Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Pandemi sürecinde maske ile de olsa, az bir miktarda covid virüsü de soluyarak virüse karşı bağışıklık geliştiriyor olabilir miyiz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle şunu belirtmekte yarar görüyorum ki koronovirüs damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Solunum yoluyla bulaşmaz demek doğru olmasa da gaz formunda vücuda alınmaz diyebiliriz. Mikrodamlacıkların solunması pek tabii söz konusu olabilir ama bu hava yoluyla bulaşın olmadığı gerçeğini değiştirmeyecektir. Havada asılı kalan mikrodamlacıkların kişiler arasında çok kısa süreler içerisinde kişiler arasında taşınması söz konusu olabilir. Bunun dışında hemen her viral hastalık gibi covid'de de viral yük oldukça önemlidir. Yani bahsedilen mikrodamlacıkların içerisinde hangi oranlarda koronovirüs barındırdığı. Yine bu sebeptendir ki kimi vakalar asemptomatik olabiliyor. İfade ettiğiniz gibi vücuda alınan virüse karşı bağışıklık sisteminiz savaşmaya başlayacaktır ve viral yük vücudun reaksiyon göstermeden baş edebileceği kadar azsa, bağışıklık sisteminiz o saatten sonra virüsü tanıyor olacaktır. Fakat viral yük devam eden süreçte de önem arz eden bir faktördür zira bağışıklık kazanmanız tam anlamıyla tek seferde gerçekleşmeyebilir de. Bu durumda ilkinde virüsü parçalamaya yeten sistemler diğer seferlerde aynı performansı viral yük fazla olduğu takdirde gösteremeyebilirler de. Ancak sorunuzun cevabı evettir. Ki şimdiye dek pek çok salgın bu yüzde insan türünün sonunu getirmemiştir. Eklediğim kaynakta da viral yükü belirli seviyenin altında tutulan domuzlar, asemptomatik kabul edilmiştir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Bence vücudümüzün etkilemiycek kadar aldığ için vücudumuz vürisün bünyemize geldiğini fark etmeden vücudumuzda yok olur.(benim fikrim yanlışsam beni lütfen düzelt.)Sorunu biraz araştırdım ve ntv.com sitesinde aradığımda bir makaleye ile karşılaştım istersen bak bana mantıklı geldi.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir ulus özgürlüğünü bir günde yitirip, bir asır özlemeyebilir.”
Baron de Montesquieu