Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Paraleller sonsuzda kesişir mi?

1,664 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
178K UP
Bilim ve felsefe okuru

İki paralel çizgi normal mantıkla düzlemlerinde hiç bir eğrilik yoksa asla kesişemez. Ancak düzlem de çok çok az bir eğrilik varsa sonunda mutlaka kesişeceklerdir. İşte bu son olasılık mega evren için çok yüksek olasılıkla doğru. Çünkü evren tek bir noktadan doğduysa mutlaka mega ölçekte eğri bir yapıda olmak durumunda. Evren hiç bir biçimde yüzde yüz düz olamaz. Lokal anlamda bile çok çok az miktarda da olsa bu eğrilik olacaktır ve eğrilik hiç bir şekilde sıfır olamayacaktır. Çünkü düz diye bir şey yoktur ve düz olma hali görecelidir. Göreceli durumlarda ise mutlak bir tanım yapılamaz. Bu yüzden aslında bildiğimiz herşey aklınıza gelebilecek herşey zıttıyla tanımlı olarak görecelidir. Çünkü biri olmadan diğeri tanımlanamaz. Bu da onu göreceli hale getirir. Ama bu görecelik sıradan bir görecelik değil tutarlı bir küme içinde geçerli olarak küme içinde objektifleşen ancak kümenin sınırları dışında subjektifleşen bir göreliliktir. Bu yüzden evren içinde herşey aslında zıttı ile var oluş bulmuş olarak objektif bir görecelik taşır. Ancak evrenin sınırları dışında herşey anlamını ve tutarlılığını yitirir ve tanımlanamaz duruma gelir. Bu yüzden evren içinde var olmuş bizler için tutarlılık vardır ve anlamlıdır. Evren dışında ise hiç bir şeyin tutarlılığı kalmaz. Korkunç ama maalesef böyle durum. İşte tam da bu yüzden evren bilinçli varlıklar için var olmuş bir yere dönüşür. Antropik ilke denen bu durum evrenin bilinci ortaya çıkararak ona (bilince) son derece tutarlı ve anlamlı bir tablo sunması ile açıklanır. Evrenden mantık ve tutarlılık beklemek için hiç bir nedenimiz yoktur. Eğer bu beklentiyi evren oluşturdu ise yani evrenin fizik kurallarını tanıyarak ve deneyimleyerek bu beklentiye bizler giriyorsak o zaman zaten iş çok daha 'karışık' ve 'öte' demek. Çünkü bu 'evren bilinçli gözlemciye göre oluştu' ile 'bilinçli gözlemci evren için oluştu' demekle aynı şey. İkisinin hiç bir farkı yok demek ve ikisi de aynı oranda geçerli demek.

236 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close