Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep Özdemir
Üye
1

Neden X İnaktivasyonu Gerçekleşiyor?

Neden dişilerde X inaktivasyonu gerçekeleşiyor ve bu gerçekleşen inaktivasyon sırasında anneden ya da babadan gelen genetik hastalıklar varsa özellikle o hastalıkların engellenmesi için bir inaktivasyon gerçekleşiyor mu?
328 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasemin Akın
1. nesil yazar

X inaktivasyonu denilen biyolojik süreç, dişilerin hücrelerindeki iki X kromozomundan birinin genetik olarak susturulması, yani herhangi bir protein sentezinin yapılmasının engellenmesidir. Bunun nedeni gen dozajı denen kavramla ilgilidir; erkekler gonozomal kromozomlar açısından XY kromozomlarını taşırken kadınlar XX kromozomları taşır ve eğer dişilerde bir X kromozomu inaktive olmasaydı bu kromozomdan elde edilen gen ürünü miktarı erkeklere göre iki kat fazla olacaktı (örneğin iki kat X kromozomu bağlı büyüme faktörü, zar reseptörü, enzim vb.) ve bu durum toksik miktarda gen ifadesiyle sonuçlanacaktı. Gen miktarı bakımından fakir olan Y kromozomunun aksine X kromozomu, 1000'den fazla gen içerir ve bunların çoğu kritik görevleri olan genlerdir. Bu genlerin iki cinsiyette de eşit ifade edilmesi önemlidir.

X inaktivasyonu embriyolojik dönemin ilk kısımlarında gerçekleşir ve bu dönemde hücrelerdeki X kromozomlarından biri rastgele inaktive olur. Bu inaktivasyon sonraki gelişim ve büyüme dönemlerinde mitoz bölünme sürecinde korunur. Sonuç olarak dişiler, inaktive olmuş X kromozomları açısından "mozaik" olurlar. Bazı X bağlı hastalıkların dişilerde ifadesi bu durumun göstergesidir

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. J. Y. Ahn, et al. X Chromosome: X Inactivation. (9 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 9 Aralık 2020. Alındığı Yer: Scitable by Nature Education | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close