Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
1
Önemli anlarda psikolojik olarak hazır bulunmak, heyecanlanmamak için kesine yakın sonuç veren bir yöntem var mı?
Mesela bir sınava psikolojik olarak hazırlanacaksak kendimizi uzun süre oturmaya, gürültüye, maruz bırakmak bizi geliştirir mi? Elimize dambıl gibi bir şey alıp uzun süre taşımaya zorlasak kendimizi psikolojik olarak gelişir miyiz? Nefes almak gibi antrenmanlar bende işe yaramıyor, heyecan yaptığım zaman boğuluyor gibi oluyorum.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Timuçin Ata Şenses
Timuçin Ata Şenses Psikolojik Danışman / Psikoterapist

Duyguları yok etmeye ya da değiştirmeye çalışmak, onları sadece ertelemeye yarar. Çünkü onlar bize aittir. Mutluluk gibi kaygı ve heyecan da insanın bir duygusudur.

Heyecanı ortaya çıkaran tetikleyiciye(sınav) anlık olarak çare bulabiliriz, bu bazen nefes egzersizi olabilir, bazen dikkati başka yöne odaklama teknikleri ya da psikoaktif bir madde olabilir ancak bunlar kısa süreli çözümlerdir. Unutmayalım her istenmeyen durumu ve onun yaşattığı kötü duyguyu ortadan kaldıramayız. Örnek olarak sınava girerken yukarıdaki örnekteki gibi sedatif etki yapan bir madde(alkol) almak heyecanı bir miktar yatıştıracaktır ama soruları yapmamıza engel olacaktır. Ya da bir iş görüşmesine giderken alkol almamız heyecanımızı yatıştıracak ama iş görüşmesinin başarılı geçmesini engelleyecektir.

Asıl yapılması gereken heyecandan kaçmaya çalışmadan onu kabul etmek ve o varken de hayata hedeflerimiz doğrultusunda devam etmeye çalışmaktır. Bunu deneyip devam edebildiğimizi görmek döngüsel bir biçimde heyecan duygusunun sönmesini sağlayacaktır. Tüm terapistlerin çok mutsuz olduğu için işe gitmeyen birine verdiği ilk öneri mutsuz olmasına rağmen işe gitmeyi denemesidir. Çünkü mutsuz olduğu için işe gitmemesi işteki zorlanmayı sadece erteleyecektir. Oysa ki işe gidip aslında o mutsuzlukla bile çalışabildiğini gören kişi mutsuzluk duygusunun esiri olmaktan kurtulacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Özetle belki de yapılabilecek en yararlı psikolojik hazırlık, kötü duygulardan kaçmaya çalışmadan ya da onları yok etmeye çalışmadan içinde bulunduğun ana odaklanmaya çalışma egzersizleri olabilir. Soruya cevap olarak, sınav esnasında heyecan duygusunun bir sonucu olan terleme ve ya titreme devam ederken bile onu yok etmeye çalışmadan -Evet heyecanlıyım ama şu an heyecanım 2. planda önemli olan sorular- sorulara odaklanmaya çalışılabiliriz ve bunu istikrarlı bir şekilde denersek heyecanımız zamanla geçecektir. Bir başka örnek; yeni insanların olduğun bir ortama girdiğimizde heyecanlandığımız için hiç konuşmadan durmak konuşmayı daha da zorlaştıracak ve heyecanımızı arttıracaktır ama sesimiz titreyerek de olsa konuşmaya çalışırsak bir süre sonra sesimiz titremeyecek ve heyecanımız yatışacaktır.

Kaynaklar

  1. J. Louma, C. Drake, B. Kohlenberg, S. Hayes, et al. (2010). Substance Abuse And Psychological Flexibility: The Development Of A New Measure. Addiction Reserch & Theory, sf: 3-13. | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Göktuğ Çağlar
Göktuğ Çağlar Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Eğer heyecanlıysan ya da 2,3 saat sonra seni heyecanlandıracak bir eylemde bulunacaksan, sakin ve sessiz bir yerde oturursan bu seni içten içe o şeyi düşünmeye ve o anı kurgulamaya zorlar bu da yapacağın işi zihninde daha da büyütmene dolayısıyla daha da heyecanlanmana neden olur.

Böyle durumlarda önerim zihni meşgul edecek aktivitelerde bulunmak ve o şeyi düşünmemeye çalışmak tabi bu seni heyecanlandıracak eylemin öncesi için geçerli ama o eylem sırasında heyecanlanmamak istiyorsan mesele bence adrenalinde bitiyor.

Örneğin seni heyecanlandıracak eylemden önce daha büyük adrenalin salgısı yaptıracak bir eylem yaparsan, o işi yaparken adrenalin eşiğin yüksek olduğu için çok ta heyecanlanmazsın , yani sınavdan önce büyük adrenalin yaşamanın sınav sırasında sakin olmanı sağlayacağını düşünüyorum.

Bu Reklamı Kapat

Tabi öneri gibi olmasın ancak alkol kullanımı da düşünceyi bir nevi bastırdığı için heyecanını yenmeni sağlar.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Adrenalin. (09 July 2021). Alındığı Tarih: 09 July 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et