Sorulara Dön
5
Evrim & Abiyogenez

Neredeyse memeli canlıların tamamı olarak, ciltlerimiz neden hala yumuşak?

Yumuşak cilt başka bir canlı tarafından yaralanmamızı, avlanmamızı, öldürülmemizi kolaylaştırıyor. Neden parçalanması daha zor olan bir cilde evrimleşmedi ciltlerimiz?

1
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tamamı?

https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/1B10/production/_112882960_53031351.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Dasypus_novemcinctus.jpg

Sertlik dayanıklılığın tek yolu değil. Gergedan fil gibi hayvanların kalın elastik derileri onlara epey fayda sağlarken başkalarında kürkler, dikenler, kalın yağ tabakası vs. bu konuda faydalı olabiliyor.

Memeliler sert zırhlar geliştirebiliyor gibi görünüyor ama bazılarının derileri gerçekten ince. Evrim biraz da ekonomi işi. Sert zırhı oluşturmak için gerekli besinleri bulma zorluğu, hareket kabiliyetindeki düşüş gibi maliyetler zırhın getireceği karı karşılamazsa doğal seçilim açısından başarısız olur. Sert zırhları olan hayvanlar da avlanabiliyor bu yüzden doğada hiçbir zaman mutlak bir koruma yok.

Yerine göre sert bir deri avı avcıdan koruyabilirken yerine göre avcıyı hızlı fark etmek, avcıyı atlabilecek kadar hızlı veya çevik olmak, avcının kolay hedefi olmayacak bölgelerde gezinmek, zırh oluşturmak için ekstra besin almak yerine; besini adale, enerjiye, beyne veya üremeye harcamak avantajlı olabiliyor. Genellikle hepsinin belli bir dengesi işe yarıyor.

Bugün memelilerin sert derili sürüngenlere nazaran dünyaya daha fazla nüfuz ettiğini göz önüne alırsak, belki de sert derinin bugünkü koşullarda yumuşak deri kadar avantajlı olmadığını düşünebiliriz.

İnsanlar için de durum bu. Askeri birliklerin hepsi eşit oranda zırh kullanmaz. Bazıları sadece kask, bazıları çelik yelek, bazıları hafif zırhlı araçlar bazıları tanklar gibi çok ağır zırhlı araçlar kullanır. Bazıları hiç zırh kullanmaz. Doğada da durum buna biraz benziyor. Neden tarih boyunca savaşlarda tüm insanlar en kalın ve sert zırhları kullanmadılarsa tüm canlılar da sert zırhlar geliştirmediler.

Ekonomi çoğu zaman, neyin mümkün olup olmadığı ile ilgili soruların cevabıdır.

112 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın