Sorulara Dön
1
Felsefe

Ölümden sonra bir varlığımızın olmaması rasyonel bir çıkarım mı? Başka hiçbir şey yok olmazken benliğimizin yok olacağını neye dayanarak söylüyoruz?

Evrene baktığımızda hiçbir varlık yokluğa geçmiyor yalnızca form değiştiriyor. Evrene göz attığımızda her şeyin form değiştirdiğini temel alırsak, öldükten sonra bilincimizin de form değiştireceği çıkarımını yapmak -eğer elimizde başka bir delil yoksa- en mantıklı olan değil mi?

Ölümden sonra bir varlığımızın olmaması rasyonel bir çıkarım mı? Başka hiçbir şey yok olmazken benliğimizin yok olacağını neye dayanarak söylüyoruz?
2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet aslında tam olarak böyle. Ölüm bizim form değiştirmemizdir.

Maddi bir şeyi o şey yapan, temel yapı taşlarının bir araya nasıl geldiğidir. Örneğin, karbon atomları bir araya gelerek kömürü oluşturur, ama başka bir şekilde bir araya gelerek elması da oluşturabilir. Buradaki kritik nokta, temel yapı taşlarının bir araya nasıl geldiğidir.

Evrendeki her şey değişim halindedir. Çünkü çevresi ile sürekli etkileşim halindedir. Bir maddi varlığının değişiminin o maddi varlığı oluşturan temel yapı taşlarının bir araya gelişinin değişimi olarak düşünebilirsiniz. Yani mesela atomları birbirinden uzaklaşabilir ya da birbirine yaklaşabilir gibi... işte bu bir araya gelişi bozmaya yönelik birtakım dış etkenler varken, bir araya gelişi olduğu gibi tutmaya yönelik iç etkenler de vardır. Bu ikisi denge halinde ise o maddi varlık varlığına devam eder.

Canlılarda bu, örneğin yemek yemektir, eğer yemek yemezsek enerji elde edemeyiz ve enerjimiz olmazsa bizi biz yapan şey yani temel yapı taşlarının bir araya gelişi form değiştirmeye başlar.

İşte benlik dedigimiz şey de bundan başka bir şey olmasa gerek. Her insanın temel yapıtaşları bir araya farklı farklı biçimlerde gelmiştir. Yani mesela beynindeki nöronlar arası bağlantılar farklıdır ya da DNA dizilimleri belli ölçüde farklıdır vb. İşte yukarıda bahsettiğim dış etkilerle iç etkilerin birbirini dengelemesi meselesi bozulduğunda, yok olmaya başlarız. Ama bu bizim temel yapı taşlarımızın yok olduğu anlamına gelmez, sadece onlar farklı bir şekilde bir araya gelirler ve farklı bir şeye dönüşürler hepsi bu...

109 görüntülenme
3
Paylaş
3

Ölüm sonrası fiziksel yapının bütünlüğünü kaybedeceği, kabul etmek durumunda olduğumuz bir realite. Ancak insana ait herşeyin tamamen yok olacağı gibi kesin bir bilimsel çıkarım söz konusu değildir. Günümüzde bilincin kaybolmadigina dair bazı bulgular var elimizde. Varlik yorumunu tasarımcı kabulü üzerinden deklare eden bireylerin guncel bilime daha yakin olmasi gerekir. Aksi takdirde bilime rağmen ölümden sonra yaşam arayışı içindeymiş gibi görünüyorlar. Gözleme deneye dayalı olarak şimdilik bu konu açıklanamaz konumda bütün olarak. Ancak her ihtimalde mutlak düzeyde ölümden sonra yaşam vardır ya da yoktur demek rasyonel düzeyde mümkün değildir. Ölümden sonra yaşam yoktur önermesi de, vardır önermesi de rasyonel anlamda geçersizdir. Zaten bu nedenle ölüm sonrası yaşam bir inanış şeklidir. Ancak bilimsel olarak ölüm s yaşam yoktur demek geçersiz olacağı için ve bilim inanç üzerinden ilerlemedigi için kendini yanlislayan bir hale gelir.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et