Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Nöral aktivite dışarıdan bir cihaz yardımıyla kontrol edilebilir mi?

Beynin işleyişi - hissiyatlar, algı ve hatta bilinç - dışarıdan bir cihazla yapay olarak kontrol edilebilir mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Öncelikle beyin dalgalarının teknik olarak dışardan 'okunabilmesi' mümkündür. Dört tür beyin dalgası vardır. Bunları araştırabilirsiniz. Sorun şu ki bu dalgaların bilinçli düşünme halindeki nispeten yükseği olan beta dalgalarının bile frekansı çok düşüktür (12-25 Hz kadar) ve bunları doğrudan okuyacak teknoloji geliştirmek şuan için zor görünüyor. Ayrıca bu çok düşük frekansları doğrudan okuyabilmek ancak kuauntum fiziğini kullanan bir teknoloji ile mümkün olabilir görünüyor. (Özellikle bu kuantum tünelleme olabilir )

Eğer beyin çok güçlü dalgalar üretebilse dış dünyada farklı etkiler ve değişiklikler oluşturmak dahi mümkün olabilirdi. Şuanki haliyle dahi beynin yaydığı dalgalar çeşitli koşullara bağlı olarak kuantum etkiler oluşturabilir. Buna teorik olarak engel yoktur. Çünkü kuantum fizigindeki etkiler klasik fiziği aşar ve 'fizige' aykırı (veya bunu çoğu metin sağ duyuya aykırı olarak ifade ediyor) denebilecek etkiler doğurabiliyor. Örneğin kuantum fiziginde kuantum tünellemedeki gibi bizim asla mümkün olmaz dediğimiz şekilde bir parçacık geçemeyeceği bir enerji bariyerini geçebiliyor. Yani örneğin bir duvarın diğer tarafında etki oluşturup karşı tarafa geçebiliyor. Bu da Evren için neyin olağan veya olağanüstü olduğunu yeniden tanımlamayı gerektirecek kadar fiziğe aykırı diyeceğimiz fenomenlerdir. Olağanüstülük kimisi için metafizik çağrışımı yapan bir sözcük olabilir ve anlam içerebilir ancak eğer olağanüstülük olağandışılık olarak (olağana uymama ) olarak alınırsa evrende bunların yeri özellikle kuantum fiziği alanında sıradışı şekilde vardır. Bu nedenle burada da gördüğümüz gibi kişiler şartlanmalarını bir kenara koyabilirse asla olmaz denilebilecek şeylerin evrende teorik mümkünlüğü bize Arthur C. Clarke'ın üç öngörü yasası olarak söylediği şeyin haklılığını anımsatıyor.

Bu Reklamı Kapat

"1-Tanınmış ve yaşını almış bir bilimci bir şeyin mümkün olduğunu iddia ediyorsa, neredeyse kesinlikle haklıdır. 2-Aynı kişi bir şeyin imkânsız olduğunu iddia ettiğinde ise, büyük olasılıkla yanılıyordur.Mümkünatın hudutlarını keşfetmenin tek yolu, imkânsız alana taarruza geçmektir.3-Yeterince gelişmiş bir teknoloji, büyüden ayırt edilemez."

Ekteki haberler beyin dalgaları okumanın ve örüntü çözümlemelerin örneğidir. Ancak ekteki haberlerde dikkat edilirse konuşma protezi örneğinde örüntüler doğrudan okunmak yerine insanlara çeşitli kelimeleri söylemesi halinde oluşan örüntülerin temsillerinin neyi ifade ettiği kullanarak çözümleme yapılmıştır.[1] Diğer haberde bu çözümlemenin nasıl yapıldığı tam anlaşılmıyor. Ancak doğrudan olmaması olası çünkü yukarıda belirttiğim gibi böyle bir teknolojinin kuantum fiziği kullanmadan doğrudan çözümleme yapılabilmesi zor. (https://www.indyturk.com/node/487891/bi%CC%87li%CC%87m/bilim-insanlar%C4%B1-beyin-dalgalar%C4%B1-yoluyla-insan-zihninde-olu%C5%9Fan-resimleri)

Bu Reklamı Kapat

(İkinci haberi kaynaklara ekleyemedim o yüzden doğrudan bağlantıyı yazıda paylaştım)

Bunlar yapılarbilirken veya teorik olarak mümkünken eğer uygun bir teknoloji geliştirilse aynı türde dalgalar üretip bunu da beyne yerleştirilen çeşitli aygıtlarla (bu elektrot gibi harici veya Elon Muskun neuralink projesindeki gibi dahili teknolojiler olabilir) beynin ilgili bölgesine verirsek örneğin beyinde görsel bir ileti oluşturmak mümkün olabilir.

Kaynaklar

  1. E. Ordu. Bilim İnsanları Bir İlki Başardı: Konuşamayan Bir Adamın Beyin Dalgaları Cümlelere Dönüştürüldü. (16 Temmuz 2021). Alındığı Yer: Onedio | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et