Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Papağan ve Lir kuşu gibi taklitçi kuşların neden taklit yetenekleri evrimleşti?

Uzun zamandır aklıma takılan sorulardan biri bu. Doğada herşey hayatta kalmak için fakat bir kuşun taklit yeteneğinin evrimleşmesinin sebebi nasıl hayatta kalmak ile bağlantılı aydınlatırsanız sevinirim :)

1
643 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,


Taklit yeteneğinin ardında yatan vokal öğrenme becerisi, potansiyel bir eş ya da müttefiki tarafından değerlendirilme unsurlarından biridir; ses üretimi için iyi bir işitme, hafıza ve kas kontrolü gerektiren nöral fonksiyonların güvenilir bir sosyal göstergesidir.

Bu durumun bir sonucu olarak açığa çıkan bölgesel çağrıların oluşması, benzer bölgelerdeki dişi ve erkeklerin birbirlerini bulmalarını sağladığı gibi bölge savunması adına diğer bireylerin uzak durmalarını söylediği bir çağrı niteliği de taşıyabiliyor. Bazı kuş türlerinde şarkı öğrenme, bölgedeki komşuların birbirlerini tanımalarını sağlar ve yabancıları bölge sahiplerinden ayırmalarına yardımcı olur. Bölgesel çağrı oluşturan bireylere, kaset oynatıcılarla, farklı grupların çağrıları ve kendi gruplarının çağrılarına ait ses kayıtları dinletilmiş; her grup kendi çağrılarına diğer gruplara nazaran daha yüksek sesle karşılık vermiştir. Yani, vokal öğrenme sayesinde geliştirdikleri taklit becerisi birbirlerini tanımalarını sağlayarak bir çeşit kılan etiketi oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Potansiyel dinleyicinin dikkatini daha iyi çekmek ve iletişim kurabilmek için, dinleyicinin önceden hafızaya aldığı (yada nöral şablonlarla tanımladığı) sesleri üretmesi taklit mekanizmasının arkasında yatan sebeplerden biridir. Dinleyicide önceden oluşturulmuş bu algısal şablonun varlığı, başka bir bireyin kendisinin taklitlerini gürültülü ortamlarda ayırt etmesini kolaylaştırır. Hatta bu taklitler, doğrudan hedeflenen belli bir bireye yönlendirilebilir.

Öte yandan, Afrika'daki çatak kuyruklu drongoslar, diğer kuşları veya hayvanları yiyeceklerden uzak tutmak için alarm seslerini taklit ederek korkuturlar ve böylece kendileri yiyeceklere ulaşabilirler. Evrimsel açıdan, taklit etmek, rekabeti düşürerek yiyeceğe ulaşma stratejisi olarak da kullanıldığı görülüyor.

Pek çok parazit taklitçi de bulunmaktadır; yumurtalarını başka kuşların yumurtalarının arasına koyuyorlar ve bu yavrular yumurtadan çıktıktan sonra konak ebeveynlerin seslerini taklit etmeyi öğrenerek yiyecek elde edebiliyor, kendilerini beslemeleri için kandırıyorlar.

Daha başka pek çok hipotez bulunmakta. En yaygın olanlarından biri, erkeklerin taklit repertuarının zenginliği ve bu şarkıların karmaşıklık seviyelerinin yüksekliği, erkeğin dişilere daha çekici geldiğidir. Bir diğeri ise, karmaşık bir şarkı öğrenme metodu olan bazı türlerin, sesleri yanlışlıkla kopyalayabilmesidir. Yani , "şarkıları" olarak gördükleri sesler onlar için tam değildir; bu sebeple, diğer türlerin seslerini, hatta canlı bile olmasa ses kaynağının seslerini kopyalamayı da kapsayacak şekilde nöral örüntülere sahiplerdir. Dahası, bazı türlerde, bazen bir birey yanlışlıkla benzer bir şarkıyı öğrenir ve ömrünün sonuna kadar bu şarkıyı söyler. Bu duruma, vahşi doğadan ziyade laboratuarlarda daha sık rastlanır.

İnsan konuşmasını taklit eden kuşlarda ise durum; nasıl sosyal kuş sürülerinin sürüdeki bireylerin seslerini kopyalayarak tüm bireyleri birbirine bağlı tutuyorsa, evcil olarak bulunduğu ortamda sürüden bir birey olarak gördüğü insanın (çünkü sürü diyebileceği, sahip olduğu tek bireydir) seslerini kopyalamaya başlayarak aralarında bir bağ oluşturma çabasıdır. Bazı çalışmalarda, evcil olarak tutulan bu kuşların, çoğunlukla sıkıldığı için sıkça taklit etmesinin bir çeşit enerji atmak vaya kendilerini ifade etmek adına, stres seviyelerini azaltmaya yönelik bir hareket niteliği taşıdığı görülmüş.

524 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
4
Paylaş
4
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et