Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Okuyan kadın okumayan erkek ile evlenir mi?

çağımızın ciddi bir konusu olan okuyan bir kız/kadın okumayan fakat kendi işinin sahibi olan biriyle evlenebilir mi arada kültür farkı olursa sizce bu kültür farkı önemli midir? günümüzde ve ileride o ilişkide ne gibi sorunlar oluşturur?
2,274 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Efe Yılmaz
Öğrenci

Aşk dediğimiz duygu eğer iki insanın arasında hoşlantı yerine duygusal bir bağ oluşturmuşsa, erkek veya kadın karşısındaki insanın durumunu bir şekilde kabullenerek onunla bir ömür geçirmeyi ister.Fakat bu söylemler daha çok insanların kişiliğine,düşüncelerine ve hepsinden önemli olarak yaşadıkları çevre ve kültüre bağlıdır.Eğitime önem vermiş bir medeniyet kendisinden alt sınıfta ve eğitimi yetersiz bir medeniyetin insanıyla birlikte olmak istemez.Avrupalıların, 3.Dünya ülkelerinden gelen insanları veya gelişmemiş yerlerden gelen insanları ülkelerinde istemiyor olmalarının en büyük sebebi budur.Kültür farkı medeniyetler arasında çağlar boyu olmuş ve hatta günümüze kadar gelen bu farklılık insanların birbirlerine karşı ırkçı olmasını tetiklemiştir.

101 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
İlişki Tavsiyeleri Felaketle Sonuçlanmış Üye

Dönemimizde boşanma oranları epey artış gösterdi. Çok çok kalabalık bir sülaleye sahip olduğum için bir çok gözlemim de oldu.

Öncelikle okumaktan kasıt okulsa, okul okumanın insanların kültürlü olup olmadığını belirlediği günler sokaklarda ütmeli taso oynandığı zamanlardan daha eskide kaldı. Artık ne lise ne üniversite mezunu olmak kültürlü olmak hakkında herhangi bir şey ifade etmiyor.

Tüm Reklamları Kapat

İşin maddi kısmı ile ilişki kurmamışsınız, erkeği iş sahibi olarak tanımlamışsınız demek ki okul okumaktan alacağı bir şey yok. Üniversitelerin kazandıracağı sosyal çevre? Üniversitelerin çok azı bu konuda bir işe yarasa dahi artık sosyal medya ile herkez kendi mezhebine göre bir çevre edinebilir.

Sadece kültürlü olup olmama üzerine konuşursak, halkımız şekilcidir. Ayrımcılık çoğunlukla maddi durum, siyasi görüş, dini görüş, nereli veya kimlerden olduğun üzerinden şekillenir. Bunlardaki fark birinin diğerini sindirmesi ile sonuçlanırsa evlilik uzun diğer türlü genelde kısa sürüyor. Kültürel seviye farkı? Ben bunun umursandığına şahit olmadım. Genelde gördüğüm çiftlerden biri diğerinden kültür seviyesi bakımından net üstündü. Tarih boyunca da pek çok prensesin dağdan inme güçlü adamlarla evlendirildiğini düşünürsek... Yani oluyor gibi :D Kültür farkı = kültür seviyesi farkı olmadığını belirtmek istiyorum. Kültür farkı dediğiniz başka bir şeydir ve çok etkilidir. Şu ''kimlerdensin'' mevzusundan bahsediyorum. Sadece aile değil tüm çevre buna dahildir. Evlenmeden önce tölerans seviyelerinin iyi ölçülmesi gerekiyor. En çok ayrılık bu konuda gerçekleşiyor. Tabi bunlar benim gözlemlerim.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close