Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden Yurt dışına giden göçlerin ordaki kültürü değil kendi kültürlerini yaşatması?

Yurt dışına giden göçlerin ordaki kültürü değil kendi kültürlerini yaşatması
203 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
32K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Genellikle farklı coğrafyaya ve kültüre gidildiğinde 3 farklı durum ile karşılaşılır.

1)Kültürleşme

Tüm Reklamları Kapat

2)Kültürlenme

3)Kültürel Şok

Tüm Reklamları Kapat

Kültürleşme, iki farklı kültüre ait üyelerin birbirlerine kendi kültürlerini öğretmesi şeklinde ilerler. Örnek vermek gerekirse, İtalyan el öpmeyi, bayram ziyaretlerini öğrenirken Türk de Pizza yapmayı ve İtalyan kültürü öğrenir.

Kültürlenme de iki kültürün karşılaşması sonucu sentez bir kültür ortaya çıkar. Lakin bu sentez hemen çıkmaz ve zaman gerektirir. Örnek vermek gerekirse arabesk kültürü, Almanyadaki Türkler.

Kültürel şok ise kişi yaşadığı kültüre adapte olamaz, dışlanma yaşar ve kendi kültürünü uygulamaya devam eder. Bazen kendi kültürünü uyguladığı için de dışlanma yaşabilir.

Kültürün oluşumundaki en büyük etmen coğrafyadır. Coğrafya değişmeden kolayca kültür değişmez. Benzer ve yakın coğrafyadaki farklı topluluklar oldukça yakın kültür öğeleri gösterirken, farklı ve uzak coğrafyalardaki aynı topluluklar da farklı kültür gösterirler. Ortaasyadaki Türkler ile Anadoludaki Türklerin kültürü bir değilken, Kürtler ile Farsların kültürleri oldukça yakındır.

Kişiler genellikle değişimi sevmezler. Çünkü yaşamları genellikle aynı ve olağan durumlardan dolayı artık refleksleşmiştir. Farklı kültüre gittiğinde bu reflekslerden kopmak kolay olmayacağı gibi kişi sürekli hareketlerini düşünerek yapmak zorunda kalacaktır. Haliyle kolaya kaçar. Ancak bir süre sonra genellikle yaşadığı coğrafyaya ve kültüre de ayak uydurmaya başlar ve kültürlenme sürecini ortaya çıkarır. Laki bazen toplumsal dışlanma, siyasi kriz vb durumlardan dolayı aynı kültüre veya duruma sahip kişiler aynı bölgelerde toplanarak kendi kültürlerini orada yaşamaya devam ederler. Almanyadaki her Türk alman kültürüne adapte olamadı. Bazıları mahallesinden çıkmadan yaşadı. Ancak bu durum genellikle bir nesilde kalır. Sonraki nesiller çocukluktan o toprak ve kültürde doğdukları ve o kültürün kültürleme (toplumun baskın olan kültürünü öğrenme) sürecine dahil olmasından ve çevre faktöründen dolayı o kültüre daha adapte olmaya başlar. Bu süreç genellikle 3 veya 4 nesilde asimilasyon belirtileri ile ilerlemeye devam eder. 6. Nesilden itibarende asimilasyonlaşma oldukça belirgin hatta tamamlanmış durumdadır.[1][2]

Kaynaklar

  1. E. ÇİÇEK. (2021). Görsel Kültürde İletişim, Sanat Ve Temsil - Erkan Çiçek - Ghonche Ghojoghi. ISBN: 9786257601511. Yayınevi: Efe Akademi Yayınları.
  2. A. D. A. Türnüklü. Göcmen Cocuk Ve Ergenler: Kültürlesme, Uyum Ve Egitim. ISBN: 9786254065187.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close