Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Çalışkan
Üye
5

Negatif kütle tam olarak nedir?

İyi günler hocam. Bildiğiniz üzere 2017 yılında negatif kütle keşfedildi. Kütlenin negatif olması Newton'ın ikinci yasasına ters değil mi? Ayrıca sizce negatif kütlenin mühendislik anlamında kullanılabilirliği olacak mı?
2,105 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Mete Atatüre
Mete Atatüre
25K UP
Cambridge Üniversitesi Fizik Profesörü

Eksi kütle kavramı deneysel olarak 2017’de ultrasoğuk atomlarda gözlemlendi (M. A. Khamehchi et al., Phys. Rev. Lett. 118, 155301 (2017)). Ancak, burada kütlenin eksi olması, yani ağırlığının da eksi değer alması kastedilmiyor. Kuvvet ve ivme orantısında yer alan kütlenin () artı değere sahip bir nesnenin ivmesinin uygulanan kuvvetle ayni yönde olmasını öngörüyor.

Eğer uygulanan kuvvetle ters yönde ivme alması sağlanabilirse, bu teorik olarak sanki kütlesi eksi degree sahipmiş gibi davranması anlamına geliyor. Bu deneyde de doğrudan kütlenin eksi değerini ölçmek değil bu. Bahsettigimiz kuvvet-ivme ilişkisinin ters yönde olmasını başarıyorlar. Bunu başarmak için lazer ile atomların deneyimlediği dağılım ilişkisini kontrol ediyorlar bu deneyde.

Tüm Reklamları Kapat

566 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
14
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
C. Caner Telimenli
Popüler Bilim Yazarı
Orijinal Soru: Anti kütle var mıdır? var ise uzay bu kütlenin uzay zamanı bükülmesi zıt olarak mı gerçekleşir?

Şu ana kadar negatif kütleye sahip herhangi bir madde ile karşılaşmadık. Ancak laboratuvar koşullarında negatif kütle özelliklerine sahip madde oluşturuldu. Bu madde gerçekten negatif kütleye sahip değil, sadece benzer özellikler sergiliyor.

Negatif kütleye sahip nesneler normal kütlenin kütle çekimi karşısında gösterdiği davranışın tam tersini gösterir. İttiğinizde size doğru gelir, yere bıraktığınızda havaya doğru yükselir. Ve uzay-zaman düzlemini zıt olarak büker.

Tüm Reklamları Kapat

Yani kısaca bilmiyoruz. Laboratuvar koşullarında oluşturulan benzer nesne gerçekte negatif kütleye sahip nesneler olduğu anlamına gelmez, ancak gerçekte var olup olmadıklarını araştıran çalışmalar için yol gösterici olabilir.

215 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Eric Sorensen. Physicists Create 'Negative Mass'. (15 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 15 Ocak 2021. Alındığı Yer: phys.org | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
186K UP
Düşünür
Orijinal Soru: Kütle çekim enerjisi nasıl negatif olur?

merhabalar

öncelikle bu bir HİPOTEZ dir. yani daha kanıtlanmamış ama denenebilir, gözlem yapılabilir bir önermedir. yani burada yazacaklarım %100 doğru ve gerçekmiş gibi okunmamalı. buraya yazacaklarım bu hipotezin öne sürdüğü iddaa dır. hipotezi açıklaması şu şekilde:

Tüm Reklamları Kapat

ben 65 kg'ım, çok iri biri değilim. benim bacaklarım ayakta durduğum sürece yere 65kg lık bir kuvvet uygular. ve her saniye uyguladığım bu kuvvet için enerji veririm. benim dışımdaki her şeyde potansiyel enerji için kuvvet harcar. bir şeyi yukarı kaldırmak için de kuvvet harcaman gerekir. yer çekimi sana bir çekme kuvveti uygular(negatif enerji) sende bu kuvvetten kaçmak için yere doğru kuvvet uygularsın(pozitif enerji) ve bunların toplamı 0 olur, ayakta sabit kalabilirsin.

eee bu ne anlama gelir? termodinamiğin 1. kanunu der ki, hiçbir enerji 0 dan oluşamaz yada vardan yok olamaz. bu hipotez eğer doğrulanırsa evrenin toplam enerjisinin 0 olduğu, negatif enerji ve pozitif enerjilerin birbirini 0'ladığını öne sürülecek.

1,039 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Natalie Wolchover. Link. (21 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2020. Alındığı Yer: live science | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Melis Yoldaş
Mühendis
Orijinal Soru: Kütle çekim enerjisi nasıl negatif olur?

Aslında bizim basit haliyle U=mgh olarak lise fizik derslerinde öğrendiğimiz formülün çok büyük kütleli bir cisimle (bu burada dünya) çok küçük kütleli bir cisim (top) arasındaki kütle çekim potansiyel enerjisinden çıkarıldığını görmekteyiz. Bir cismin tek başına potansiyel enerjisinden bahsedemeyiz. Yani bir sistemin potansiyel enerjisi (en az) iki parçacığın bir özelliğidir, tek bir parçacığın değil.

Dünyanın yüzeyine yakın kütle çekim potansiyel enerjisinin U=mgh olduğunu göstermek istersek;

Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın kütlesi=M, Topun kütlesi=m, Dünyanın merkezine uzaklığımız=R, Topun merkezinin dünya yüzeyine uzaklığı=h ve evrensel kütle çekim sabiti=G olmak üzere;

U=-G mM/(R+h) =-(G mM/R)*(1/(1+h/R)) => [h<<R ise 1/(1+h/R)yaklaşık eşittir (1-h/R)]

Tüm Reklamları Kapat

U=-G mM/R*(1-(h/R))=-(G mM/R) + G (M/R2)mh, Burada (-G mM/R) sabit ve G (M/R2)=g olduğundan iki cisim arasındaki potansiyel enerji

U=sabit + mgh olur. Biz genellikle cisimlerin dünya üzerinde potansiyel enerji değişimleriyle ilgilendiğimizden;

U1=c+mgh1 ve U2=c+mgh2 dersek ΔU=U2-U1 =c+mgh1 -(c+mgh2) de sabitin dünya yakınlarındaki potansiyel enerji değişimlerinde bir öneminin kalmadığını görebiliriz.

Kütle çekim potansiyel enerjisine bakacak olursak;

W=-ΔU olduğunu görüyoruz.

Topumuzun yerden h1 kadar yukarıda olduğunu ve üzerine +y yönlü Fuy kuvvetinin etkidiğini düşünelim. Cismimiz h2 konumuna kadar +y yönünde hareket etsin. (Fuy>mg), (uy=uygulanan)

Wnet = Wuy + Wmg = Fneth => [Fnet=Fuy-mg]

Wnet = (Fuy - mg)h =Fuyh - mgh (h=h2-h1)

Tüm Reklamları Kapat

Wnet = Fuyh + mg(h1-h2) ... Burada Fuyh=Wuy ve mg(h1-h2)=Wmg 'dir. Yani; Wnet=Wuy+Wmg olur.

Denklemde;

Wmg =mg(h1-h2) =mgh1 - mgh2 => Wmg=U1-U2 => Wmg=-ΔU 'dur. Burada yapılan işin potansiyel enerji değişiminin negatifine eşit olmasının sebebinin cismimizin Fuy kuvvetinin etkisinde +y yönlü bir a ivmesi kazanırken g yerçekimi ivmesinin - y yönlü etkimesi sebepli olduğu görülmektedir.

Yer çekimi ivmesi cisme negatif iş uyguladı ifadesi de kullanılabilirdir.

836 görüntülenme

Kaynaklar

 1. T. Demirtürk. (2019). Üniversite Öğrencileri İçin Fizik-I Çalışma Kitabı. ISBN: 9786058085169. Yayınevi: Kafka Kitap Kafe Yayınları. sf: 139-140.
 2. R. A. Serway, et al. (2015). Fen Ve Mühendislik İçin Fizik 1. ISBN: 9789758624225. Yayınevi: Palme Yayıncılık. sf: 424-430.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close