Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Ortalama bir insan nefes alıp verdiğinde aldığı havanın oksijen oranını ve karbondioksit oranını % olarak nasıl etkiler?

4,872 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens

Havanın yaklaşık %21’ i O2’dir. Eğer dışarı ile bağlantılı bir yerde iseniz (penceresi açık oda gibi) aldığınız ve verdiğiniz gazların odadaki havanın oranlarında bir etkisi olmayacaktır. Ama kapalı bir yerde iseniz (minibüs, araba vs.) muhtemelen bir süre sonra baş ağrısı ve halsizlik yaşayacaksınız. Açık havadaki gaz oranı bizim etkimiz ile değişmez çünkü havadaki Oksijen miktarı ağaçlar ve Oksijen üreten tek hücreliler bir anda yok olsa veya Güneş bir anda yok olarak fotosentezin oluşması için gerekli ortam yok olursa bile en az 1000 yıl yetecek miktarda Oksijen havada mevcut haldedir.

Oksijen miktarının değişimi sadece yükseklikle olur. Bunun için de en az 5000m yüksekliğe çıkmak gerek.

Tüm Reklamları Kapat

857 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Dilek Subaşı. Yükseklere Çiktikça Oksijenin Azalmasi Ve Çoğalmasi. (19 Ekim 2018). Alındığı Tarih: 9 Şubat 2021. Alındığı Yer: Aydın Denge | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Gürtekin
Fizik Okuyorum

Ortalama bir insan nefes alıp verdiğinde aldığı havanın oksijen ve karbondioksit oranını % olarak şu şekilde etkiler:

Alınan hava:

Tüm Reklamları Kapat

Oksijen: Ortalama bir insan nefes aldığında aldığı havada yaklaşık %21 oksijen bulunur.

Karbondioksit: Ortalama bir insan nefes aldığında aldığı havada yaklaşık %0.04 karbondioksit bulunur.

Tüm Reklamları Kapat

Verilen hava:

Oksijen: Ortalama bir insan nefes verdiğinde verdiği havada yaklaşık %16 oksijen bulunur.

Karbondioksit: Ortalama bir insan nefes verdiğinde verdiği havada yaklaşık %4 karbondioksit bulunur.

Nefes alıp vermenin oksijen ve karbondioksit oranlarına etkisi:

Oksijen: Nefes aldığımızda, havadaki oksijeni akciğerlerimize alırız. Oksijen, kanımızdaki hemoglobin tarafından taşınır ve vücudumuzdaki tüm hücrelere dağıtılır. Hücreler, oksijeni enerji üretmek için kullanır.

Karbondioksit: Nefes verdiğimizde, vücudumuzdaki hücreler tarafından üretilen karbondioksiti dışarı atarız. Karbondioksit, kanımızdaki hemoglobin tarafından taşınır ve akciğerlerimize gönderilir. Akciğerlerimizden karbondioksit, nefes yoluyla dışarı atılır.

Nefes alıp vermenin etkilediği diğer faktörler:

Solunum hızı: Solunum hızımız arttıkça, aldığımız ve verdiğimiz havanın miktarı da artar. Bu da, aldığımız oksijen ve verdiğimiz karbondioksit miktarını artırır.

Tüm Reklamları Kapat

Aktivite seviyesi: Aktivite seviyemiz arttıkça, vücudumuzun enerji ihtiyacı da artar. Bu da, oksijen ihtiyacımızı ve karbondioksit üretimimizi artırır.

Sağlıklı bir insan için oksijen ve karbondioksit seviyeleri:

Oksijen: Sağlıklı bir insan için kandaki oksijen seviyesi %95-99 arasında olmalıdır.

Karbondioksit: Sağlıklı bir insan için kandaki karbondioksit seviyesi 35-45 mmHg arasında olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Oksijen ve karbondioksit seviyelerinin dengesizliği:

Oksijen ve karbondioksit seviyelerindeki dengesizlik, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin, kandaki oksijen seviyesinin düşük olması hipoksi, kandaki karbondioksit seviyesinin yüksek olması ise hiperkapni olarak adlandırılır. Her iki durum da solunum problemleri, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kaynaklar

 1. K. Yayöz. Egesub Serbest Dalış Okulu - Hiperventilasyon Nedir?. (24 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2024. Alındığı Yer: egesub | Arşiv Bağlantısı
 2. Memorial Tıbbi Yayın Kurulu. Hemoglobin (Hgb) Nedir? Hemoglobin Değeri Kaç Olmalı?. (26 Mart 2021). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2024. Alındığı Yer: memorial | Arşiv Bağlantısı
 3. Dr. Bekir Hucuptan. Nabiz Oksimetresi - Dr Bekir Hucuptan. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2024. Alındığı Yer: drbekir | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close