Sorulara Dön
-1
Felsefe

ölüm yok olmak mıdır yoksa bir geçiş evresi midir?

1
770 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yaklaşık 13 milyar yıldır ölüydün zaten, kendini bu kadar yüceltmek neden ? Ölümü inkar etsen de etmesen de biyolojik olarak şu süreçlerden geçeceksin :

Ölüm hepimizin hayatın bir noktasında başa çıkması gereken bir kavram.

Ailenizin bir üyesi, evcil hayvanınız hatta bizzat kendi ölümünüz, fark etmez. Hatta her gün dakikada yaklaşık 100 kişi ölüyor. Peki, öldüğünüzde gerçekten ne olur? 

Ölümden sonraki bir kaç saniyede bedeninizdeki son oksijen tükenir ve beyin aktiviteleri dalgalanır. Nöronlar çalışmayı bıraktıkça beyin bedeni düzenleyen hormonları salgılamayı bırakır. Bir kaç dakika bazı bedensel işlevler sürse de, kalan atp stokları kullanılır ki bunlar bedenin enerji kaynağıdır kaslar rahatlar ,büzgen kaslar dahil ki bu dışkılamak ve idrarı atmak anlamına gelir. Yaklaşık 15-20 dakika sonra kılcal damarlardan akan kan azlığı açık tenli insanlarda görünen ölüm beyazlığına yol açar, kalbiniz çalışmayı durdurmuştur zira. artık bedeninizde aktif kan akışı yoktur, bu sebeple yer çekimi bedenin alçak kısımlarında kanın birikmesine sebep olur. Bir kaç saat kan birikmesinden sonra deride kızıl-mor renk bozulması görülmeye başlar ve maksimum bozulmaya 12 saatte varır. İşte sorgu yargıçlarının ve adli tıpçıların cinayet zamanı ve bedenin pozisyonunu yaklaşık olarak belirleme yöntemi budur. 3-6 saat içerisinde kötü şöhretli rigor mortis işe karışır, bedeniniz enerji kaynağını kaybettiğiyle kalmaz, hücresel organeller kas hücrelerine kalsiyum sızdırmaya başlar ve bu kas kasılmalarından sorumlu proteinlerle bağlanır. Bu da kasların kontrolsüz kasılmasına ve katılığına yol açar ve bedenin olduğu pozisyonda 24-48 saat kadar "kasılmış" kalmasına yol açar. 

Bu noktaya kadar mumyalanmamamışsanız ya da bi şekilde korunmamışsanız vücudunuz hücre ölümüyle süregelen şekilde yavaşça ayrışır. Uygun kan akışı olmadan bu ölü hücreler karbondioksit gazı birikir bu da dokuların pH değerinin artmasına neden olur. Hücre zarının bu zayıflığı en sonunda hücrenin patlamasına ve hücre sıvısının akarak içeriğindeki protein ve enzimlerin doku çevresine daha fazla zarar vermesine neden olur. Vücudunuzu parçalamaya yarayacak 100 trilyon kadar mikroorganizma vardır. Sindirim sisteminizde havasız yaşayan bakteriler de karın bölgenizi yemeye başlar. Bu süreç çürüme olarak bilinir ve işlerin kokuştuğu yer burası. Bakteriler tarafından aminoasitlerin parçalanması akarları, kurtsineği, leş böceği gibi dokuda yumurta bırakan böcekleri çeken koku üretir, Yumurtalar gün içerisinde çatlar ve larvalar ya da kurtçuklar olgunlaşana kadar dokuları yerler. 

Bir hafta sonra bu kurtçuklar vücut dokusunun `'ını yer, delikler oluşturarak çürüme sıvılarını ve gazları serbest bırakır. 20-25 gün arasında bütirik fermantasyon başlayarak böcek larvalarını, tek hücrelileri ve mantarları cezbeder. Kuru çürüme olarak bilinen bu süreç bir yıl kadar sürebilir fakat işlem yüksek sıcaklıklarda daha hızlı gerçekleşir. Bir yılın sonunda, bitkiler ve hayvanlar iskelet sisteminizden kalanların da dahil olduğu vücudunuzdan kalanları yerler.

En nihayetinde, yapı elemanları tamamen bırakılırsa, vücudunuzun her bir parçası parçalanacak ve bu yapı taşı moleküller yeniden kullanılacak. Aslında tamamen yok olmak denemez, enerjiden enerjiye dönüşeceksin.

664 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et