Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolga Aydın
Tolga Aydın
2,501 UP
Üye
5

Neden yıldızlar ölmeden önce süper dev'e dönüşür?

Yıldızın ölecekse enerjisi bitecek demektir ama ölmeden önce süper deve dönüşür iyi ama neden? acaba oradaki yüksek enerji maddeye mi dönüşüyor aydınlatırsanız sevinirim
759 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Rahmi Eren Çakır
Öğrenci

Yıldızın varlığını sürdürebilmesi için bir denge halinde olması gerekmektedir. Kütleçekimi yıldızı içe çökmeye zorlarken, yıldızda oluşan füzyon tepkimeleri de yıldızı dışarı doğru genişletmeye çalışır. Yıldız bu iki kuvvet sayesinde varlığını sürdürmeye devam eder. Çok büyük kütleli yıldızlar demir elementine kadar füzyon tepkimelerini gerçekleştirebilirler ancak bizim yıldızımız gibi ''küçük'' yıldızların hidrojeni tükendiğinde füzyona devam etmek için yeterli kütleleri yoktur. Dolayısıyla kütleçekimi galip gelir ve yıldız kendi içine çökmeye başlar. Yıldız kendi içine çöktükçe oluşan çok büyük basınç ve sıcaklık yıldızda yeniden füzyon tepkimelerinin başlamasına sebep olur. Yıldızın çekirdeğinde bulunan helyum atomları üçlü alfa süreci dediğimiz bir tepkimeye girerler ve karbon oluşmaya başlar. Aynı zamanda yıldızın çekirdeğinin dışında bulunan ama reaksiyonu durmuş olan hidrojen elementleri de yüksek basıncın etkisiyle tepkimeye girerler. Aniden oluşan bu enerji patlaması yıldızın yeniden genişlemesine sebep olur. Bu yıldıza artık ''kırmızı dev'' denir. Ancak yıldız genişlerken füzyon tepkimeleri için gerekli olan basınç da azalır ve yıldız yeniden küçülmeye başlar. Gerekli basınca ulaşıldığında tekrar füzyon tepkimeleri başlar ve bu böyle devam eder. Yıldız bir küçülüp bir büyürken Helyum reaksiyonları yıldızın dış katmanlarını şişirmeye devam eder. Bir anda gerekli basınç olmamasına rağmen yıldızın çekirdeğinde üretilen enerji o denli artar ki reaksiyona girmemiş bütün helyum atomları aniden reaksiyona girmeye başlar ve yıldız çok hızlı bir şekilde genişlemeye başlar. Kütleçekimi kuvveti artık bu denli büyük bir kuvvete karşı koyamaz ve yıldızın dış katmanları uzaya saçılmaya başlar. Oluşan bu yeni yapıya gezegenimsi nebula denir. O kocaman kırmızı devden geriye sadece Dünya kadar bir beyaz cüce kalmıştır. Bu beyaz cücelerde dejenere elektron basıncı denilen bir basınç sayesinde milyarlarca yıl yavaşça soğuyarak bir siyah cüceye dönüşecektir.

259 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kozmik Anafor. (26 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close