Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
1

Nöral aktivite dışarıdan bir cihaz yardımıyla kontrol edilebilir mi?

Beynin işleyişi - hissiyatlar, algı ve hatta bilinç - dışarıdan bir cihazla yapay olarak kontrol edilebilir mi?
308 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Öncelikle beyin dalgalarının teknik olarak dışardan 'okunabilmesi' mümkündür. Dört tür beyin dalgası vardır. Bunları araştırabilirsiniz. Sorun şu ki bu dalgaların bilinçli düşünme halindeki nispeten yükseği olan beta dalgalarının bile frekansı çok düşüktür (12-25 Hz kadar) ve bunları doğrudan okuyacak teknoloji geliştirmek şuan için zor görünüyor. Ayrıca bu çok düşük frekansları doğrudan okuyabilmek ancak kuauntum fiziğini kullanan bir teknoloji ile mümkün olabilir görünüyor. (Özellikle bu kuantum tünelleme olabilir )

Eğer beyin çok güçlü dalgalar üretebilse dış dünyada farklı etkiler ve değişiklikler oluşturmak dahi mümkün olabilirdi. Şuanki haliyle dahi beynin yaydığı dalgalar çeşitli koşullara bağlı olarak kuantum etkiler oluşturabilir. Buna teorik olarak engel yoktur. Çünkü kuantum fizigindeki etkiler klasik fiziği aşar ve 'fizige' aykırı (veya bunu çoğu metin sağ duyuya aykırı olarak ifade ediyor) denebilecek etkiler doğurabiliyor. Örneğin kuantum fiziginde kuantum tünellemedeki gibi bizim asla mümkün olmaz dediğimiz şekilde bir parçacık geçemeyeceği bir enerji bariyerini geçebiliyor. Yani örneğin bir duvarın diğer tarafında etki oluşturup karşı tarafa geçebiliyor. Bu da Evren için neyin olağan veya olağanüstü olduğunu yeniden tanımlamayı gerektirecek kadar fiziğe aykırı diyeceğimiz fenomenlerdir. Olağanüstülük kimisi için metafizik çağrışımı yapan bir sözcük olabilir ve anlam içerebilir ancak eğer olağanüstülük olağandışılık olarak (olağana uymama ) olarak alınırsa evrende bunların yeri özellikle kuantum fiziği alanında sıradışı şekilde vardır. Bu nedenle burada da gördüğümüz gibi kişiler şartlanmalarını bir kenara koyabilirse asla olmaz denilebilecek şeylerin evrende teorik mümkünlüğü bize Arthur C. Clarke'ın üç öngörü yasası olarak söylediği şeyin haklılığını anımsatıyor.

Tüm Reklamları Kapat

"1-Tanınmış ve yaşını almış bir bilimci bir şeyin mümkün olduğunu iddia ediyorsa, neredeyse kesinlikle haklıdır. 2-Aynı kişi bir şeyin imkânsız olduğunu iddia ettiğinde ise, büyük olasılıkla yanılıyordur.Mümkünatın hudutlarını keşfetmenin tek yolu, imkânsız alana taarruza geçmektir.3-Yeterince gelişmiş bir teknoloji, büyüden ayırt edilemez."

Ekteki haberler beyin dalgaları okumanın ve örüntü çözümlemelerin örneğidir. Ancak ekteki haberlerde dikkat edilirse konuşma protezi örneğinde örüntüler doğrudan okunmak yerine insanlara çeşitli kelimeleri söylemesi halinde oluşan örüntülerin temsillerinin neyi ifade ettiği kullanarak çözümleme yapılmıştır.[1] Diğer haberde bu çözümlemenin nasıl yapıldığı tam anlaşılmıyor. Ancak doğrudan olmaması olası çünkü yukarıda belirttiğim gibi böyle bir teknolojinin kuantum fiziği kullanmadan doğrudan çözümleme yapılabilmesi zor. (https://www.indyturk.com/node/487891/bi%CC%87li%CC%87m/bilim-insanlar%C4%B1-beyin-dalgalar%C4%B1-yoluyla-insan-zihninde-olu%C5%9Fan-resimleri)

Tüm Reklamları Kapat

(İkinci haberi kaynaklara ekleyemedim o yüzden doğrudan bağlantıyı yazıda paylaştım)

Bunlar yapılarbilirken veya teorik olarak mümkünken eğer uygun bir teknoloji geliştirilse aynı türde dalgalar üretip bunu da beyne yerleştirilen çeşitli aygıtlarla (bu elektrot gibi harici veya Elon Muskun neuralink projesindeki gibi dahili teknolojiler olabilir) beynin ilgili bölgesine verirsek örneğin beyinde görsel bir ileti oluşturmak mümkün olabilir.

Kaynaklar

  1. E. Ordu. Bilim İnsanları Bir İlki Başardı: Konuşamayan Bir Adamın Beyin Dalgaları Cümlelere Dönüştürüldü. (16 Temmuz 2021). Alındığı Yer: Onedio | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close