Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Ormanlar nasıl dünyanın çok çeşitli ve uzak yerlerine yayılmayı başarabildi,nasıl bu kadar çeşitlendi,bunun arkasındaki evrimsel süreç nedir?

Cevabını en çok merak ettiğim evrimsel sorulardan biri.

2
144 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba. Aslında temeldeki mantık çok sade: soyunu devam ettirebilme iç güdüsü.Bitkiler bu anlamda çok sofistikeler.Bitkiler, soylarını devam ettirebilmek için hayvanları kullanıyor ! Bunu, meyvelerini kullanarak yapiyorlar.Örneğin meyvesi lezzetli bir bitki alalim.Şeftali olsun.Şeftali meyvesini koklayinca kokusu güzel değil mi? İşte o da bitkilerin, hayvanlar meyvesini yesin de farkli yerlerde diskilayip döllerini etrafa yaysin mantığının bir sonucudur.Meyve lezzetli ise eğer,hayvan bunu tatlı tatlı yiyor. Ama dikkatinizi çekerim şeftalinin çekirdeği acıdır.O şeftaliyi yiyen hayvan,çekirdeğinin tadına bakıyor acı.Hemen yere atıyor çekirdeği. Tıpkı bizim tatsız şeyleri yemedigimiz gibi.Iste o yere düşen çekirdek toprağa karışıyor ve sonuçta her zaman değilse bile, yeni bir şeftali ağacı oluşmasına dayanak oluyor. Bu çekirdeğin acı olması olayı tamamen savunma mekanizmasıdir, kirpilerin dikenlerinin mantigindan farkı yoktur. Ama dedim ya sofistikeler diye,soyunu devam ettirmeye de yarıyor.Yukarida yazdığım sofistike bitkiler için bir örnekti.Daha primitif bitkiler ise rüzgarla,su yüzeyinde yüzen tohumlarla vesaire döllerini yayiyorlar.Bu dediklerimin de kaynağı Jared Diamond ama hangi kitabı hatirimda değil.

426 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (7)
Paylaş
5

Burda göz ardı edilmemesi gereken bir durum Dünya'nın jeolojik evriminin en başında Dünya'nın dev tek bir kara parçası (Pangea) olduğu. Bir çok canlının halihazırda bu dev kıtada oluşmaya başladığı, ve zamanla bu kıtanın küçük kıtalara bölünüp birbirinden uzaklaşmaya başladığı ve üzerinde varolan canlıların da taşındığı ve zamanla da kendi içlerinde evrimleşmeye devam ettiğidir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eleştirel düşünce bir angaryadır. Doğuştan veya kolay kolay gelmez. Bu emeğin meyveleri genç zihinlere tattırılmazsa, onlar da hiçbir zaman bu meyveleri hasat etmeyeceklerdir. Her çocuk atomun şaşırtıcılığı ile donatılmalıdır, sihrin esareti ile değil.”
Perry DeAngelis