Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Ortadoğu nedir, neresidir?

Ortadoğu coğrafi bir bölge midir ya da politik bir terim midir? Ne zamandan beri ortadoğu ifadesi vardır? Kökeni nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her bilim ve düşünce biçiminde bazı kavramlar yeniden tanımlanır ve yeni anlamlar yüklenir. Örneğin aynı mekansal coğrafyayı ayrı disiplinler ayrı parçalara ayırabilirler. Ülkemizde KGM tarafından tanımlanmış 18 bölge, DSİ tarafından tanımlanmış 26 bölge, coğrafyacılar tarafından tanımlanmış 7 bölge, hidroloji uzmanları tarafından tanımlanmış 26 bölge ve şehir plancıları tarafından tanımlanmış 12 üst ve 26 alt bölgeye ayrılmıştır. Siyasiler aynı coğrafyayı idari olarak yönetmek için 81 parçaya ayırmıştır. Zamanında İngiltere yeni göç yolları ararken ulaşmak istediği ve kendinden epey uzak olan ve doğusunda kalan alana "uzak doğu" adını vermiştir. Kendisine yakında kalan ancak Avrupalı olmayan Osmanlı'ya ise "yakın doğu" adını vermiştir. Bugün Osmanlı var olmadığı için yakın doğu kavramı herkes tarafından bilinmez/ işitilmez. Yine aynı İngilizler Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla değerlenen Güney Arabistan topraklarını işgal ettiklerinde bu iki bölge arasında kaldığı gerekçesiyle yönetmek istedikleri bu alan "orta doğu" adını vermişlerdir. Orta doğu kavramı zaman ilerledikçe İngilizlerin kullanımından çıkmış ve tıpkı "uzak doğu" kavramı gibi tüm dünyanın kullanımına açılmıştır. Ortadoğu bugün genellikle petrol rezervi bulunan Arap ülkelerinin kapsadığı coğrafyayı tarif etmek için kullanılır. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi ayrı disiplinler aynı kavramları çeşitli anlamlarda kullanabilirler. Örneğin çok uluslu bir cep telefonu markası için orta doğu kavramının içinde Türkiye de bulunabilir. Çünkü orta doğuda bulunan ülkelerde satış yapmak için kullanacağı üssünü Türkiye'de kurmuş olabilir. Bir başkası için orta doğu hala ilk günkü anlamıyla kullanılıyor olabilir. Politikacılar içinse konu çok daha karmaşıktır. Çünkü politikacılar aynı kavramı zamana, mekana ve topluma göre bambaşka anlamlarda kullanabilirler.

Buradan kısaca her bir kavram için aynı çeşitliliğin var olduğunu görüyoruz. Ortaya çıkmasıyla bugünkü anlamı arasında değişen pek çok kavram gibi orta doğu kavramı da çok çeşitli anlamlarda kullanılmaktadır.

İleri okuma ve ayrıntılı bilgi için kaynakçaya bakabilirsiniz.

110 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Prof. Dr. R. Özey. (2017). Ortadoğu’nun Jeopolitiği. ISBN: 978-605-241-065-3. Yayınevi: PEGEM AKADEMİ. sf: 18. doi: 10.14527/9786052410653.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın