Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Paraşütün açılmama ihtimali 1000'de 1 ise, 1000 atlamada gerçekleşme ihtimali nedir?

Gerçekleştiren paraşütçünün ölüm oranı toplamda 1 mi oluyor yani 1000 atlayış içinde kesin bu durumla karşılaşır mı bunun matematiği nasıl oluyor çözemedim yoksa 1000 atlayışın her biri 1000 de 1 den çarpılarak mı çözülüyor ihtimal hesabını açabilir isiniz yeşekkürler
870 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap

Kendi başına gerçekleşme olasılığı olan bir olayın deneme sonucunda kez gerçekleşme ihtimalini binomiyal olasılık ile hesaplıyoruz. Eğer matematiksel formülünü istiyorsanız, şu formülle bulabilirsiniz:

Tüm Reklamları Kapat

Burada , adet nesne içinden seçilen adet nesnenin kombinasyonu. Liseden bunu notasyonuyla da hatırlıyor olabilirsiniz.

Ama yukarıdaki formül, tam olarak sonuç elde etmeyi hesaplıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Mesela sizin örnek üzerinden gidelim. Burada, olasılığı () olan bir olaydan söz ediyorsunuz. Bunu 1000 kez () denediğimizde en az 1 kez paraşütün açılmama olasılığını merak ediyorsunuz. İşte bunu, kümülatif binomiyal olasılık ile hesaplıyoruz. Bunun için biraz daha ürpertici bir formül gerekiyor:

Burada sayıları direkt yazdım, tabii ki başka problemlerde sonuç başka olacaktır. Kolaya kaçmak isterseniz, şu tür hesap makinelerini kullanabilirsiniz.

Eğer bunu hesaplarsanız, 1000 atlayışta paraşütün en az 1 kez açılmama ihtimalinin %63 gibi devasa bir sayı olduğunu buluyorsunuz. Yani hayır; 1000'de 1 ihtimalli bir olay, 1000 kez denendiğinde %100 gerçekleşecek diye bir şey yok; bu oran sadece %63 civarında oluyor.

Ama bu bile endişelenilecek bir durum değil, çünkü ikinci paraşüt bu durumda hayatınızı kurtaracaktır (ayrıca %37 ihtimalle, o 1000 atlayışın hiçbirinde paraşüt hatasıyla karşılaşmayacağınızı da unutmayın). Şöyle düşünün: En çok sayıda atlayış rekoru 45.000 atlayışla Don Kellner'a ait (hem ABD Hava Kuvvetleri askeri hem de skydiving üzerine işyeri var).[1] Yani ömrünüz içinde o kadar atlayış yapmanız zaten pek mümkün değil.

Kaynaklar

  1. AP NEWS. Drums Skydiver Makes Record 45,000 Jumps. (23 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2022. Alındığı Yer: AP NEWS | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
18
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Burak Kızılca
Öğrenci

Olasılık mevzusu biraz kafa karıştırıcı olabilir bu yüzden sizin için basitleştirmeye çalışacağım.

Olasılık her durumda aynı olasılıktır. Yani 1000 kez de atlasanız her birinde 1/1000 ihtimalle paraşüt açılmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu şöyle düşünebiliriz: Her atlamada 1000 yüzlü bir zar attığınızı düşünün, eğer bu zar diyelim 6'ya gelirse paraşüt açılmayacak. Siz her atlamanızda bu 1000 yüzlü zarı atıyorsunuz.

Bu açıdan bakacak olursak 1000 atlamada 1 kere olmuyor, her atlamada 1/1000 ihtimal. Hatta peş peşe atladığınızda her seferinde açılmaması da bir ihtimaldir veya çok yüksek sayılarda atlayıp hiç bu durumu yaşamamak da.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bilimin ışığıyla iyi günler dilerim!

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close