Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Börte Demir
Börte Demir
7K UP
Üye
2

Neden zor olan bir şeye insan kolay dediği zaman kolaylaşır?

Matematik sınavları örnek verilebilir sınava zor dendiği zaman insanlar yapamayacağım edemeyeceğim sınav zor diyince gerçekten yapamıyor fakat sınavdan önce yapabilirim dediği zaman sınav istediği kadar zor olsun yapabiliyor ve yapabilirim dediği zaman konuyu zevkle daha iyi kavrıyor bunun nedeni nedir? Beyin beyni mi kandırıyor?
475 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Onat Bora Bilen
Üniversite öğrencisi

Ben bu durumu şöyle yorumluyorum; bir şeyin zorluğundan korkmadığında, o şeyi çözümleyebileceğine olan inancın ve bu inanç doğrultusunda yapacağın çalışma artıyor ve kaliteli hale geliyor. Ama zor ve yapılamaz gördükçe çalışma süren ve çalışmanın kalitesi ciddi ölçüde düşüyor. Kolay gördüğümüz zaman, onu kolaylayacak çözümü aslında üretmiş oluyoruz ve üzerine sıkıca çalışıyoruz, yoksa hiç çalışmadan sadece "kolay" diyerek hiçbir şeyin kolay olmayacağı da apaçık ortada.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Başlamak bitirmenin yarısıdır. Karar vermek + bir...

Gözümüzde büyüttüğümüz her şey psikolojik olarak gerçekte de büyür, küçülttüğümüz küçülür.

Tüm Reklamları Kapat

Zor olanı kolaylamak bir irade beyanıdır ve kanımca anlamı şudur: “Sen ne kadar büyük olursan ol, ben ve benim iradem seni aşacak kadar ve senden daha büyüktür.”

Bu, sihirli bir çarkın devinimini başlatan en önemli ve kararlı çıkıştır. Bu ana kadar korkulan şey "korkmaya" başlar. Zira bir sorun, konu, olay, olgu vb. ile ilgili böyle bir irade beyanı aynı zamanda bir mücadele beyanıdır ve azmin önünde hiç bir güç duramaz.

Tüm Reklamları Kapat

Bir zaman sonra fark edilir ki; dünyanın her hangi bir yerinde her hangi bir kişi bunu başarabilmiş ise o şey başarılabilir. Bu, aynı zamanda ileriki süreçler için temel bir dayanak olur. Zaman geçer unuturuz ve fakat günü gelir başka bir zorluk ile karşılaştığımızda, önceki süreci ayrıntıları ile hatırlayamazsak bile önceki olumlu deneyim hafızamızda, aşılması gereken fakat gözümüzde büyüyen sorunların, engellerin aşılmasında bir kamçı görevi görür.

Burada beyni bir kandırmadan öte zorunlu olanın kavranıp gönüllü olarak aşılmasına yönelik bir kararlılık vardır. Sorunumuz var, Aşmak zorunda mıyız, evet. Bir yerden başlamalı mıyız, evet. Zaten bir yerden başladığımızda gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Ne yazık ki bunun tersi de mümkün. “Başaramam, uğraşım boşuna, o zaman niye dert ediniyorum. Boş ver..." dedirten.

Ancak biz insan türü çoğu zaman, asla başaramayacağını bildiği problemleri bile aşma konusunda ısrarlı ve inatçı bir tür olarak bilinir. İyi midir? Çoğu zaman evet. "Patron" oluşumuzu biraz da buna borçluyuz. Dolayısı ile zor ile mücadele genetiğimizde var. Bir yerden başlamaya karar verdiğimizde gerisini zaten kodlarımız kolaylıyor.

Gerçekten de başlamak bitirmenin yarısı. Deneyin göreceksiniz...

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close