Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yunus Emre Çelik
Üye
3

Örümcek veya böcekler için öldürme veya dokunma korkusu neden oluşur?

Bugün evimden uzaklaştırmak istediğim bir görece büyük bir örümceği peçeteyle yakalayamadım. Ona dokununca zarar vereceğim için mi yoksa bana zarar vereceğini düşündüğüm için mi örümceği yakalayamadım? Örümceklerden korkmuyorum.
901 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Deniz Eymen Güngör
Öğrenci

Aslında örümcek, böcek veya fare gibi nispeten küçük canlılara dokun(a)mama veya onlardan fobi derecesinde korkma gibi olumsuz tepkiler, sonradan öğrenilmiş tepkilerdir. Bu tarz tepkileri anne-babayı pür dikkat izleyip taklit etmeye çalıştığımız küçüklük yaşlarımızda öğreniriz. Onların böcek gördüğünde gösterdiği davranışı bilinçaltımız, evrimsel bir "avantaj" amaçlı kayıt altında tutar. Ne de olsa bir annenin davranışını taklit etmek çocuk için hayat kurtarıcı olma özelliği taşıyabilir. Bu da ebeveynlerin çocuklarının yanında vereceği tepkileri, vermeden önce bir kez daha düşünmesi gerektiğinin önemini gösterir.

Çocukluk zamanınızda yaşadıklarınız hakkında bir bilgim olmadığı için örümceği size zarar vereceği için mi yoksa sadece yakalayamadığınız için mi kaçırdınız bilemem. Konu hakkında çarpıcı bir deney olan Küçük Albert Deneyini bilmiyorsanız okumanızı öneririm.

Tüm Reklamları Kapat

Sizin korkunuz yokmuş ancak benim var. Hatta korku değil, fobi diyebilirim. Büyük şehirde yaşıyorum ve annem benim kadar korkmasa da bazı böcek türlerine karşı aynı hissiyatlara sahibiz. Hayatımda ilk defa köyüme gittiğimde bu korkunun öğrenilmiş olduğunu anladım. Köydeki ilk haftamda korkum hat safhalara çıkmıştı ancak ikinci haftaya doğru o panik çocuktan eser kalmamıştı. Resmen amigdalamı baskılamayı öğrenmiştim. Yer yatağında yatarken tavandan yanıma düşen böceği soğuk kanlılıkla defedebiliyordum. Maalesef ki sadece bir ay kaldım köyümde. Şehre döndükten bir hafta sonra dışarıda gördüğüm böceklerden bile çekindiğimi fark ettim. Sinir bozucu duygular geri dönmüştü. Ancak eskisine göre çok daha hafif... Belki evime bir tarantula alsam ömür boyu bitecek korkum ama yemiyor :D

Selam ve sevgi ile...

166 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close