Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emirhan Durmuşkaya
Üye
3

Öldürmenin etik olduğu durumlar var mıdır?

Hangi durumlarda öldürmek etik sayılır?
759 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Beyza Yalçın
Düşünen biri

Öldürmenin o kadar da kirli bir eylem olduğunu düşünmüyorum. En bilinen örneklerden Suç ve Ceza. Raskolnikov gerçekten suçlu muydu? Bu çok tartışılan bir şey değil mi? Hatta roman cinayeti işleyen kişinin bakış açısıyla hayatı, nedenleri, düşünceleri, vicdan azabı ile verilerek yazıldığı için onu haklı bulanlar normal bir cinayete dışardan bakılana nazaran daha fazla olmadı mı, daha az yadırganmadı mı ? Nefsi müdafaa yoktu. Hatta bilakis nefsi için yapmıştı. Dünyada yeri olmadığını düşündüğü pis bir insanı yok etmek ve onun paralarının kendinde daha iyi amaçlar doğrultusunda kullanılabilecegini düşündüğü için yapmıştı. Empati madem bu kadar önemli ve (güya)tarafsız o zaman ona da yapılmalı. Dışarıdan suç gibi görünen durumlar için de hakkaniyetli bir şekilde yapılmalı. Ama bu tacize bahane bulmak kafasıyla değil doğru idraka sahip kişiler tarafından yapılmalı. Bir düşünün, etraftaki herkes gerçekten de yaşamayı hak ediyor mu? Onca açlığa ve zulme maruz kalan kişiler gerçekten çok mu umrunuzda? Ya da bir sürü sokak hayvanı... Yaşama hakkı bir canlının birinci ve en önemli hakkı ama diğer hakları olmadıktan ve diğer ihtiyaçları karşılanmadiktan sonra bir cehennem izdirabindan başka bir şey değildir. Ölüm ve öldürme o kadar korkunç ve kirli değildir. Sebepler klişelerin ve gereksiz duygusallığın dışında daha akılcı ve mantıklı bir şekilde değerlendirilebildiği vakit çoğu şey korkunç ve kirli olmaktan çıkacak çoğunluğun yararına bir şeyler yapılabilecektir. Tekrardan düşünmeye davet ediyorum, sizce de herkes aldığı nefesin hakkını veriyor mu? (Çoğumuz yürüyen yıkım ve yanılsama makineleriyiz. Oksijen israfından başka bir şey değiliz bile demeyi çok isterdim ama verdiğimiz hasarın haddi hesabı yok, zarar oksijen israfını misliyle geçti ne yazık ki...)

10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Özer Mehmet Özer
Sosyoloji okudum

Nefsi mudafa olduğu sürece etiktir. Eğer birisi sizin canınıza kastediyorsa sizin de kendinizi savunmak amacıyla yaptığınız eylem karşı tarafın ölümüyle sonuclanmişsa bu durum etiğe aykırı değildir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Baran Coşkun
Baran Coşkun
2,658 UP
Düşünür

Etik dedigin sey nedir? Hangi ettikten bahsediyoruz? Bunları oluşturmadan veyahut bilmeden net bir şey soylenemez fakat etiği başkasına zarar vermemek olarak sınırlar isen evet, o şekilde etik dışı olacaktir. Bu gibi durumlarda bir canlının hayatına kiymanin hangi durumlarda etik olup olmadığını yine her etiğe göre değişebileceğini bilmemiz lazım. Bazıları ölümle yuzlesme anında olmana ragmen bir canlıyı öldürünce bu duruma tepki gösterebilir, etik dışı görebilir. Kimiside zevkine öldürmeye bile tepki göstermez.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close