Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Nörotransmiterler nörondan nörona yayılır mı?

Nörotransmiterlerin sinaptik boşluktan geri alınımı, iletimin gerçekleştiği bu dentrit terminali üzerinde bulunan almaçlar yolu ile o nöronun içine alınabilir mi? Nörotransmiterler nörondan nörona yayılabilir mi yoksa işi bitince iletimin başladığı nörona tamamen geri mi döner? tek bir noktada örneğin bazal gangliyonlarda sentezlenen bir nörotransmiterin nörondan nörona serebral korteksin birçok bölgesine yayılımı gerçekleşebilir mi? Yoksa sadece sentezlendiği bölgedeki nöronun aksonu içinde mi
239 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Kaan Ok
Öğrenci

Nörotransmitterler belirli bir nöronun içerisinde ilerleyemezler. Nörotransmitterler girdikleri bir başka nöronun içindeki aksiyon potansiyelini başlatmakla görevli katalizör maddeler olarak kullanılırlar. Akson terminalinde bulunan sinaptik vezikülleri parçalamasıyla içlerindeki nötotransmitterler akson terminalinden sinaptik boşluğa salınır. Bu boşluktaki bu kimyasallar iletişim kurdukları nöronun dendritlerindeki reseptörler tarafından ya direkt olarak ya da yardımcı G proteini ile hücre içine çekilir. Bu süreçte bazı nörotransmitterin salgılandığı hücreye geri alımı söz konusu olabilir ama bir kere başka bir hücreye giren nörotransmitter bir daha geri alınamaz. Hücre içine çekilen nörotransmitterler içeride aksiyon potansiyeli(basit bir elektrik akımı) oluşturarak elektrik akımının akson terminaline gitmesini sağlar ve aynı süreç tekrar eder. Elektrik akımı ise nörotransmitterler aksine sadece tek bir nöronun içinde kalır ve bir nörondan diğerine geçemez.

Kısacası nörotransmitterler bir nörondan çok uzak bir nörona gidemezler, her nöron kendi nörotransmitter salınımını yapar ve nöronlar arası iletişim bu şekilde oluşur. Beyne kimyasal değil elektrokimyasal bir devre denmesinin semebi temelde budur. Tabi sinirsel iletişimde hala bilinmeyen ve aydınlatılması beklenen alanlar vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Konuyla Ilgili Evrim Ağacı Yazısı. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Neural Communication By Richard H. Hall. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close