göre ilk hücre nasıl oluşmuştur? Bir hücrenin meydana gelmesi için gereken şartlar, rastlantılarla açıklanamayacak kadar fazla mıdır? Hücrenin yapı taşı olan protein tesadüfen meydana gelebilir mi?

2
150 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu çok sık karşılaşılan tarihsel bir yanlış anlama. Pasteur'ün zamanındaki cansızlıktan canlılığın oluşması düşüncesi ile günümüzdeki modern "Abiyogenez Teorisi"nin ilgisi yok.

O zamanlarda ve daha önceki cansızlıktan canlılığın oluşması görüşü, Spontane Jenerasyon denilen cansız bir maddeden (et gibi) canlı bir maddenin (sinek gibi) puf diye birdenbire oluştuğu düşüncesi. Yani Pasteur'ün yaptığı deney, Abiyogenez Teorisi'ni çürütmez, hatta bu deney, modern Abiyogenez Teorisini çürütmeye yönelik değil, canlılığın bir anda var puf diye var olması iddiasının çürütülmesine yöneliktir. Bu deneyi Abiyogenez Teorisi'ni çürütüyor gibi sunan kişilerin puf diye birdenbire oluşmayı savunması da oldukça ironik. Abiyogenez Teorisi'nin "bir anda var oluverme" iddiası yoktur. Yani bu deney Abiyogenez Teorisi ile uyumludur.

Bu deney dikkatlice incelendiğinde cansızlıktan canlılığın puf diye birdenbire oluştuğu görüşünü çürüttüğü ama cansızlıktan canlılığın kimyasal evrim ve doğal yollarla kademeli olarak oluşmasını inceleyen Abiyogenez Teorisi'nin yanlış olduğunu göstermediği ve deney düzeneği ve deneyin içeriğinin Abiyogenez Teorisi'ni çürütmeye uygun olmadığı görülecektir. Bu deneyi ve Abiyogenez Teorisi'ni daha iyi anlamak için kaynakçadaki içerikleri inceleyebilirsiniz.

269 görüntülenme
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Ç. M. Bakırcı. Spontane Jenerasyon Ve Pasteur Deneyleri: Abiyogenez Teorisi, Çürütülmüş Bir Teori Mi?. (27 Mayıs 2011). Alındığı Tarih: 20 Mart 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • Evrim Ağacı. Abiyogenez Teorisi. (20 Mart 2021). Alındığı Tarih: 20 Mart 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı

merhabalar Enes Buhari

Louis Pasteur çok değerli bir bilim insanı olsa da 1895 yılında vefat etmiştir. yaklaşık son 150 yıllık bir bilimsel gelişmeden habersiz bir şekilde öldüğü için yanlış yada doğruluğu artık geçerli olmayan fikirlere sahip olma ihtimali oldukça yüksek. yani Louis Pasteur'un sözüne bakarak komple abiyogenez teorisi çökertmeye çalışmak hatalı bir yaklaşımdır. ayrıca canlılığın başlamasını evrim teorisi değil abiyogenez teorisi ilgilenir, evrimcilerin araştırdığı bir konu değildir bu.

diğerki sorularına da cevap vermek isterdim ama malesef ki abiyogenez teorisi tamamen her şeyi açıklayabilen bir teori değildir, içinde çok fazla boşluk vardır, açıklanamayan çok şey vardır. sana evrim agacında daha önce yazılmış bir link atıyorum bu abiyogenez teorisini daha iyi açıklar=

https://evrimagaci.org/canlilik-nasil-basladi-canliligin-kokeni-uzerine-bilimsel-varsayimlar-ve-spekulasyonlar-9292

belki incelersin=

https://evrimagaci.org/kimyasal-evrime-giris-canlilik-ve-cansizlik-nedir-ne-degildir-canlilar-ile-cansizlar-arasindaki-farklar-nelerdir-33

200 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın