Sorulara Dön
4
Astronomi & Kozmoloji

Neden yıldızlar ölmeden önce süper dev'e dönüşür?

Yıldızın ölecekse enerjisi bitecek demektir ama ölmeden önce süper deve dönüşür iyi ama neden? Acaba oradaki yüksek enerji maddeye mi dönüşüyor aydınlatırsanız sevinirim

1
120 görüntülenme
Teşekkür (6)
Hatırla (3)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yıldızın varlığını sürdürebilmesi için bir denge halinde olması gerekmektedir. Kütleçekimi yıldızı içe çökmeye zorlarken, yıldızda oluşan füzyon tepkimeleri de yıldızı dışarı doğru genişletmeye çalışır. Yıldız bu iki kuvvet sayesinde varlığını sürdürmeye devam eder. Çok büyük kütleli yıldızlar demir elementine kadar füzyon tepkimelerini gerçekleştirebilirler ancak bizim yıldızımız gibi ''küçük'' yıldızların hidrojeni tükendiğinde füzyona devam etmek için yeterli kütleleri yoktur. Dolayısıyla kütleçekimi galip gelir ve yıldız kendi içine çökmeye başlar. Yıldız kendi içine çöktükçe oluşan çok büyük basınç ve sıcaklık yıldızda yeniden füzyon tepkimelerinin başlamasına sebep olur. Yıldızın çekirdeğinde bulunan helyum atomları üçlü alfa süreci dediğimiz bir tepkimeye girerler ve karbon oluşmaya başlar. Aynı zamanda yıldızın çekirdeğinin dışında bulunan ama reaksiyonu durmuş olan hidrojen elementleri de yüksek basıncın etkisiyle tepkimeye girerler. Aniden oluşan bu enerji patlaması yıldızın yeniden genişlemesine sebep olur. Bu yıldıza artık ''kırmızı dev'' denir. Ancak yıldız genişlerken füzyon tepkimeleri için gerekli olan basınç da azalır ve yıldız yeniden küçülmeye başlar. Gerekli basınca ulaşıldığında tekrar füzyon tepkimeleri başlar ve bu böyle devam eder. Yıldız bir küçülüp bir büyürken Helyum reaksiyonları yıldızın dış katmanlarını şişirmeye devam eder. Bir anda gerekli basınç olmamasına rağmen yıldızın çekirdeğinde üretilen enerji o denli artar ki reaksiyona girmemiş bütün helyum atomları aniden reaksiyona girmeye başlar ve yıldız çok hızlı bir şekilde genişlemeye başlar. Kütleçekimi kuvveti artık bu denli büyük bir kuvvete karşı koyamaz ve yıldızın dış katmanları uzaya saçılmaya başlar. Oluşan bu yeni yapıya gezegenimsi nebula denir. O kocaman kırmızı devden geriye sadece Dünya kadar bir beyaz cüce kalmıştır. Bu beyaz cücelerde dejenere elektron basıncı denilen bir basınç sayesinde milyarlarca yıl yavaşça soğuyarak bir siyah cüceye dönüşecektir.

221 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
7
Teşekkür (5)
Paylaş
7
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın