Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Osmanlı iyi bir devlet miydi? Halkına yardım ediyor muydu?

Osmanlıda askeri anlamda iyiydi ama halkından vergi almaktan başka hiç yardım etti mi ? Buna karşın hala neden bu kadar sevdalıları var ?
477 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
217K UP
Düşünür

Osmanlı hakkında sorular sorulduğu zaman ilk aklıma gelen hangi Osmanlı olduğudur? Hangi Osmanlı? Osmanlı ilk yıllarda diğer ortaçağ ülkelerine göre gayet medeni ve dönemine göre çok gelişmiş bir ülkeydi. duraklama dönemi 1600'lü yıllara kadar da öyle kaldı. ki ne zaman gerileme dönemine girdi(1700'den sonraki dönem) Padişahlar yeteneksiz ve adam akıllı yönetilemez oldu her şey bozuldu, ordu, ekonomi, sosyal hayat, eğitim vb. bu soruyu iyi olan ilk dönemler için cevaplayacağım.

1600'lü yıllara kadar vergi aldığı kadar halka yardım etmiştir Osmanlı evet. mesela devletin Ahilik teşkilatı vardı ve bu teşkilat, dağ başları gibi çok ücra yerlere bile gider orda yaşayan halkın sorunlarını dertlerini dinler ve çözümler üretir, o bölgenin sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlar, yeri gelince eşkiyalardan korurlardı. bunun dışında esnaf sandıkları vardı, günümüz türkçesiyle esnaf vakfı denilebilir. yeni esnaf olanlara yardım eder ve yükselmesini sağlar, felaket zamanı esnaflara yardım yollar, işini büyütmek isteyen esnaflara gerektiği zaman borç verir, sakat yada emekli olan esnafa para yollarlar, yapılan anlaşmaların uygulanmasını sağlardı.

Tüm Reklamları Kapat

son soruya gelirsek, bu kadar çok sevdalısı var çünkü tarihi dizilerden öğrenirsen cennet gibi bir yer sanırsın. Osmanlı'yı araştırırsan eğer ortaçağ ülkesi olmaktan hiç çıkamamış bir ülke olduğunu anlarsın. mesela Padişahların kendi oğullarını, kendi çocuklarını öldürmeleri çok normal denilebilecek bir olay. kölelik ve cariye alma olayları da aynı şekilde çok normaldi yada yeni fethedilen yerlere zorbalık yapmak. halkının aşırı cahil olması, bilimsel hiç bir gelişme yapamaması yada son yıllarında İngiltere, Almanya ve Rusya'nın kuklası olması da... obejektif olarak bakılınca çok ta başarılı bir ülke olmadığını anlarsın, Osmanlı cennet değildi. ama bu şekilde anlatılmadığı için bence çok fazla destekçisi var.

131 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ARDA ADNAN KALKAN
Düşünebilen bir insanım

Türk kökenli olmayanlar Atatürk'ün kurduğu cumhuriyeti kabul etmediği için Osmanlı Devleti'ni sevmekteler. Atatürk'ün en büyük hatası ülkenin adını Türkiye koyması ve sosyalizm ile kurmamış olmasıdır. Bence isim Anadolu, yönetim de sosyalist cumhuriyet olmalıydı. Böylece tüm halklar birlikte hareket ederek ülkeyi kalkındıracaktı. Bana göre bu durumda ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olurdu şu anda. Osmanlı sevdalıları, etnik kökeni nedeniyle ayaklanan gruplardır.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Kozmik Enflasyon, Büyük Patlama'dan ÖNCESİNİ İzah Edebilir mi?
Kozmik Enflasyon, Büyük Patlama'dan ÖNCESİNİ İzah Edebilir mi?
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close