Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kadir Yurttaş
Kadir Yurttaş
3,720 UP
Üye
1

ölüm yok olmak mıdır yoksa bir geçiş evresi midir?

2,497 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tolga Sağlam
Boş yapmakta doktorası olan biri

Yaklaşık 13 milyar yıldır ölüydün zaten, kendini bu kadar yüceltmek neden ? Ölümü inkar etsen de etmesen de biyolojik olarak şu süreçlerden geçeceksin :

Ölüm hepimizin hayatın bir noktasında başa çıkması gereken bir kavram.

Ailenizin bir üyesi, evcil hayvanınız hatta bizzat kendi ölümünüz, fark etmez. Hatta her gün dakikada yaklaşık 100 kişi ölüyor. Peki, öldüğünüzde gerçekten ne olur? 

Tüm Reklamları Kapat

Ölümden sonraki bir kaç saniyede bedeninizdeki son oksijen tükenir ve beyin aktiviteleri dalgalanır. Nöronlar çalışmayı bıraktıkça beyin bedeni düzenleyen hormonları salgılamayı bırakır. Bir kaç dakika bazı bedensel işlevler sürse de, kalan atp stokları kullanılır ki bunlar bedenin enerji kaynağıdır kaslar rahatlar ,büzgen kaslar dahil ki bu dışkılamak ve idrarı atmak anlamına gelir. Yaklaşık 15-20 dakika sonra kılcal damarlardan akan kan azlığı açık tenli insanlarda görünen ölüm beyazlığına yol açar, kalbiniz çalışmayı durdurmuştur zira. artık bedeninizde aktif kan akışı yoktur, bu sebeple yer çekimi bedenin alçak kısımlarında kanın birikmesine sebep olur. Bir kaç saat kan birikmesinden sonra deride kızıl-mor renk bozulması görülmeye başlar ve maksimum bozulmaya 12 saatte varır. İşte sorgu yargıçlarının ve adli tıpçıların cinayet zamanı ve bedenin pozisyonunu yaklaşık olarak belirleme yöntemi budur. 3-6 saat içerisinde kötü şöhretli rigor mortis işe karışır, bedeniniz enerji kaynağını kaybettiğiyle kalmaz, hücresel organeller kas hücrelerine kalsiyum sızdırmaya başlar ve bu kas kasılmalarından sorumlu proteinlerle bağlanır. Bu da kasların kontrolsüz kasılmasına ve katılığına yol açar ve bedenin olduğu pozisyonda 24-48 saat kadar "kasılmış" kalmasına yol açar. 

Bu noktaya kadar mumyalanmamamışsanız ya da bi şekilde korunmamışsanız vücudunuz hücre ölümüyle süregelen şekilde yavaşça ayrışır. Uygun kan akışı olmadan bu ölü hücreler karbondioksit gazı birikir bu da dokuların pH değerinin artmasına neden olur. Hücre zarının bu zayıflığı en sonunda hücrenin patlamasına ve hücre sıvısının akarak içeriğindeki protein ve enzimlerin doku çevresine daha fazla zarar vermesine neden olur. Vücudunuzu parçalamaya yarayacak 100 trilyon kadar mikroorganizma vardır. Sindirim sisteminizde havasız yaşayan bakteriler de karın bölgenizi yemeye başlar. Bu süreç çürüme olarak bilinir ve işlerin kokuştuğu yer burası. Bakteriler tarafından aminoasitlerin parçalanması akarları, kurtsineği, leş böceği gibi dokuda yumurta bırakan böcekleri çeken koku üretir, Yumurtalar gün içerisinde çatlar ve larvalar ya da kurtçuklar olgunlaşana kadar dokuları yerler. 

Bir hafta sonra bu kurtçuklar vücut dokusunun `'ını yer, delikler oluşturarak çürüme sıvılarını ve gazları serbest bırakır. 20-25 gün arasında bütirik fermantasyon başlayarak böcek larvalarını, tek hücrelileri ve mantarları cezbeder. Kuru çürüme olarak bilinen bu süreç bir yıl kadar sürebilir fakat işlem yüksek sıcaklıklarda daha hızlı gerçekleşir. Bir yılın sonunda, bitkiler ve hayvanlar iskelet sisteminizden kalanların da dahil olduğu vücudunuzdan kalanları yerler.

En nihayetinde, yapı elemanları tamamen bırakılırsa, vücudunuzun her bir parçası parçalanacak ve bu yapı taşı moleküller yeniden kullanılacak. Aslında tamamen yok olmak denemez, enerjiden enerjiye dönüşeceksin.

808 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close