Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Panteizmde çelişkiler nelerdir ve panteizmi nasıl eleştirirsiniz?

Panteizmle ilgili sorularınız varsa yazabilirsiniz
1,679 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Tasarımcının, tasarladığı şeyin kendisi olması, teorik olarak öznitelik açısından var edenin, var ettiği kabul edilen şeyin kendisi olması açısından çelişki içermekte.

Kaldı ki, fizik evren algımız, onun aslında olduğunun sadece çok üzeri çok ufak bir kısmı. Bizim farkında olabildiğimiz çok ufak bir kısım üzerinden sonuç tayin etmek, kabul edelim ki teorik geçerliliği zayıf bir tanımlama olacaktır.

Bazı görüşler de bu yolla, tasarımcının bilincinin bireylerde deneyime girmesi şeklinde çıkarımlar da var panteist bakış açısıyla. Bu oldukça gerçek dışı gibi görünmekte. Tasarımcıyı kabul ederek, onun tasarımlarının aynı zamanda kendi bilincinin farklı varyasyonları olduğunu düşünmek için, bireylerin de en azından tasarımcıya ait bilinç farkındalığını öyle ya da böyle yaşıyor olmalıdır kısıtlı da olsa.

Tüm Reklamları Kapat

Bizim var olarak kabul ettiğimiz ŞEYlerin varlık referansı tamamen bizim boyutumuz için geçerli. Bir üst boyutta tamamen geçersizdir. 3+1 boyutta olduğunu iddia ettiğimiz şeyler, bir üst boyutta yok hükmünde olabilir. Aynı şekilde üst boyutta varlık sergileyen bir varlık bizim için yok hükmünde olabilir. Bu açıdan insana ait kısıtlı ötesi bakış açısını referans alarak varlığı tasarımcı üzerinden tanımlamak gerçekten çelişkili bir yaklaşım gibi görünmekte.

İkna olma, kanaat geliştirme elbette ki tamamen rasyonel - mantıksal referanslardan beslenmiyor. Ancak, mantıksal altyapıyı belli bir düzeyde oturtmadan da teorik ilerleme söz konusu olmuyor. Tabii ki kişi böyle bir teoriyi kabul edebilir. Böyle kişiler mantıksızdır demek değil tabii ki amaç.

Sadece düşünmek, sağlama yapmak, anlamaya çalışmak amaç.

709 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close