Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Osmanlı iyi bir devlet miydi? Halkına yardım ediyor muydu?

Osmanlıda askeri anlamda iyiydi ama halkından vergi almaktan başka hiç yardım etti mi ? Buna karşın hala neden bu kadar sevdalıları var ?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Osmanlı hakkında sorular sorulduğu zaman ilk aklıma gelen hangi Osmanlı olduğudur? Hangi Osmanlı? Osmanlı ilk yıllarda diğer ortaçağ ülkelerine göre gayet medeni ve dönemine göre çok gelişmiş bir ülkeydi. duraklama dönemi 1600'lü yıllara kadar da öyle kaldı. ki ne zaman gerileme dönemine girdi(1700'den sonraki dönem) Padişahlar yeteneksiz ve adam akıllı yönetilemez oldu her şey bozuldu, ordu, ekonomi, sosyal hayat, eğitim vb. bu soruyu iyi olan ilk dönemler için cevaplayacağım.

1600'lü yıllara kadar vergi aldığı kadar halka yardım etmiştir Osmanlı evet. mesela devletin Ahilik teşkilatı vardı ve bu teşkilat, dağ başları gibi çok ücra yerlere bile gider orda yaşayan halkın sorunlarını dertlerini dinler ve çözümler üretir, o bölgenin sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlar, yeri gelince eşkiyalardan korurlardı. bunun dışında esnaf sandıkları vardı, günümüz türkçesiyle esnaf vakfı denilebilir. yeni esnaf olanlara yardım eder ve yükselmesini sağlar, felaket zamanı esnaflara yardım yollar, işini büyütmek isteyen esnaflara gerektiği zaman borç verir, sakat yada emekli olan esnafa para yollarlar, yapılan anlaşmaların uygulanmasını sağlardı.

son soruya gelirsek, bu kadar çok sevdalısı var çünkü tarihi dizilerden öğrenirsen cennet gibi bir yer sanırsın. Osmanlı'yı araştırırsan eğer ortaçağ ülkesi olmaktan hiç çıkamamış bir ülke olduğunu anlarsın. mesela Padişahların kendi oğullarını, kendi çocuklarını öldürmeleri çok normal denilebilecek bir olay. kölelik ve cariye alma olayları da aynı şekilde çok normaldi yada yeni fethedilen yerlere zorbalık yapmak. halkının aşırı cahil olması, bilimsel hiç bir gelişme yapamaması yada son yıllarında İngiltere, Almanya ve Rusya'nın kuklası olması da... obejektif olarak bakılınca çok ta başarılı bir ülke olmadığını anlarsın, Osmanlı cennet değildi. ama bu şekilde anlatılmadığı için bence çok fazla destekçisi var.

105 görüntülenme
2
Paylaş
2

Türk kökenli olmayanlar Atatürk'ün kurduğu cumhuriyeti kabul etmediği için Osmanlı Devleti'ni sevmekteler. Atatürk'ün en büyük hatası ülkenin adını Türkiye koyması ve sosyalizm ile kurmamış olmasıdır. Bence isim Anadolu, yönetim de sosyalist cumhuriyet olmalıydı. Böylece tüm halklar birlikte hareket ederek ülkeyi kalkındıracaktı. Bana göre bu durumda ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olurdu şu anda. Osmanlı sevdalıları, etnik kökeni nedeniyle ayaklanan gruplardır.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et