Puan Ver
3
Puan Ver

Ölümsüz bir canlı evrim geçirir mi?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
3 Cevap

"Bir" canlı ile evrim gerçekleşmez. Ona ancak canlının gelişimi diyebiliriz. Evrim için genetik kodun bir diğer nesle aktarılması gerekir yani en az 1 neslin geçmesi gerekir. 

Soruyu; ölümsüz canlılar evrim geçirebilir mi diye soracak olursan: Evet, eğer canlı ürüyebiliyorsa mümkün. DNA'larının herhangi bir mutasyona uğraması yeterli olacaktır, bu da bir sonraki nesle aktarılacak ama ne yazık ki, bu ölümsüz canlılar bir süre sonra bütün gezegeni kaplamış olacak. Üreme ve ölümsüzlüğün bir arada olması, aslında türün mutlak yok oluşu demektir. Kısıtlı kaynaklar gitgide azalır ve gezegende popülasyon nedeni ile hızla tükenen kaynakların yenilenme zamanı, tüketilme zamanından daha yavaş kaldığında, ölüm de kaçınılmaz olur. 

Yaşamak için havaya, suya ve besine ihtiyaç duymayan bir canlıdan bahsediyorsan eğer -ki bu çok fantezi olur, mutlaka bir kaynağa ihtiyacımız olacaktır çünkü, bu sefer de canlılar, gezegenin sonunu getirecek kadar çoğalacaktır. 

Sonuçta biyolojik evrimden bahsediyorsak, bu gezegende her seferinde sıfırdan başlayan canlı bulamadık, bir önceki neslin genetik kodları ile yollarına devam ediyor hepsi.

1 gün de yaşasanız, ölümsüz de olsanız, evrim canlılar için kaçınılmazdır. Henüz dünya dışı bir yaşam keşfedemedik, belki ilerde keşfedersek, o zaman bu soruyu tekrar değerlendirecek bilgimiz olur. 

Teşekkür
1

Ölümsüz bir canlı demek hücrelerin de sonsuza dek kopyalanması ve yenilenmesi demektir. Bu da sonsuz hata ihtimali demek oluyor. Bu da aslında canlının sonsuza dek yaşayamayacağını gösterebilir :D

Hadi yaşayacak diyelim sonuçta bu da sonsuz ihtimalden biri. 2 sene önceki halimiz bile şimdikinden çok farklıysa sonsuza kadar yenilenen bir vücutta neler değişebilir tamamen hayal gücüne kalmış. 

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Gollum Hayal gücüyle yaratılan, 579 yıl yaşamış bir insanın neye benzeyeceğini daha önce Yüzüklerin Efendisi filminde görmüştük.

Kanaatimce evet ama nesilden nesile oluşan evrimden daha yavaş ve zorlu olur. Çünkü bazı fiziksel ve fizyolojik değişimler gerçekleşmesi için canlının yeniden doğması gerektiğini düşünüyorum. Değişiklikleri Uygulamak için bilgisayarı yeniden başlatın gibi ????

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gerçeğin karşısında bir varsayım ne kadar da boştur!”
Mark Twain
Geri Bildirim Gönder