Sorulara Dön
2
Felsefe

Öldükten sonra dirileceksek neden ölüyoruz?

3
1,015 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öldükten sonra dirilme yoktur. Geçmiş olsun ölmüşsünüzdür ve bütün organlar faaliyetlerine son verirler. Toprak altındaki böcekler vb vücudunuzu afiyetle yerler. Öldükten sonra dirilmek güzel olabilirdi evet. Ama maalesef öyle bir şey yoktur.

Ama siz genede öldükten sonra dirilmeye inanabilirsiniz. Bir mükafat yerinin olduğuna ve iyi insanların öldükten sonra oraya gideceğine, orada size ait bir güzel evinizin olacağına, size hizmet eden canlıların olacağına, bilgisayar, internet olacağına, yiyeceklerin istediğiniz zaman önünüze geleceğine, Half life, need for speed araba yarışları, fifa futbol oyunlarını bilgisayardan oynayacağınıza, sevdiğiniz insanlarla beraber olacağınıza, gezmeye gideceğinize, alışverişe gideceğinize ve bunlar için paraya gerek olmayacağına vb inanabilirsiniz.

Maalesef öldükten sonra dirilme yok ama neden olmasın.

Bunun için bir anket açmak lazım. İyi insanlar öldükten sonra dirilme gerçekleştikten sonra mükafat yerinde ne istiyorlar bilmek lazım.

allahı evrimle uyumlu hale getiririz. insanların iyilik ve kötülük üzerine imtihan zamanını yeniden düzenleyebiliriz. Şeytan, cin bunlar yok. İyilik meleklerini yeniden reforme edebiliriz.

Ona göre bir şeyler yazarız :) Herhangi bir ücretde talep edilmez. Size bir şey olmasın.

914 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (1)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Yaşam - ölüm sonrası yaşam kavramlarını ele alacaksak, öncelikle bu kavramları, çıktıkları felsefi zeminin kuralları çerçevesinde ele almak durumundayız. Bir disipline ait kavram, o disiplinin kuralları çerçevesinde tanımlanabilir ve analiz edilebilir.

Dini açıklamalar göz önüne alındığında, yaşamın kendisi bir rölatif deneyimlenen bir varoluş formudur. Çünkü gerçeklik düzeyi açısından hiyrarşik düzende -hakikat- tepe nokta ise, dünya hayatı da en dip gerçeklik düzeyi olarak en altta yer almakta. Hatta -rüya- gibi yorumlanmakta. Yani çocuk madem doğacak, neden anne karnında bekliyor gibi bir felsefi sorun içermekte soru içinden çıktığı zemin açısından.

Olacak bitecekler zaten bellidir, ancak kişi, sonucu doğrudan analiz etme, anlama kapasitesine sahip olmadığı için, ona nedensel arka plan sanal bir oyun içindeki tercihleri yolu ile kendisine rölatif canlılık deneyimiyle sunulmaktadır. Mutluluk, acı gibi deneyimler felsefi zeminler olmadan da tamamen illüzyon biliyoruz ki. İşte yaşamın kendisi de böyle bir illüzyon dini literatür tanımına göre. Nitelikli tercihlerin biyolojik elektromanyetik alanı şekillendirmesinin sonucu, yaşam sonrası hakikat zemininde konum belirlenmekte enerji düzeyi üzerinden. Ekoloji, insani ilişkiler vs vs çok faktörlü seçimlerinin sonucu elde ettiği biyorezonans - elektromanyetik alan, kişinin yaşam sonrası konumunu kendisine sunmakta.

Yani aslında doğum ölüm gibi şeyler sanal ve, oyuna inandırma yöntemleri. Birey doğarak alt bilinç düzeyinde dünyaya gelsin ki, dekora ve oyuna alışsın ve inansın. Ölüm de seçimlerin değerlendirmesinde belirleyici sorgulayıcı bir mutlak gerçeklik. Ölümlülüğünü bilme, kişinin yaşamında yönlendirici hatta hırsları açısından sınırlayıcı olacaktır. Aslında gerçek anlamda da ölümlülük bilinciyle bu kadar zararlı olan bir türün, ölümsüzlük halini düşünmek fantastik bir senaryoyu gerektirecektir.

Kısaca ölüm, doğumun bir gerekçesi, bir gerekliliği değil. Doğum da yaşamın değil bu felsefeye göre. Gerçek anlamda doğmuyoruz da ölmüyoruz da. Amaç yaşam oyununa giriş yapmak. Bunun nasıl olduğunun ve ne yolla bittiğinin önemi yok. Burada önemli olan tek şey, bireyin kendini ve kendisi dışındakilerin ayrımını yaparak, bu ayrımı yapabilen özne ile tanışıp onu anlamada alacağı yol. Modern tanımıyla bilinç gelişimi.

904 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

İslam dinine göre ölümden sonra dirilme, kur-an-ı kerimde birçok kez geçmektedir.

İslam dininde Allah her şeyi yaparken veya yaptırırken kullarının şüphe içine girmemeleri için bir sebep kılmaktadır. Örneğin İsac Newtonun keşfettiği yer çekimini düşünürsek, kişinin bir nesneyi fırlattığında yere tekrar düşmesini sağlayan şeyi yer çekimi olarak belirlenmiştir.

Ölüm olarak belirtilen kelime ise dünya hayatı ile ahiret hayatı arasında koyulan ölçüttür, ahiret hayatına geçebilmesi için ölümü tatması lazımdır. Allah da insanın düşünce çelişkisine düşmemesi için "ölümü" belirlemiştir.

467 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın