Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Yy
Yusuf Yy Üye
0

Okul dersleri haricinde üniversitede fizik okumak için kendimi nasıl geliştirebilirim?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

Öncelikle selamlar.

Sizler gibi daha istekli ve daha bilinçli bir tercih yapacak bireyler beni oldukça mutlu ve memnun ediyor.

Bu Reklamı Kapat

Her şeyden evvel şunu sormam gerekiyor, yetenekleriniz fizik okumanız için yeteli mi ?

Unutmayalım ki zeka da bir yetenektir. Ve çok fazla çeşidi vardır.

Bu Reklamı Kapat

Ve eğer sizler böyle düşünüyorsanız bunu en azından bir lise rehberlik öğretmeni tarafından doğrulatmanızı sizin lehinize bulurum. Birçok birey yeteneklerinin farkında değil çünkü.

Eğer tüm bu aşamaları geçtiyseniz. Artık branşsal ders çalışmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle objektif bir şekilde eksikliklerinizin farkına varın. "Ben bunu yaparım, bu çocuk oyuncağı" gibi kelimeler yerine gerek testler olarak gerek ise kavramsal bilgilerinizi ve pratiklerinizi gözden geçirin.

Daha sonrasında eksiklerinizi belirlediğiniz konuların ön koşullarını belirleyin. En basit örneği ile hacim problemi çözmeden önce bi alan hesaplamalarını yapabiliyormusunuz onu kontrol edin.

Ve bunları ayarladıktan sonra kendinize kesinlikle bir program çıkarın. Bu programı, siz günlük yaşantınıza ve şartlarıza ayarlayın. Ayrıca ciddi derecede ders çalışmanız gerekebilir ki gerekecektir. Burda aşamalılık kat edin. Bir kerette günde 8 saat dersi bünyeniz ve zihniniz kaldırmayabilir, bu oldukça da normaldir. Önce günde 2 3 saat sonra parçalı şekilde 5 6 daha sonrasında üstüne çıkabilirsiniz.

Daha sonrasında, konuları öğrenip test çözdükçe kendinizin farkına varacak ve en iyi öğrenme yöneminizi belirleyebildiğimizi fark edeceksiniz. En iyi yönetimi belirleyin ve onu uygulayın.

Daha sonrasında, her 2 veya 3 konuda bir geçmiş konuları test çözerek olabilir bir şekilde tekrar edin. Eğer konular 1 haftayı geçen bir zamanda bitmiyorsa konu bitmeden de tekrarınızı yapabilirsiniz. Bu şekilde geçmiş öğrenmelerinizin unutma düzeyiniz daha geç olacaktır.

Sizlere program yapın dedim, ancak bu programı full ders odaklı yapmamanızı tavsiye ederim. Haftada 2 gün en azından haftada bir günü tamamını olmayacak şekilde ancak yeterli bir süre olarak sosyalleşmeye ayırın. Bu şekilde daha dinç ve motivr ders çalışabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse her hafta pazar günü arkadaşlarınızla 2 3 bilemediniz 4 saat sosyalleşin ve geyik sohbetleri yapın ki kafanız dağılsın. Durun. Eğlenin. Bütün gün eğlenerek de gününüzü ziyan etmeyin tabi.

Bu Reklamı Kapat

Sonraki konu, konularınızda ilerledikçe sorumluluk alanınız daha arttığı için kapsam daralması yaşamayasınız diye ya farklı kaynaklardan test çözün yahut farklı sorular oluşturmaya çalışın.

Test konusunda piyasada en iyi kaynak size sunamam ben pegemin sorularını beğeniyorum ancak o kaynaklar biraz pahalı gelebilir, internet ve telegram gruplarından pdflere veya farklı test ve denemelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dinlemeseniz de youtubede ki hocaların soru çözümlerini ya izleyebilir ya da soruyu kendiniz çözüp geçebilirsiniz. Size kalmış.

Unutmayın ki en iyi yönetim veya teknik yoktur. Bu kişisel bir şeydir. Başkasında işe yarayan yöntem sizde işe yaramayabilir. Başkasının çalışma tarzlarını siz yapamayabilirsiniz, size uygun olmayabilir. Kişinin en iyi öğretmeni kendisidir. Kendinizin eksiklerini ve öğrenme tarzını keşfettikten sonrası çocuk oyuncağı gibi olur.

Sadece bir öğretmen olarak sizlere belirli aralıklarla geçmiş konuları tekrar etmenizi tavsiye ederim bu şekilde yanlış hatırlamalar veya unutmaların önüne geçersiniz.

Bu Reklamı Kapat

İlk başta 3 günde bir sonra haftada bir sonra ayda bir sonra 2 ayda bir gibi süreler yapılabilir tabi bu da kişiseldir. Siz ayarlarsınız.

İşler hemen istediğiniz gibi gitmeyecektir. Modunuz düşmesin. Vazgeçmediğiniz sürece yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Sevgilerle kalın

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et