Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melis Yalçın
Melis Yalçın
1,626 UP
Üye
2

Niçin kendi yarattığımız ölçü birimlerinin evrenin her bir köşesinde geçerliliği olduğunu düşünüyoruz?

Birkaç gün önce bu soruyu sormuştum fakat herkesin yanlış anladığını (muhtemelen ben anlatamadım) fark ettim. Demek istediğim basitçe şu: İki tane galaksi olsun. Birinde 2+2=4 fakat diğerinde 2+2=83489 olamaz mı? Yani olay 1 in diğer bir galakside 3 rakamına denk gelmesi falan değil. Evrende belirli bir orantı olduğunu nereden biliyoruz?
391 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Sizin de dediğiniz gibi, biz yarattık. O yüzden evrenin neresinde olursa olsun, biz nasıl yarattıysak öyle tanımlıyoruz. 2 tane birim ile 2 tane birimi bir araya getirince oluşan şeyi 4 olarak tanımlıyoruz. 2+2 birimin sonucu 83489 tane "şeye" denk gelse, 2+2=4 olduğu için 4 tane birimin 83489 "şey"e denk geldiğini söylerdik. Bu sadece gezegen ile ilgili bir şey de değil.

2 hidrojen ve 1 oksijen birleşince 1 tane su molekülü oluşuyor ama 2+1=1 demiyoruz. 2+1=3 eder, bu 3 tane atom, 1 su molekülüne denk gelmiş. Bunları tanımlayan biziz. O yüzden böyle bir dert yok. 2+1=1 demeyiz de 2h+1o=1s diyerek değişkenler tanımlarız mesela. Ama yine 2+1=3'tür, bu bizim tanımımızdır ve bir yerde değişmez. Ama fonksiyonları kullanarak bir toplamı alıp başka bir çıktı elde edebilirsiniz. Mesela sonuç olarak f(x+x) fonksiyonunuzda x yerine 2 koyduğunuzda 83489 veriyor olabilir ama bu 2+2'nin 4 olduğunu değiştirmez. Evrende baktığınız şeye karşılık geren net bir fonksiyon da bulamayabiliriz ama 2+2=4 olduğu değişmez. Biz öyle tanımladık çünkü.

Tüm Reklamları Kapat

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Başka galaksilere gerek yok, muhasebe mesleğini seçerseniz bazen 2+2=4 etmeyebileceğini görebilirsiniz :). Neyse şaka bir tarafa ne demek istediğinizi anladım. Şimdi size evrende nerede olursanız olun ölçülerin nasıl değişmeyeceğini ispat edeceğim.

1977 de Voyager sondası fırlatıldı. Hatırlarsanız Dünya ile ilgili bilgileri barındıran altın bir disk vardı, şimdi o diskte neler varmış bakalım.

Öncelikle, plağı bulan uzaylı arkadaşın bunu çalıştırması lazım. Peki ama nasıl? Ölçüler, semboller, birimler hiç bir şeyimiz tutmuyor nasıl tarif edeceğiz? Kolayı var; plak kutusunun sol üst köşesinde kolayca fark edilen gramofon kaydının ve gramofon iğnesinin çizimi bulunmaktadır. İğne kaydı baştan çalacak şekilde doğru pozisyondadır. Plağın bir turuna karşılık gelen 3,6 saniyelik zaman, hidrojen atomunun temel geçiş süresi olan saniyenin 0,70 milyarda birine karşılık gelen zaman birimi cinsinden ikilik sayı sistemi kullanılarak yazılmıştır. Şimdi neymiş efendim: Evrende nereye gidersek gidelim, Hidrojen atomunun temel geçiş süresine, ne birim, ne rakam, ne ölçüsü verirsek verelim aynı süreymiş.

Tüm Reklamları Kapat

Plak altın kaplama bakırdan yapılmıştır. Plak kutusu alüminyumdur ve ultra saflaştırılmış uranyum-238 izotopuyla kaplanmıştır. Uranyum-238'in yarı ömrü 4,51 milyar yıldır. Plağa ulaşan bir uygarlık uranyumun, radyoaktif bozunmadan oluşan elementlere olan oranına bakarak plağın yaşını belirleyebilir. Neymiş efendim, evrende nereye gidersek gidelim, uranyum 238'in yarı ömrü,[1] ne ölçüsü, ne birimi, ne sayısı verirsek verelim aynı süreymiş.

Altın plağı incelerseniz daha fazla detayla karşılaşacaksınız. Ben konuyu uzatmamak için burada bitireyim. Sağlıcakla...

Kaynaklar

 1. Anonim. Voyager - The Golden Record Cover. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: nasa | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close